Fizjologiczny sposób antykoncepcji – czy można zajść w ciążę podczas przerywanego stosunku płciowego?

Dziewczyny przyzwyczajone do korzystania z fizjologicznego sposobu antykoncepcji jako podstawowego, często zastanawiają się nad tym, czy można zajść w ciążę podczas przerywanego stosunku płciowego. Pod tą metodą antykoncepcyjną powszechnie rozumiany jest wytrysk, który odbywa się na zewnątrz pochwy, czyli partner seksualny zabiera penisa z narządów rozrodczych kobiety do zachodzenia wytrysku.
Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przy przerywanym stosunku płciowym?
Pomimo pozornego bezpieczeństwa, według badań zachodnich naukowców ta metoda zapobiegania ma niezawodność 96%. Jednak przy tym w około jednej trzeciej wszystkich przypadków, a według niektórych źródeł naukowych – w 50-70% podczas korzystania z tej metody jako podstawowej (tj. w przypadku niewykorzystania środków antykoncepcyjnych), zapłodnienie odbywało się w ciągu roku.
Dlaczego następuje ciąża podczas przerywanego stosunku płciowego?
Chodzi o to, że aktywnie korzystać z tej metody w praktyce może tylko ten mężczyzna, który ma duże doświadczenie w intymnych relacjach i jest w stanie całkowicie kontrolować swoje reakcje podczas stosunku. Często jest to bardzo trudne, szczególnie w stanie zbliżającego się orgazmu. Należy również powiedzieć, że młodzi mężczyźni często cierpią z powodu przedwczesnego wytrysku, czyli proces ejakulacji u nich absolutnie nie podlega kontroli. Przy tym największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas korzystania z przerywanego stosunku płciowego występuje bezpośrednio w dniu owulacji i po upływie 48 godzin po niej.
Jakich zasad powinien przestrzegać mężczyzna korzystający z tej metody?W pierwszej kolejności należy powiedzieć, że wytrysk podczas przerywanego stosunku płciowego musi odbywać się w dużej odległości od żeńskich narządów płciowych. Po wytrysku partner seksualny musi umyć ręce i więcej nie dotykać narządów płciowych kobiety.
Jeśli po krótkim czasie ponowne uprawia się seks, to przed nim obowiązkowo należy zadbać o higienę narządów płciowych, ponieważ w fałdach skóry, szczególnie na skórze napletka, może zostać płyn nasienny.