Haft koralikowy dla początkujących – czyli jak zacząć przygodę z wyszywania koralikami?

haft koralikowy dla początkujących

Ostatnio robótki ręczne zyskują dużą popularność wśród kobiet, bo tak chce się stworzyć coś własnymi rękami. Dotyczy to w szczególności haftu: to prawdziwa magia, gdy na tkaninie pojawia się wzór, który z czasem przeobraża się w obraz. Czarujące właściwości estetyczne posiada haft koralikowy. Przecież to uniwersalny i jaskrawy materiał.

Nawiasem mówiąc, historia tej odmiany koralików jest dość stara. Wiadomo, że odzież egipskich faraonów i przedstawicieli egipskiej arystokracji była bogato zdobiona koralikami. Teraz haft koralikowy wykorzystują znani projektanci mody i po prostu umiejętne szwaczki, czy mistrzynie haftu. Ale czy my jesteśmy gorsi? Proponujemy tobie zaskoczyć przyjaciół obrazami wykonanymi własnoręcznie. Opowiemy o hafcie koralikowym dla początkujących.

Materiały do haftu koralikowego

Do opanowania techniki haftu koralikowego potrzebne są następujące materiały:

 • Koraliki. Lepiej kupić czeskie lub japońskie koraliki, chińskie produkty często są niskiej jakości. A propos, koraliki bywają różnej wielkości i kształtu (okrągłe, płaskie). Wybierz koraliki jednego rodzaju, aby haft był gładki.
 • Płótno. Rozmiar płótna musi odpowiadać wielkości koralików.
 • Igła do koralików.
 • Nici, lepiej syntetyczne, one są mocniejsze.
 • Nożyczki.
 • Naparstek, jeśli będzie potrzebny.
technika haftu koralikowego dla początkujących 1

Technika haftu koralikowego dla początkujących

Początkującym lepiej kupić w sklepie specjalistycznym kanwę z nadrukowanym wzorem. Według schematu wybierać koraliki do haftu koralikowego o wiele łatwiej. Tam często określany jesz potrzebny numer lub kolor koralików. Za zwyczaj takie obrazy mają niewielkie rozmiary, dlatego można je haftować bez naparstka. Dla wygody koraliki lepiej rozłożyć w pudełku lub specjalnym pojemniku.

technika haftu koralikowego dla początkujących 2

Pierwszy krok do nauki haftowania koralikami – to przyszywanie koralików do płótna pół krzyżem poziomo lub pionowo na rysunku. Na płótnie gotowy rysunek jest zwykle podzielony na kwadraty. Igłę z nitką wprowadzamy z lewy dolny róg, przeciągamy ją, nawlekamy na igłę koralik. Następnie igłę przeciągamy na lewą stronę płótna przez prawy górny róg kwadrata. Koralik już przyszyty.

technika haftu koralikowego dla początkujących 3

Z prawej strony robótki ściegi biegną poziomo, a z lewej strony – pionowo. W ten sposób stopniowo będzie kształtować się wzór twojego haftu.

technika haftu koralikowego dla początkujących 4

Schematycznie wygląda to w następujący sposób.

technika haftu koralikowego dla początkujących 5

Należy pamiętać, że przyszywają wszystkie koraliki z rzędu w dowolnym kolorze. W końcu rzędu można zawiązać supełek i kontynuować haft dalej. Zacząć haftowanie koralikami początkującym można z obrazów świętych. One są dość jaskrawe, efektowne. Haftować ich nie jest trudno: twarze i ręce świętych nie wyszywają się koralikami, a tylko ubrania i tło.

technika haftu koralikowego dla początkujących 6

Wyobraź sobie, jak miło będzie bliskim na urodziny otrzymać haft w postaci obrazu z Aniołem Stróżem!

Haft koralikowy odzieży dla początkujących

Kiedy twoje umiejętności w haftowaniu koralikowym rozwiną się, można przystąpić do dekorowania ubrania. Ozdabianie rzeczy koralikami obecnie jest bardzo popularne. A więc na początek znajdź wzór, który będzie dekorować twój przedmiot garderoby.

 1. Wydrukuj wzór i przenieś go na kalkę.
 2. Obrysuj kredą lub mydłem kontury przyszłego wzoru.
 3. technika haftu koralikowego dla początkujących 7
 4. Przymocuj kalkę z wzorem do tkaniny.
 5. Następnie stopniowo i delikatnie przyszywaj koraliki do tkaniny zgodnie z wzorem na kalce.
 6. technika haftu koralikowego dla początkujących 8
 7. W tych miejscach, gdzie wzór jest już w pełni wykonany, kalkę można obciąć.
 8. Jeśli dekorujesz ubranie z obu stron jednakowymi wzorami, należy wykonać haft symetrycznie, aby wzory były takie same.
 9. technika haftu koralikowego dla początkujących 9
 10. Nie zaciągaj nici zbyt mocno, gdyż zbyt mocny naciąg nici może niepotrzebnie ściągać materiał.
 11. I to wszystko! Zobacz, jak przeobraził się strój z haftem koralikowym.
 12. technika haftu koralikowego dla początkujących 10
 13. I jeszcze jedna rada – odzież z koralikami najlepiej prać ręcznie.
 
Powiązane artykuły:
Technika wykonania haftu kryształkowego – nowoczesne robótki ręczne
Haft kryształkowy – nowy rodzaj rękodzielnictwa, co już zdążył zebrać armię zwolenników. Jeśli też chcecie spróbować swoje siły w stworzeniu obrazów z kryształów, polecamy poprzednie uściślić technikę wykonania haftu kryształkowego.
Haft monochromatyczny – tajemnice rękodzieła
Na pewno nie wszystkim wiadomo, co to takiego haft monochromatyczny. Przecież ten rodzaj rękodzielnictwa jest jednym z bardzo ciekawych rodzajów haftu! Natomiast ci, którzy spróbowali tego stylu haftu, mogą nazwać się prawdziwymi mistrzyniami.
Jak haftować ściegiem atłaskowym? Techniki rękodzieła artystycznego
Haft atłaskowy – zostaje aktualnym i dziś. Ten sposób zrobić rzecz niepowtarzalną nie ma sobie równych. Przecież za pomocą haftu atłaskowego można stwarzać całe obrazy! Spróbujemy nauczyć się głównym przyjęciom tej techniki.
Haft matematyczny dla początkujących – pomysły na pasje artystyczne
Haft matematyczny – bardzo ciekawa, niezwykła technika. Wielu zdaje się, że stworzyć w tej technice pełnowartościowy obraz bardzo jest skomplikowano, jednak to całkiem nie tak.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty