Gorączka przy ospy wietrznej – ile dni?

gorączka przy ospy wietrznej

Ospa wietrzna – choroba, którą w większości wypadków można bardzo szybko i bezbłędnie zdiagnozować. Zazwyczaj, o tym, że dziecko ma wirus półpaśca (czyli varicella zister) rodzice dowiadują się w końcu okresu inkubacyjnego, gdy maluch czuje się źle, ma charakterystyczną wysypkę i zwiększa się temperatura. Warto podkreślić, że od momentu zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów choroby może minąć trzy tygodnie, przy czym dziecko może zakazić innych po upływie 11-14 dni. Z tego więc powodu prawdopodobieństwo zakażenia się ospą wietrzną jest dosyć wysokie wśród dzieci, które odwiedzają zakłady edukacyjne.

Ospa wietrzna ma kilka stopni ciężkości, które różnią się pod względem objawów i powikłań.

Ile trwa gorączka przy ospie u dzieci?

Zwiększenie temperatury jest pierwszym objawem, który świadczy o tym, że w organizmie są jakieś zaburzenia.

W wypadku poronnej formy ospy wietrznej temperatura zwiększa się do 37,5 stopni kilka dni przed pojawieniem się wysypki i trwa kilka dni. Czasami w wypadku mocnej odporności organizm dziecka może nie reagować na wirus zwiększeniem się gorączki.

Najbardziej rozpowszechniona forma choroby – średnia, której może towarzyszyć wysoka gorączka. W takich wypadkach odpowiadając na pytanie, ile trwa gorączka przy ospie wietrznej, lekarze nie mogą ucieszyć rodziców. Gorączka 38 stopni może trwać około 4 dni. Przy czym temperatura się zwiększa wraz z pojawieniem się wysypki.

Ciężkiej formie choroby, która na szczęście spotyka się dosyć rzadko wśród dzieci, towarzyszy bardzo wysoka gorączka. Gorączka 39-40 stopni pojawia się 2 dni przed pojawieniem się wysypki i trwa około 7 dni.

Otóż na podstawie wyżej powiedzianego, można zrobić wniosek, że na podstawie tego, ile trwa gorączka przy ospie i na ile ona jest wysoka, można zrozumieć, w jakiej formie ona przebiega. Przy czym pediatrzy nie zalecają obniżać gorączki, jeśli ona nie przekracza 39 stopni. Wyjątkiem są te wypadki, gdy dziecko ma drgawki. Jeśli natomiast gorączka nagle się zwiększa i przekracza 39 stopni należy obowiązkowo ją obniżać i zasięgnąć pomocy lekarskiej. Aby obniżyć gorączkę można dać dziecku paracetamol lub ibuprofen. Jednak należy pamiętać, że przy ospie wietrznej nie można nadużywać tymi lekami, ponieważ można sprowokować powikłania.

 
Powiązane artykuły:
Czerwone plamy na pośladkach dziecka, przyczyny owego problemu
Mamy malutkich dzieci częściej za innych zderzają się z problemem czerwonych plam na pośladkach dziecka. Które są przyczyny i co robić, jeśli pojawiają się czerwone plamy na pośladkach dziecka? O tym czytajcie w naszym artykule.
Czy można kąpać dziecko chore na ospę wietrzną, czyli jak dbać o skórę dziecka w czasie ospy?
Przy wysypywaniach na ciele chorego na ospę wietrzną, lekarze zawsze jednoznacznie oświadczali, że kąpać dziecko kategorycznie zabrania się, żeby infekcja nie rozprzestrzeniała się na nierażone, czyste działki ciała. Lecz dziś sytuacja trochę zmieniła się...
Grzybica u dzieci – czyli jak rozpoznać grzybicę skóry?
Grzybica ma mnóstwo rodzajów i form przejawu, toż ważne pokazać dziecko fachowcowi dla przedstawienia wiernej diagnozy. Dalej rozpatrzymy te rodzaje, które najczęściej spotykają się u dzieci.
Norma poziomu cukru we krwi u dzieci – czyli dlaczego należy przeprowadzać okresowe badania?
Wiele chorób, które mogą przejawiać się w dorosłym wieku, wszystko częściej "młodnieją", spotykając się u dzieci. Cukrzyca również może stosować się do takich. Toż każdej mamie należy mieć wiedzę o tym, jaka jest norma poziomu cukru we krwi u dzieci.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty