Gdzie występuje cynk?

gdzie występuje cynk

Organizm człowieka wymaga skomplikowanego bilansu substancji i wypadnięcie nawet jednego z nich utrudnia całą działalność. Cynk - to jeden z najważniejszych elementów dla życia, który wypełnia włosy, buduje paznokcie i skórę. Właśnie dlatego ogrywa on szczególną rolę w funkcjonowaniu organizmu kobiet, którym w żadnym wypadku nie wolno dopuszczać obniżenia jego poziomu. W artykule znajdziecie informację o tym, gdzie występuje dużo cynku.

Czy jest nam potrzebny cynk?

I deficyt i nadmiar cynku jest szkodliwy dla organizmu, toteż warto wyznaczyć czy jest on konieczny. Głównymi objawami braku cynku są:

 • pojawienie wrzodów i zapaleń skóry, problemy ze skórą;
 • łamliwość włosów i paznokci;
 • zaburzenia snu, bezsenność;
 • obniżenie apetytu;
 • naruszenie widzenia;
 • pogorszenie pamięci;
 • zaburzenia czynnościowe pracy żołądka i jelit.

Jeśli obserwujcie u siebie takie objawy, trzeba zacząć przyjmowanie cynku jak najszybciej. Jednak bądźcie uważni, jeśli wasze objawy są podobne do opisanych niżej, mówi się o nadmiarze cynku w organizmie:

 • nudność, słodki posmak w ustach;
 • szum w uszach, bóle głowy;
 • osłabienie i szybkie męczenie się;
 • problemy z wątrobą;
 • łamanie w kościach, dreszcze;
 • częste pragnienie;
 • zauważalne wypadanie włosów.

Jeśli zauważyliście, że cierpicie na nadmiar cynku, należy na jakiś okres wyłączyć z racji produkty zawierające dużą ilość tego pierwiastka. Przede wszystkim, jeśli zażywacie kompleksy witaminowe, poznajcie w jakich preparatach witaminowych jest cynk i zrezygnujcie z ich przyjmowania.

W jakich produktach odżywczych występuje cynk?

Proponujemy waszej uwadze listę produktów, w których zawartość cynku jest szczególnie wysoka. Dla ludzi, którzy cierpią na deficyt tej substancji ta lista musi być podstawą żywienia, a ci u których obserwuje się nadmiar cynku muszą zredukować ich użycie.

 1. Owoce morza. Kraby, homary, kalmary, krewetki wprost obfitują w cynk! To najpewniejsze źródło dużej ilości pożytecznych substancji.
 2. gdzie jest cynk
 3. Ryby morskie i słodkowodne. Ludzie, którzy jedzą rybę chociażby 2 razy w tygodniu, prawie nigdy nie cierpią na brak cynku.
 4. Pestki dyni i słonecznika, orzechy. Warto zaznaczyć, że są pożyteczne tylko te orzechy, pestki i nasiona, które nie zostały usmażone.
 5. Rośliny strączkowe. Soczewica, groch, bób i fasola to nie tylko doskonały syty dodatek, ale i dobry sposób na uzupełnienie zapasów cynku.

Odżywajcie się zdrowo, utrzymujcie bilans substancji w swoim organizmie i zauważycie, że wasze zdrowie będzie o wiele mocniejsze, a wygląd zewnętrzny – pociągający!

 
Powiązane artykuły:
Produkty bogate w witaminę А
Produkty, które zawierają witaminę A potrzebne są do użytku codziennie. Przecież retinol (a to jest witamina А) bierze udział w prawie po wszystkich życiowo ważnych procesach organizmu. Z artykułu dowiadujecie się jakie produkty zawierają go i w jakiej ilości.
Nadmiar wapnia w organizmie – objawy
Ten artykuł opowie o symptomach nadmiaru wapnia w organizmie człowieka. Dowiadujecie się z naszego nowego artykułu, czym grozi niebezpiecznie podwyższona zawartość tego ważnego dla organizmu mikroelementu i o tym, co doprowadza do takiej nawiązki.
Nadmiar żelaza – oznaki hemochromatozy
Nadmiar żelaza w organizmie człowieka nazywa się hemochromatoza i ta choroba nie zawsze poddaje się szybkiemu i prawidłowemu diagnozowaniu. Ten artykuł opowie o oznakach nawiązki żelaza. Przy podejrzeniu tej choroby, warto odwołać się do fachowca.
Pierwiastki chemiczne w organizmie człowieka
Dziennie do naszego organizmu wchodzi i równie szybko wychodzi mnóstwo chemicznych elementów i minerałów, które mogą czynić działanie na nasze tak pozytywne, jak i negatywne samopoczucie. Dokładniejsze informacje poznajcie z dzisiejszego artykułu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty