Gdzie się podziewa pępowina u matki po porodzie oraz jaka jest jej niezwykła rola w ciąży?
Wiele młodych kobiet, zwłaszcza tych, które rodzą po raz pierwszy interesuje pytanie dotyczące tego, gdzie podziewa się pępowina po porodzie. Przyjrzyjmy się bliżej: po co w ogóle potrzebna jest pępowina dziecku, gdy ona powstaje i gdzie ona podziewa się u matki po porodzie?
Co to jest pępowina i do czego jest ona potrzebna?Ten przewód pojawia się prawie na samym początku ciąży. Ze swojej struktury anatomicznej pępowina to nic innego jak część kosmówki komórki jajowej zostawszy podłożem do formowania łożyska, od którego już odchodzi bezpośrednio pępowina. W wyniku tworzy się jednolita struktura anatomiczna, która w medycynie otrzymała nazwę popłód (łożysko i pępowina). Właśnie popłód odgrywa wielką rolę w trakcie ciąży. Przez łożysko dziecko otrzymuje różne niezbędne składniki odżywcze i mikroelementy, a także zostają odprowadzane produkty przemiany materii. Ponadto, właśnie przez utero-łożyskowy przepływ krwi odbywa się proces hematopoezy u płodu (do narządów i tkanek dociera tlen).
Co się dzieje z pępowiną po porodu?Mówiąc o tym, czym jest popłód, spróbujmy zrozumieć gdzie znika u matki po porodzie pępowina i dokąd ją usuwają.
Ta struktura anatomiczna normalnie musi samodzielnie opuszczać organizm matki niemal natychmiast po zakończeniu procesu porodu. Zazwyczaj oddzielenie popłodu trwa 1,5-2 godziny. Przebiega to w wyniku niedługotrwałego skurczu. W niektórych przypadkach uciekają się do ręcznego oddzielenia łożyska, jeśli to nie odbywa się w ciągu wspomnianego czasu. Ponadto wskazaniem do przeprowadzenia tego rodzaju manipulacji jest silna utrata krwi (ponad 300 ml).
Po odejściu popłodu położnicy uważnie badają jamę macicy. Jest to konieczne, aby wykluczyć możliwość występowania pozostałości tkanek, bo jeśli ich nie usunąć, po pewnym czasie one mogą doprowadzić do zakażenia.
Okres odejścia popłodu, bezpośrednio po porodzie jest trzecim okresem porodu. Za względu na czas to najkrótsza faza. Lecz właśnie od tego, jak on przebiega, zależy stan kobiety po porodzie. Również ten czynnik ma bezpośredni wpływ na długość okresu rekonwalescencji.
Po tym jak popłód całkowicie odszedł,on zazwyczaj zostaje utylizowany. Jednak na Zachodzie ma miejsce taka praktyka, gdy z pępowiny na życzenie kobiety są pobierane komórki macierzyste, które zostają zamrożone i przechowywane w tak zwanym banku. Mogą one być wykorzystane później przy leczeniu różnego rodzaju schorzeń, jak samej kobiety, dziecka, jak i ich bliskich. W krajach WNP praktyka ta znajduje się dopiero w powijakach.