Ile dni po owulacji dochodzi do zapłodnienia?

ile dni po owulacji  dochodzi do zapłodnienia

Pytanie dotyczące tego, ile dni po owulacji dochodzi do zapłodnienia, często interesuje kobiety. Jedne muszą to wiedzieć aby zajść w ciążę, inne odwrotnie, aby temu zapobiec. Więc spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie i opowiemy o najbardziej sprzyjającym momencie, kiedy począć dziecko.

Co to jest owulacja i kiedy dochodzi do normalnej owulacji?

Zanim opowiemy o tym, kiedy dochodzi do owulacji w organizmie, musimy wyjaśnić na czym polega ten proces.

Wiadomo, że podczas cyklu miesiączkowego dochodzi do dojrzewania komórki jajowej. Po tym, gdy komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia, dochodzi do uwolnienia gamet żeńskich. Właśnie taki proces nazywamy owulacją.

Ten proces w zdrowym normalnym organizmie jest zauważany w połowie cyklu miesiączkowego. Więc jeśli cykl trwa 28 dni, to owulacja w przybliżeniu zachodzi na 14 dni. Jednak w każdym miesiącu ten proces może przypadać na nieco inne dni cyklu.

Kiedy możliwe jest zapłodnienie?

Aby dokładnie powiedzieć, kiedy dochodzi do zapłodnienia, należy uwzględnić ile żyje komórka jajowa kobiety i plemniki mężczyzny. Komórka przez ile po owulacji odbywa się zaczęciejajowa żyje 12-24 h. Ponieważ żyje tak krótko, więc do zapłodnienia może dojść bezpośrednio w dniu owulacji, czyli w momencie, gdy komórka jajowa uwalnia się do jajowodu.

Jeśli chodzi o plemniki, to żyją 5–7 dni (średnio 2–3). To objaśnia ten fakt, że kobieta może zajść w ciążę, jeśli miała stosunek płciowy 5 dni przed nastąpieniem owulacji. W jajowodzie przechowują się plemniki zdolne do życia i ruchliwe.

Jeśli mówić bezpośrednio o tym ile dni po owulacji dochodzi do zapłodnienia, to plemnik ma 24 h na dotarcie do jajeczka, przebicie zewnętrznej osłonki komórki jajowej i dostanie się do cytoplazmy.

 
Powiązane artykuły:
Kalkulator przyszłej matki , czyli jak dowiedzieć się, ile dzieci będzie
Człowiekowi jest właściwe pragnienie znać zawczasu swój los. Jeszcze w dzieciństwie chcemy poznać ile będzie u nas dzieci. Dorastając, to pytanie znów staje się aktualnym. Rozpatrzymy najbardziej popularne sposoby jak przewidzieć ilość przyszłych dzieci.
Porady dla przyszłych rodziców, jak zajść w ciążę za pierwszym razem
Młode pary dziś odpowiedzialnie podchodzą do pytania rodzicielstwa. Lecz przeszedłszy do sprawy, wiele osób zderza się z trudnościami i okazuje się, że począć dziecko za pierwszym razem nie jest prosto, ponieważ należy uwzględniać mnóstwo czynników.
Najważniejsze pytanie w życiu każdego człowieka – po co potrzebne są dzieci?
Niektóre rodzinne pary nie rozumieją nawet, jak można stawiać pytanie, czy są potrzebne im dzieci i po co. Ono brzmi dla ich więcej niż dziwnie. Przecież chyba nie ma na świecie większego szczęścia niż pojawienie się na świecie bobasa, przedłużenia siebie.
Jak przygotować się do ciąży po 30 latach?
Po trzydziestce organizm kobiety już nie tak łatwo przenosi czas ciąży. Zaczynając z tego wieku, urodzenie dziecka koniecznie planować, zawczasu przygotowawszy siebie i partnera do przyszłego poczęcia.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty