Ile czasu po jedzeniu można uprawiać sport?
Informacja o tym, że po posiłku nie rekomenduje się poddawać ciało jakiemukolwiek wysiłkowi fizycznemu jest znana jeszcze ze szkolnych czasów. Jeśli zignorować to polecenie, to może powstać odczucie dyskomfortu, szybkie męczenie się i nawet nudności. Właśnie dlatego trzeba wiedzieć kiedy można uprawiać sport po jedzeniu, żeby trening przyniósł tylko korzyść i naprawdę był efektywny. Warto powiedzieć, że o tym czy warto posilać się przed uprawianiem sportu istnieje dużo różnych opinii, a niektóre w ogóle preferują ćwiczenia na pusty żołądek. We wszystkich tych pytaniach należy zorientować się raz na zawsze.
Ile czasu po posiłku można uprawiać sport?Pokarm jest głównym źródłem uzyskania energii, którą człowiek traci w tym i na uprawianie sportu. Żeby przetrawić pokarm i otrzymać z niego konieczne substancje, organizm potrzebuje czasu i w tym okresie ćwiczyć, czyli poddawać się dodatkowemu obciążeniu nie rekomenduje się.
Dlaczego nie wolno uprawiać sportu po jedzeniu? Jeśli po jedzeniu minęło mało czasu to dowolny trening koniecznie wywoła odczucie dyskomfortu i ważkości w żołądku.Oprócz tego pokarm prowokuje podwyższenie poziomu serotoniny we krwi i człowiek czuje się niekomfortowo i trochę sennie, więc i skuteczność treningu w taki czas znacznie się zmniejsza. Doświadczeni trenerzy mówiąc o tym jak długo po jedzeniu nie wolno uprawiać sportu, dają najczęściej jedną i tę samą odpowiedź – 2-3 g.
Uprawiając sport po sytym posiłku człowiek zwalnia proces trawienia. Spowodowano to tym, że podczas obciążenia do mięśni dopływa dużo krwi i żeby odnowić bilans organizm zawęża naczynia, które biorą udział w innych procesach, w danym przypadku w trawieniu. W takich sytuacjach wiele osób skarży się na pojawienie się drgawek.
Warto powiedzieć jeszcze o jednym nieprzyjemnym skutku treningów po jedzeniu – powstanie zgagi, refluksu żołądkowo-przełykowego, a w pewnych sytuacjach i wymiotów.
Wiele kobiet ćwiczą po to, żeby pozbyć się zbędnego tłuszczu.Otóż treningi bezpośrednio po jedzeniu tłumią zdolność organizmu do utraty zgromadzonej warstwy tłuszczu.
Wiele osób uważa, że ćwiczyć najlepiej na głodny żołądek, ponieważ podczas przetrawiania pokarmu organizm traci zakumulowaną energię, a to zmniejsza efektywność. W pierwszej kolejności to dotyczy śniadania. Ogromna liczba ludzi wyruszając na poranny bieg wypija tylko filiżankę herbaty lub kawy. Specjaliści uważają, że to poważny błąd, ponieważ za noc poziom glikogenu w krwi zmniejsza się, toż śniadanie przed treningiem jest obowiązkowe. Rekomenduje się dotrzymywać się złotego środka, czyli nie przejadać się, ale i nie głodować. Poranne jedzenie powinno być lekkim. Fachowcy rozważając z powodu tego, kiedy po śniadaniu można uprawiać sport, mówią o niedługim okresie – 1 godzina. Tego czasu całkiem wystarczy, żeby pokarm się przyswoił.
Ile czasu po jedzeniu można uprawiać różne rodzaje sportu?
Dane powyżej odcinki czasowe są wartościami średnimi, które mogą różnić się w różnych dyscyplinach sportowych. Po sytym posiłku ćwiczyć należy nie wcześniej niż 3 godziny. Jeśli obciążenie podczas treningu będzie skupiać się na mięśniach brzucha, to czas zalecano jeszcze zwiększyć. Ćwiczenia oddechowe i medytacje nie warto wykonywać wcześniej niż 3 godziny po jedzeniu, a najlepiej robić to na głodny żołądek.
Co dotyczy tego, kiedy można jeść po treningu, to wszystko zależy od pożądanego wyniku. Jeśli cel – schudnąć, to zaleca się nic nie jeść chociażby w ciągu godziny, a jeśli chce się zwiększyć masę ciała, to jedzenie powinno odbywać się od razu po uprawianiu sportu i jeść należy pokarm zawierający białko.