Harmonia duszy i ciała: 8 najlepszych treningów dla kobiet

Dziś treningi aerobowe cieszą się coraz większą popularnością. A to wszystko dlatego, że tego typu treningi korzystnie wpływają nie tylko na nasze ciało, ale również duszę. Obecnie centra fitnessu mają w swojej ofercie różne treningi, dostosowane do potrzeb i możliwości fizycznych każdego klienta.

Wszyscy jesteśmy różni. Ktoś lubi intensywne treningi, inni natomiast wolą coś spokojniejszego i relaksującego. Właśnie dlatego na niniejszej liście znalazły się różne treningi, które różnią się intensywnością i obciążeniem, aby każda mogła wybrać coś dla siebie.

1. Joga

joga

Kiedyś przeważnie jogę uprawiano tylko w Indiach, dziś natomiast jest chętnie uprawiana na całym świecie. A to wszystko dlatego, że uprawiać jogę może każda kobieta, nawet niewysportowana. Na zajęciach z jogi możesz robić proste asany, które nie wymagają jakiejś specjalnej elastyczności ciała.

Głównym celem takich treningów jest utrzymywanie asan (czyli pozycji) tak długo, jak to tylko możliwe. Joga rozciąga mięśnie, poprawia mobilność, wzmacnia kręgosłup. Joga oddziałuje nie tylko na ciało, ale również na psychikę i emocje. Podczas zajęć brzmi przyjemna muzyka, która pomaga się zrelaksować i poznać własne ciało.

2. Pilates

pilates

Pilates – jeszcze jeden rodzaj treningu o charakterze leczniczym i terapeutycznym. Podczas wykonywania ruchów w pracę angażują się mięśnie wewnętrzne (lokalne). Ćwiczenie metodą pilates wyróżniają się płynnością, czyli płynnie się przechodzi od jednego ćwiczenia do drugiego pod dźwięki relaksującej muzyki. Jest najmniej kontuzjogennym treningiem.

Pilates może ćwiczyć każdy, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Pilates stworzono z myślą o kontuzjowanych sportowcach, pozbawionych możliwości normalnego ruchu. Dziś natomiast cieszy się on ogromną popularnością nie tylko wśród sportowców i tancerzy, ale również zwykłych kobiet. Można wykonywać ćwiczenia pilates z piłką, również opracowano specjalne treningi pilates dla kobiet w ciąży, pilates na odchudzanie.

3. Stretching

Stretching

Stretching, inaczej rozciąganie dziś zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Chętnie uprawiają go nie tylko zwolennicy spokojnych, terapeutycznych treningów, ale również ci, którzy wolą bardziej intensywne, siłowe ćwiczenia. Podczas wykonywania tego typu ćwiczeń, mięśnie nie tylko się rozluźniają, ale również się rozciągają i uelastyczniają. Stretching używany jest również jako powszechna forma rehabilitacji. Może być uprawiany przez osoby w różnym wieku i dowolnej kondycji fizycznej. Szczególnie jest zalecany osobom, zmagającym się z przewlekłym stresem, bezsennością, cierpiącym na choroby stawów.

4. Aerobik

aerobik

Aerobik cieszy się ogromną popularnością już od kilkudziesięciu lat. Największą rzeszę zwolenników zdobył około 20 lat temu, kiedy to na siłowniach pojawiły się podesty do ćwiczeń step i piłki fitness. Zajęcia aerobiku opierają się na regularnym wykonywaniu powtórzeń ćwiczeń aerobowych w rytm muzyki. Główną zaletą aerobiku jest kształtowanie sylwetki i wyrobienie mięśni. Zazwyczaj trening aerobowy składa się z kilku etapów: rozgrzewka, ćwiczenia na stojąco, ćwiczenia na leżąco, rozciąganie. Istnieją różne rodzaje aerobiku: aqua aerobik, aerobik taneczny, step aerobik, MIX.

5. CrossFit

CrossFit

CrossFit to wytrzymałościowo-siłowy system treningowy, którego głównym celem jest rozwój ogólnej sprawności fizycznej, wytrzymałości, gibkości, zwinności i mocy. Trening CrossFit można podzielić na trzy etapy: podnoszenie ciężarów, ćwiczenia cardio, gimnastyka. Cel CrossFit – wykonanie ćwiczeń w jak najszybszym tempie. Podczas treningów podnosi się ciężary, ćwiczy się na trenażerach, skacze się na skakance. Oprócz tego wykonuje się pompki, przysiady, aktywne bieganie. Ćwiczenia CrossFit są bardzo energochłonne. Jeśli zdecydujesz się na CrossFit, na pewno będziesz miała piękne, wyrzeźbione ciało.

6. Tabata

tabata

Tabata to intensywny interwałowy trening metaboliczny, wykonywany w szybkim tempie. Pasuje tym, którzy chcą mieć nie tylko smukłą sylwetkę, ale również wyrzeźbione mięśnie. Tabata to wysiłek trwający 20 sekund ponawiany 8-krotnie, z 30-sekundowym czasem odpoczynku pomiędzy powtórzeniami. Ilość powtórzeń od 4 do 8 w ciągu 20 sekund. Podczas treningu angażują się wszystkie mięśnie.

7. Deep work

Deep work

Trening deep work łączy elementy treningu bodyART z elementami intensywnego treningu wzmacniającego. Deep work kładzie duży nacisk nie tylko na wytrzymałość, ale również pomaga osiągnąć wewnętrzną harmonię, pozbyć się stresu, depresji, nerwicy. Trening deep work jest połączeniem bardzo wymagającego treningu cardio z ćwiczeniami o różnej intensywności.

W czasie zajęć wykonywane są ćwiczenia intensywne, ale również ćwiczenia spokojniejsze. Jego niezwykła intensywność z elementami spokoju i wyciszenia na początku i pod koniec zajęć pozwala intensywnie spalać tkankę tłuszczową i się zrelaksować pod dźwięki muzyki wschodniej.

8. Taniec

taniec

Dziś coraz częściej różne centra fitnessu mają w swojej ofercie zajęcia taneczne: zumba, twerking, strip plastic etc. Każda może wybrać coś specjalnie dla siebie. Taniec to wspaniały trening cardio, który dodatkowo pomaga poprawić elastyczność, giętkość i wytrwałość. Zajęcia taneczne to wspaniały sposób na poprawę humoru i poznanie nowych ludzi.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty