Haft monochromatyczny – tajemnice rękodzieła

haft monochromatyczny

Popularność haftu monochromatycznego gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Obrazy tworzone za pomocą haftu konturowego i monochromatycznego, na pierwszy rzut oka wydają się prostsze niż robótki wykonane w szerokiej gamie kolorystycznej. Cechami monochromatycznego haftu są niepowtarzalny styl i atmosfera. Taki obraz idealnie nadaje się do dekoracji każdego pomieszczenia i w postaci prezentu.

Konturowy i monochromatyczny haft

Eksperci twierdzą, że ten rodzaj haftu jest bardzo stary. Był używany już w starożytnym Egipcie. Szczyt popularności haftu konturowego i monochromatycznego przypada na epokę średniowiecza. W okresie od XIII do XVI wieku tym rękodziełem było zafascynowano wiele znakomitych pań z różnych krajów Europy.

Główną różnicą haftu monochromatycznego jest to, że używany jest jeden podstawowy kolor. Stąd nazwa tego rodzaju rękodzieła. Na podstawie koloru bazowego w hafcie monochromatycznym używano jest kilka odcieni, co czyni obraz bardziej zróżnicowanym. Paleta kolorów haftu dobiera się w następujący sposób: do podstawowego koloru są dodawane czarny i biały kolor. W ten sposób mistrzyni rękodzieła dostaje gamę kolorów, które różnią się od siebie w jednym lub kilku odcieniach. Czarny i biały można mieszać absolutnie ze wszystkimi kolorami, dlatego uzyskana paleta okazuje się bogata i harmonijna.

Jeśli chodzi o haft monochromatyczny, wyróżniano jest kilka głównych typów: haft konturowy, blackwork i haft monochromatyczny krzyżykowy. Każdy z tych stylów ma swoje własne cechy wykonania, ale każdy z rodzajów haftu konturowego i monochromatycznego jest tworzony według schematów.

  1. Haft konturowy. Ten styl jest dość prosty w wykonaniu, ale ma szczególną wyrazistość. W hafcie jest używana specjalna technika. Główna cecha tego typu haftu monochromatycznego polega na tworzeniu tylko zewnętrznych konturów obiektu. Obrazy cechuje niektóre niedomówienie, co czyni je jeszcze bardziej oryginalnymi. Schemat do tego haftu monochromatycznego można łatwo tworzyć samodzielnie, korzystając jedynie własną wyobraźnią.
  2. Blackwork. Haft w stylu blackwork tworzony jest na podstawie dwóch kolorów – czarnego i białego. W tym stylu wykorzystywana jest technika ścieg za igłą. Ściegi wypełniają tkaninę, tworząc czarno-biały wzór. W stylu blackwork czasami używany jest czarno-biały haft krzyżykowy – jest on wygodny do wypełnienia niektórych dużych elementów rysunku.
  3. Monochromatyczny haft krzyżykowy. Styl ten jest najbardziej trudny i żmudny. Używanie nici jednej gamy kolorowej pozwala stworzyć złożony obraz. Przy czarno-białym hafcie krzyżykowym kolorem należy wypełnić całą tkaninę. Wszystkie elementy obrazu są wykonywane nićmi, w robótce nie ma białych fragmentów tkaniny.
 
Powiązane artykuły:
Jak haftować ściegiem atłaskowym? Techniki rękodzieła artystycznego
Haft atłaskowy – zostaje aktualnym i dziś. Ten sposób zrobić rzecz niepowtarzalną nie ma sobie równych. Przecież za pomocą haftu atłaskowego można stwarzać całe obrazy! Spróbujemy nauczyć się głównym przyjęciom tej techniki.
Haft matematyczny dla początkujących – pomysły na pasje artystyczne
Haft matematyczny – bardzo ciekawa, niezwykła technika. Wielu zdaje się, że stworzyć w tej technice pełnowartościowy obraz bardzo jest skomplikowano, jednak to całkiem nie tak.
Technika wykonania haftu kryształkowego – nowoczesne robótki ręczne
Haft kryształkowy – nowy rodzaj rękodzielnictwa, co już zdążył zebrać armię zwolenników. Jeśli też chcecie spróbować swoje siły w stworzeniu obrazów z kryształów, polecamy poprzednie uściślić technikę wykonania haftu kryształkowego.
Haft koralikowy dla początkujących – czyli jak zacząć przygodę z wyszywania koralikami?
Każda kobieta może stworzyć unikalne rzeczy, których nie kupisz w butiku. "Jak właśnie"? Po prostu! Dlatego są potrzebne tylko koraliki, nici, wasza fantazja. A z instrukcją takiego haftu można zapoznać się w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty