Haft matematyczny dla początkujących – pomysły na pasje artystyczne

haft matematyczny dla początkujących

Haft matematyczny (technika wyszywania/wyplatania różnych obrazów) jako rodzaj sztuki po raz pierwszy pojawił się w Anglii. Angielscy tkacze wymyślili sposób przeplatania nici na wbitych w deseczki gwoździach. W rezultacie uzyskane były ażurowe koronkowe wyroby, którymi zdobiło się domy.

Pomysły na pasje artystyczne

Haft matematyczny to obraz graficzny w szczególny sposób wykonany nićmi na kartonie lub innym twardym podłożu. Jako podłoża można jeszcze użyć aksamitu (aksamitnego papieru) lub grubego papieru. Nici mogą być zwykłe, wełniane, mulina lub inne. Najlepiej użyć kolorowych jedwabnych nici lub muliny.

Na pierwszy rzut oka haft matematyczny może wydawać się niezwykle skomplikowanym do wykonania, ale na prawdę tak nie jest. Aby rozpocząć czynność wystarczy opanować tworzenie zaledwie dwóch elementów – wypełnienia narożnika i koła.

Dla rozpoczęcia wyszywania nicią potrzebujemy:

 • arkusz kartonu lub aksamitnego papieru, na którym będziemy wyszywać nasz rysunek;
 • nożyczki;
 • szpikulec do nakłuwania dziur w kartonie, to znacznie ułatwi i przyspieszy nam pracę;
 • igła;
 • nici (najlepiej – mulina, ale mogą być i inne);
 • linijka, cyrkiel, ołówek do rysowania schematów, rysunków;
 • klej jest stosowany tylko w przypadku, jeśli chcesz zamienić miękką podstawę na bardziej twardą powierzchnię i do mocowania supełków; klej można wziąć każdy — PVA, silikonowy, do tapet lub "Moment"; do mocowania nici z drugiej strony można użyć zwykłej przezroczystej taśmy klejącej zamiast kleju;
 • pojedynczy arkusz papieru, na którym będą wykonywane rysunki.

Haft matematyczny

Haft matematyczny wykonuje się w dwa sposoby – przez wypełnianie koła i wypełnianie narożnika. Aby wypełnić narożnik w technice haftu matematycznego, na odwrocie tekturowej podstawy trzeba narysować kąt, po czym każde ramię kątu należy podzielić na równe odcinki za pomocą linijki. Początkującym igłą warto ponumerować punkty, w przeciwnym razie można utracić orientację podczas wyplatania. Dla wygody warto skorzystać z szablonu, na którym widoczna jest kolejność wprowadzenia nici. Oto przykładowy schemat wyplatania kwiatów w technice haftu matematycznego.

haft matematyczny 1

Wypełnianie koła w technice haftu matematycznego odbywa się w ten sposób:

 1. Za pomocą linijki i cyrkla koło dzielimy na równe części, koniecznie w parzystej ilości. W internecie można znaleźć wiele gotowych szablonów do nawlekania w tej technice, ale samodzielnie wymyślone wzory czasami są o wiele bardziej interesujące.
 2. Zaznaczamy punkty na kole, aby nie pomylić się we wzorze, lepiej je ponumerować.
 3. W zaznaczonych miejscach za pomocą szydła robimy otwory, to pozwoli zaoszczędzić nam czas, wprowadzając igłę w już gotową dziurę.
 4. W przypadku koła wypełnianie odbywa się na cięciwie. Przy czym w każdy otwór igła wchodzi dwa razy – i z prawej, i z lewej strony. Na szablonie liczbą nieparzystą oznaczone jest miejsce wprowadzenia nici z lewej strony, parzystą – miejsce wprowadzenia nici z prawej strony.
haft matematyczny 2

Wypełnianie narożnika

Teraz możemy przejść do wypełniania narożnika w technice haftu matematycznego:

 1. Pierwszą rzeczą rysujemy kąt wymaganej wielkości.
 2. Dalej każde ramię dzielimy na równe odcinki. Ilość odcinków na każdym z ramion kąta musi być jednakowa.
 3. Dalej robimy otwory w zaznaczonych do tego miejscach. Zwracamy uwagę na to, że na wierzchołku kąta, czyli w punkcie 27, otwór się nie robi.
 4. Teraz nawlekamy nici w ten sposób – z punktu 26 do punktu 25, z punktu 25 do punktu 2, z punktu 2 do punktu 3, z punktu 3 do punktu 24 i tak dalej.
haft matematyczny 3 haft matematyczny 4

Zacząć warto od najbardziej prostych schematów i nie bać się trudności. Kiedy będziesz mieć pewne nawyki praktyczne i zdobędziesz przynajmniej minimalne doświadczenie, można przejść do bardziej skomplikowanych wzorów. Gdy opanujesz tajniki tej techniki, wyszywanie dowolnego obrazu według schematu nie będzie sprawiało ci żadnej trudności.

 
Powiązane artykuły:
Jak haftować ściegiem atłaskowym? Techniki rękodzieła artystycznego
Haft atłaskowy – zostaje aktualnym i dziś. Ten sposób zrobić rzecz niepowtarzalną nie ma sobie równych. Przecież za pomocą haftu atłaskowego można stwarzać całe obrazy! Spróbujemy nauczyć się głównym przyjęciom tej techniki.
Haft monochromatyczny – tajemnice rękodzieła
Na pewno nie wszystkim wiadomo, co to takiego haft monochromatyczny. Przecież ten rodzaj rękodzielnictwa jest jednym z bardzo ciekawych rodzajów haftu! Natomiast ci, którzy spróbowali tego stylu haftu, mogą nazwać się prawdziwymi mistrzyniami.
Technika wykonania haftu kryształkowego – nowoczesne robótki ręczne
Haft kryształkowy – nowy rodzaj rękodzielnictwa, co już zdążył zebrać armię zwolenników. Jeśli też chcecie spróbować swoje siły w stworzeniu obrazów z kryształów, polecamy poprzednie uściślić technikę wykonania haftu kryształkowego.
Haft koralikowy dla początkujących – czyli jak zacząć przygodę z wyszywania koralikami?
Każda kobieta może stworzyć unikalne rzeczy, których nie kupisz w butiku. "Jak właśnie"? Po prostu! Dlatego są potrzebne tylko koraliki, nici, wasza fantazja. A z instrukcją takiego haftu można zapoznać się w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty