Fluor w paście do zębów – korzyści i szkoda

czy jest zakaźny stomatitis

Dziś toczy się wiele sporów na temat, czy fluor jest korzystny czy odwrotnie, szkodliwy. Niegdyś uważano, że owy element chemiczny jest konieczny. Jednak po tym, gdy naukowcy stwierdzili, że jest trucizną i aby się zatruć potrzebna jest bardzo maleńka dawka, społeczeństwo zaczęło się martwić.

Po co fluor zaczęto dodawać do pasty do zębów?

Tak naprawdę owy element jest potrzebny organizmowi. W niedużej ilości powinien być dostarczany do organizmu. Jeśli chodzi o dowody na to, że fluor powinien znajdować się w paście do zębów, naukowcy przytoczyli je jeszcze na początku wieku XX. Zrobili następujące wnioski:

  1. Fluor sprzyja wzmocnieniu szkliwa zębów. Do składu ostatniego wchodzi hydroksiapatit. Dochodzi do połączenia fluoru z nim i on jest przekształcany na fluoroapatyt – bardziej trwałe połączenie, które nie ulega wpływowi niszczenia się za pośrednictwem bakterii kriogennych.
  2. Chemiczny element fluoru zapobiega przyczepianiu się mikrocząsteczek, które powodują powstanie kamienia nazębnego.
  3. Również naukowo jest udowodnione, że posiada właściwości bakteriobójcze. Fluoryty – jony fluoru nie dają możliwości normalnie się rozwijać chorobotwórczym mikroorganizmom, które niszczą szkliwo zębów. W taki więc sposób zapobiegają powstaniu próchnicy. Oprócz tego stomatolodzy mieli do czynienia z wypadkami, gdy pod wpływem fluoru próchnica zanikała.
  4. Fluoryty posiadają właściwości zwiększać aktywność gruczołów ślinowych. Jasna rzecz, czasami owe zjawisko może być szkodliwe, ale w większości wypadków uważa się jako korzystne właściwości pasty do zębów z fluorem. Ponieważ zwiększenie aktywności również zapobiega próchnicy – występuje to dzięki temu, że ślina zawiera jony fosforu, calcium, które nasycają szkliwo zębów.

Czy jest szkodliwy fluor w paście do zębów i dlaczego?

Jednak fluor – jest trującym elementem. Jeśli w organizmie będzie nadmiar fluoru może dojść do zaburzeń mineralizacji kości.

Fluoroza – schorzenie, które powstaje w wyniku nadmiaru elementu w organizmie – najczęstsze objawy to kosmetyczne defekty zębów. Powstają na nich białe plamy, które z czasem stają się ciemne i zostają podobne do próchnicy.

Czy jest szkodliwy fluor w paście do zębów? Jeśli jej nie połykać, to element nie będzie trafiać do krwi i nie zaszkodzi organizmowi. Koncentracja fluorytów, które znajdują się w popularnych środkach kosmetycznych nie jest szkodliwa. Posiadają niezbędną ilość fluoru, aby zabezpieczyć korzystne właściwości, ale nie wystarczy do zatrucia.

 
Powiązane artykuły:
Kruszą się zęby – co robić?
Niedostateczna higiena jamy ustnej, deficyt pożytecznych substancji w organizmie, mechaniczne urazy - daleko niepełny spis czynników, wskutek których może rozwinąć się problem kruszenia się zębów. Co robić, jeśli zęby zaczęły kruszyć się? O tym poznajcie z artykułu.
Kruszą się zęby – przyczyny, dlaczego do tego dochodzi?
Ujawnienie odłupanego kawałeczka zęba może doprowadzić do paniki dowolną kobietę. Dziś praktycznie wszystkie problemy z zębami są rozwiązywane, lecz w tym wypadku ważne wyjaśnić przyczynę podobnego zjawiska.
Czym płukać jamę ustną podczas bólu zęba?
Nierzadko ból zęba powstaje w chwili nieodpowiedniej. Jednak sprawić się z nim można za pomocą domowych środków. Dobrze pomagają wywary różnych roślin. Jednak przy ich nieobecności w domu zawsze znajdzie się soda i sól.
Czy jest zakaźny stomatitis, czyli zapalenie jamy ustnej?
U waszych współpracowników, członków rodziny, czy przyjaciół jest zdiagnozowany stomatitis, lecz przedłużacie korzystać ogólnymi kubkami i wymieniać się całusami przy spotkaniu?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty