Higiena dzieci i nastolatków – co powinni omówić rodzice ze swoimi dziećmi?

higiena dzieci i nastolatków

Higiena dzieci i nastolatków – całokształt higienicznych zasad, skierowanych na zachowanie i umocnienie zdrowia. Podstawy higieny dzieci i nastolatków włączają normy należnej pielęgnacji ciała, jamy ustnej, narządów płciowych, a także prawidłowe użycie środków osobistej higieny, odzieży i obuwia. Jak ważne elementy pojęcia higieny rozpatrują się pytania pracy i odpoczynku, trybu dnia i odżywienia. Dotrzymanie zasad higieny osobistej – jedno z warunków normalnego i zdrowego życia.

Zasady higieny osobistej nastolatka

W okresie dojrzewania odbywają się szybkie przemiany funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego, toż trzeba moralnie przygotować nastolatka do tych przemian, które będą odbywały się w jego organizmie. Warto opowiedzieć, że w wieku nastoletnim na twarzy może pojawić się trądzik (który często jest przyczyną kompleksów), toż dotrzymanie higieny skóry staje się bardzo ważnym dla nastolatka. Dla prawidłowej pielęgnacji skóry można przekonsultować się u kosmetyczki, albo udać się do przeciw trądzikowych kosmetycznych środków. Również w wieku nastoletnim zaczynają silniej pracować gruczoły potowe, toż trzeba nadawać szczególnego znaczenia utrzymaniu skóry w okolicy klatki piersiowej i pod pachami w czystości i wykorzystać środki, co kontrolują zapach.

Higiena intymna nastolatków

W okresie dojrzewania duże znaczenie ma higiena intymna i prawidłowe płciowe nauczanie. Z nastolatkiem trzeba przeprowadzać rozmowy o tych fizjologicznych przemianach, które towarzyszą nadejściu płciowej dojrzałości. Ważne, żeby nastolatek otrzymał maksimum koniecznej informacji w ścianach domu, a nie od starszych towarzyszy. Więc nastolatek będzie wiedzieć, że z dowolnym problemem on może pójść do rodziców.

Higiena chłopaków nastolatków

U chłopaków w wieku nastoletnim na twarzy zaczynają rosnąć włosy, toż ojciec musi nauczyć syna korzystać z maszynki do golenia. Poza tym trzeba opowiedzieć chłopakowi, że wiek nastoletni charakteryzuje się początkiem polucji i pojawieniem pierwszych erekcji. Naucz chłopca w porę zmieniać bieliznę, zmywać resztki spermy z narządu płciowego. Nastolatek musi znać, że tych przemian nie warto wstydzić się, a dzięki nim on z chłopca zmienia się na mężczyznę.

Higiena dziewczyny nastolatka

Dziewczynom należy opowiedzieć o początku miesiączki i tych przemianach, które są związane z tym procesem. Wiek nastoletni – dobry czas dla wizyty do ginekologa, który weźmie rozmaz, opowie o cyklu menstruacyjnym. Naucz dziewczynę podtrzymywać zewnętrzne narządy płciowe w czystości, korzystać ze środków higieny osobistej. Również u dziewczyn w obwodzie pach i okolic bikini zaczynają aktywnie rosnąć włosy, które trzeba delikatnie golić.

Tryb dnia – ważna składowa higieny nastolatka

Dla normalnego życia nastolatka jest potrzebne wyraźne ustalanie trybu pracy i odpoczynku. Higiena pracy nastolatków włącza podział umysłowych i fizycznych obciążeń według wiekowych właściwości. Zwłaszcza to dotyczy produkcyjnej działalności i przechodzeniu praktyki na firmach dla liceum zawodowych. Dotrzymując się higieny pracy nastolatek musi przełączać pracę z aktywnym odpoczynkiem, żeby nie przemęczać się. Ze względu na rozszerzenie objętości działań szkoleniowych trzeba zwrócić szczególną uwagę na higienie wzroku dzieci i nastolatków.

Higiena odżywiania nastolatków

Odżywianie ma duże znaczenie dla rozwoju rosnącego organizmu. reguły higiena dzieci i nastolatkówW związku z przebudową całego organizmu i intensywnymi procesami wzrostu nastolatek potrzebuje poprawnie zbudowanego trybu odżywiania. Dieta nastolatka musi zawierać wszystkie spożywcze substancje w zrównoważonej współzależności. Białka są głównym budowlanym materiałem. Właśnie białko jest potrzebne dla wzrostu i tworzenia układu odpornościowego, rozwoju tkanki mięśniowej. Tłuszcze i węglowodany – źródło energii, "paliwo" dla organizmu. Szczególna rola polega się na sole mineralne, które zapobiegają powstaniu naruszeń funkcji tarczycy. Witaminy robią organizm wytrzymałym i odpornym na różne choroby. Brak któregoś ze składników odżywczych może doprowadzić do zahamowania wzrostu i osłabienia organizmu.

 
Powiązane artykuły:
Opóźnienie płciowego dojrzewania – diagnoza, przyczyny, leczenie
Płciowe dojrzewanie u dziewczynek i chłopaczków odbywa się rozmaicie. I jeśli odbywa się opóżnienie w płciowym rozwoju, nastolatkowie to ciężko przeżywają. W naszym artykule dowiadujecie się o tym, jak ujawnić chorobę.
Dlaczego nastolatkom wypadają włosy?
Przeżywając wiek nastoletni wiele chłopców i dziewczyn zderzają się z problemem, kiedy wczoraj jeszcze gęste włosy raptem zaczynają matowieć i wypadać. Dlaczego tak odbywa się i jak walczyć z wypadaniem włosów?
 Dojrzewanie płciowe – jak się odbywa u chłopców i u dziewczynek?
Okres płciowego dojrzewania u chłopaczków i dziewczynek idzie rozmaicie. Dziewczynki "dorośleją" trochę przedtem, chłopaczkowie są późniejsi. Jest niemniej ważny i psychologiczny aspekt płciowego rozwoju.
Cykl miesiączkowy u dziewczyn – jak się odbywa, ile dni trwa?
Menstruacyjny cykl u dziewczynek-nastolatek różni się swoją niestabilnością. Co jest uważane za normę, a które naruszenia są odchyleniami od norm i kiedy jednak musi ustalić się stabilny menstruacyjny cykl? O tym czytajcie w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty