Ile czasu po obumarciu płodu można zajść w ciążę?
Niestety nie zważając na wysoki poziom rozwoju medycyny i ginekologii, takiego typu zaburzenie jakim jest obumarcie płodu, dziś jest dosyć częstym zjawiskiem. Istnieje wiele przyczyn tego zaburzenia. Czasami lekarzom nie udaje się ustalić właśnie tę, która była przyczyną zaburzeń ciąży.
Nie zważając na to, że poronienie jest wstrząsem psychicznym dla każdej kobiety, która znalazła się w takiej sytuacji, większość z nich nie zniechęca się i z niecierpliwością czeka na ten moment, gdy zakończy się okres rehabilitacyjny i lekarz pozwoli planować następną ciążę. Właśnie dlatego pytanie dotyczące tego, po jakim czasie po obumarciu płodu można próbować zajść w ciążę – dosyć rozpowszechnione wśród kobiet. Spróbujmy na nie odpowiedzieć.
Po jakim czasie po obumarciu płodu można planować ciążę?
Praktycznie wszyscy lekarze odpowiadając na to pytanie, mówią o 6 miesiącach. Cała sprawa tkwi w tym, że właśnie tyle czasu potrzebuje organizm kobiecy, aby jego narządy reprodukcyjne powróciły do normalnego funkcjonowania. Ponieważ każde poronienie kończy się łyżeczkowaniem – wydobycie obumarłego zarodka z macicy, podczas którego usuwa się górną warstwę endometrium macicy. Tylko po tym jak endometrium w całości się regeneruje, można podejmować próby zajścia w ciążę.
Co należy uwzględniać podczas planowania ciąży po obumarciu płodu?
Dowiedziawszy się kiedy najlepiej zajść w ciążę po obumarciu płodu, opowiemy o tym, na co warto zwracać uwagę podczas planowania. Na początku lekarze powinni ustalić przyczyny obumarcia płodu. W tym celu od płodu, który został usunięty z macicy w wyniku łyżeczkowania jest pobierany kawałeczek tkanki, aby przeprowadzić odpowiednie badania, które pomogą określić przyczyny obumierania. Oprócz tego oboje rodziców powinni wykonać badania genetyczne, dzięki którym można wyeliminować zaburzenia układu genetycznego. Również w celu określenia przyczyn, dosyć często małżonkowie powinni wykonać hormonalne badania krwi, również przeprowadzana jest diagnostyka chorób autoimmunologicznych i infekcji układu moczowego.
Po tym jak zostanie ustalona przyczyna, lekarz ustala odpowiednie leczenie, w ciągu którego partnerzy powinni zabezpieczać się przed ciążą. Po zakończeniu leczenia i przeprowadzeniu kolejnych badań, które potwierdzą, że obaj partnerzy są zdrowymi, można planować ciążę. W taki więc sposób odpowiedź na pytanie, w jakim czasie po łyżeczkowaniu obumarłego płodu można zajść w ciążę, w całości zależy od stanu układu reprodukcyjnego kobiety i braku zaburzeń.