HCG podczas obumarcia płodu we wczesnym stadium ciąży
![HCG podczas obumarcia płodu we wczesnym stadium ciąży](/sites/default/files/imagecache/width_250/yulia/hcg_podczas_obumarcia_plodu_we_wczesnym_stadium_ciazy.jpg)
W tym okresie, gdy kobieta oczekuje na dziecko, ona dąży do tego, aby płód rozwijał się jak najlepiej. Niestety czasami dochodzi do obumarcia płodu, kobiety mają do czynienia z poronieniem nawykowym. Kobiety nie mogą samodzielnie zdiagnozować tego problemu, ponieważ objawy mogą pojawić się dopiero po upływie jednego-dwóch tygodni. Kobieta ciężarna powinna zwrócić uwagę na:
- bóle krzyżowe i bóle brzucha;
- ogólne osłabienie, cienie pod oczami;
- znika toksykoza;
- gorączka;
- krwawe upławy.
Jeśli kobieta zauważyła, że ma wyżej opisane objawy, to obowiązkowo musi udać się do lekarza, a on na pewno przeprowadzi szereg odpowiednich badań.
W jaki sposób rozpoznać obumarcie płodu na podstawie HCG?
Kobieta ciężarna kilka razy podczas ciąży powinna robić badania krwi. Dwa razy fachowcy wykonują badania na HCG (gonadotropina kosmówkowa człowieka) – hormon, który pojawia się w organizmie kobiety, kiedy dochodzi do zapłodnienia. To daje możliwość obserwować rozwój płodu. Aby lepiej orientować się w tym temacie, należy zapoznać się z takimi pytaniami jak: czy zwiększa się poziom hcg, czy odwrotnie - zmniejsza się w wypadku obumarcia płodu we wczesnym stadium ciąży, dlaczego do tego dochodzi i jak szybko?
W wypadku normalnego rozwoju płodu, poziom hcg w pierwszym trymestrze ciąży ciągle się zwiększa. Jeśli płód obumarł, to poziom hcg się zmienia, czyli zmniejsza się albo przestaje się zwiększać. Do tego dochodzi dlatego, że zarodek przestaje się rozwijać w organizmie kobiety, więc gonadotropina kosmówkowa człowieka już więcej nie jest produkowana. Jak szybko się będzie zmieniać poziom HCG zależy od każdego wypadku indywidualnie.
Otóż, jeśli kobieta samodzielnie albo razem z lekarzem zwróciła uwagę na podejrzane objawy, należy kilka razy zrobić badania krwi, aby śledzić dynamikę zmian poziomu hormonu HCG. Jeśli poziom HCG się zmniejsza, lekarz skieruje pacjentkę na dodatkowe badania i kurację. Odpowiednia pomoc we właściwym czasie da możliwość nie tylko zachować zdrowie kobiety, ale czasami nawet ciążę.