Haft matematyczny dla początkujących – pomysły na pasje artystyczne
Haft matematyczny (technika wyszywania/wyplatania różnych obrazów) jako rodzaj sztuki po raz pierwszy pojawił się w Anglii. Angielscy tkacze wymyślili sposób przeplatania nici na wbitych w deseczki gwoździach. W rezultacie uzyskane były ażurowe koronkowe wyroby, którymi zdobiło się domy.
Pomysły na pasje artystyczneHaft matematyczny to obraz graficzny w szczególny sposób wykonany nićmi na kartonie lub innym twardym podłożu. Jako podłoża można jeszcze użyć aksamitu (aksamitnego papieru) lub grubego papieru. Nici mogą być zwykłe, wełniane, mulina lub inne. Najlepiej użyć kolorowych jedwabnych nici lub muliny.
Na pierwszy rzut oka haft matematyczny może wydawać się niezwykle skomplikowanym do wykonania, ale na prawdę tak nie jest. Aby rozpocząć czynność wystarczy opanować tworzenie zaledwie dwóch elementów – wypełnienia narożnika i koła.
Dla rozpoczęcia wyszywania nicią potrzebujemy:
- arkusz kartonu lub aksamitnego papieru, na którym będziemy wyszywać nasz rysunek;
- nożyczki;
- szpikulec do nakłuwania dziur w kartonie, to znacznie ułatwi i przyspieszy nam pracę;
- igła;
- nici (najlepiej – mulina, ale mogą być i inne);
- linijka, cyrkiel, ołówek do rysowania schematów, rysunków;
- klej jest stosowany tylko w przypadku, jeśli chcesz zamienić miękką podstawę na bardziej twardą powierzchnię i do mocowania supełków; klej można wziąć każdy — PVA, silikonowy, do tapet lub "Moment"; do mocowania nici z drugiej strony można użyć zwykłej przezroczystej taśmy klejącej zamiast kleju;
- pojedynczy arkusz papieru, na którym będą wykonywane rysunki.
Haft matematyczny
Haft matematyczny wykonuje się w dwa sposoby – przez wypełnianie koła i wypełnianie narożnika. Aby wypełnić narożnik w technice haftu matematycznego, na odwrocie tekturowej podstawy trzeba narysować kąt, po czym każde ramię kątu należy podzielić na równe odcinki za pomocą linijki. Początkującym igłą warto ponumerować punkty, w przeciwnym razie można utracić orientację podczas wyplatania. Dla wygody warto skorzystać z szablonu, na którym widoczna jest kolejność wprowadzenia nici. Oto przykładowy schemat wyplatania kwiatów w technice haftu matematycznego.
Wypełnianie koła w technice haftu matematycznego odbywa się w ten sposób:
- Za pomocą linijki i cyrkla koło dzielimy na równe części, koniecznie w parzystej ilości. W internecie można znaleźć wiele gotowych szablonów do nawlekania w tej technice, ale samodzielnie wymyślone wzory czasami są o wiele bardziej interesujące.
- Zaznaczamy punkty na kole, aby nie pomylić się we wzorze, lepiej je ponumerować.
- W zaznaczonych miejscach za pomocą szydła robimy otwory, to pozwoli zaoszczędzić nam czas, wprowadzając igłę w już gotową dziurę.
- W przypadku koła wypełnianie odbywa się na cięciwie. Przy czym w każdy otwór igła wchodzi dwa razy – i z prawej, i z lewej strony. Na szablonie liczbą nieparzystą oznaczone jest miejsce wprowadzenia nici z lewej strony, parzystą – miejsce wprowadzenia nici z prawej strony.
Wypełnianie narożnika
Teraz możemy przejść do wypełniania narożnika w technice haftu matematycznego:
- Pierwszą rzeczą rysujemy kąt wymaganej wielkości.
- Dalej każde ramię dzielimy na równe odcinki. Ilość odcinków na każdym z ramion kąta musi być jednakowa.
- Dalej robimy otwory w zaznaczonych do tego miejscach. Zwracamy uwagę na to, że na wierzchołku kąta, czyli w punkcie 27, otwór się nie robi.
- Teraz nawlekamy nici w ten sposób – z punktu 26 do punktu 25, z punktu 25 do punktu 2, z punktu 2 do punktu 3, z punktu 3 do punktu 24 i tak dalej.
Zacząć warto od najbardziej prostych schematów i nie bać się trudności. Kiedy będziesz mieć pewne nawyki praktyczne i zdobędziesz przynajmniej minimalne doświadczenie, można przejść do bardziej skomplikowanych wzorów. Gdy opanujesz tajniki tej techniki, wyszywanie dowolnego obrazu według schematu nie będzie sprawiało ci żadnej trudności.