Główne zwiastuny porodu - jak się rozpoczynają skurcze u wieloródek?

Wiadomo, że poród u wieloródek przebiega o wiele szybciej niż u pierwiastek. Jasna rzecz, że istnieją różnorodne komplikacje. Natomiast jeśli przerwa między porodami trwa więcej niż 10 lat, kobieta uważana jest za pierwiastkę.
Jakie są zwiastuny zbliżającego się porodu u wieloródek?
Jeszcze długo przed rozpoczęciem skurczy u wieloródek kobiety dowiadują się o przyszłym porodzie. Gdy estrogen zaczyna działać, a ilość progesteronu zmniejsza się, organizm kobiety zaczyna się przygotowywać do porodu. Podczas drugiego i kolejnych porodów, możliwość tego, że poród będzie przebiegać bardzo szybko jest bardzo duża. Właśnie z tego więc powodu, po odejściu czopu śluzowego może nastąpić pęknięcie wód płodowych i rozpoczynają się pierwsze skurcze. W takiej sytuacji najważniejsze zadanie kobiety w ciąży - to jak najszybciej dostać się do szpitala położniczego.
Na czym polega różnica między skurczami u pierwiastek i wieloródek?
Każda kobieta, na którą czeka poród po raz drugi, powinna wiedzieć jak się zaczynają skurcze. Zazwyczaj tzw. skurcze treningowe zaczynają się później niż podczas pierwszej ciąży, zaczynając od 32 tygodnia. Czasami może ich wcale nie być.
Dosyć często kobiety, które rodzą dziecko po raz drugi, nie wiedzą kiedy i jak często powinny trwać skurcze i czy mogą się wcale nie zaczynać. Zazwyczaj to 5-10 minut. Przy tym odczucia takie same jak podczas pierwszego porodu. Kobieta, która odczuła to jeden raz, nigdy nie zapomni.
Częstotliwość skurczy zależy od tego, ile czasu minęło od poprzedniego porodu. W wypadku, gdy kobieta zaszła w ciążę praktycznie od razu po tym jak urodziła pierwsze dziecko, to przerwa między skurczami trwa 5 – 15 minut.
Skurcze powinny zaczynać się podobnie jak podczas pierwszego porodu, przerwa między skurczami trwa 10-15 minut. Gdy przerwa trwa mniej niż 5 minut, to świadczy o tym, że poród już się zaczyna. W tym wypadku należy jechać do szpitala, jeśli skurcze się zaczęły w domu. Należy jak najszybciej to zrobić, ponieważ w odróżnieniu od pierwszego porodu, drugi poród przebiega szybciej. Są wypadki, gdy kobiety rodzą w karetce pogotowia, nie zdążając dojechać do szpitala.