Ile może żyć czerwonouchy żółw bez wody?

ile może żyć czerwonouchy żółw bez wody

Wśród miłośników żółwi największą popularnością cieszy się czerwonouchy wodny lub inaczej nazywany żółtobrzuchy żółw. Jest niewybredny i dobrze go utrzymywać w warunkach domowych. Jednak trzeba wiedzieć jak poprawnie dbać o owego gada i jakie warunki stworzyć dla długiego życia. Jeśli stworzyć niezbędne warunki to czerwonouchy żółw może żyć 20-40 lat.

Czerwonouchy żółw ma jedną szczególność, o której musi pamiętać każdy, kto chce kupić tego zwierzaka. Większą część swego życia czerwonouche żółwie spędzają w wodzie, w akwarium. Więc woda powinna być zawsze czysta i ciepła. Jednak żółwie potrzebują również przebywania na lądzie. W tym miejscu musi być ciepło i powinny trafiać promienie ultrafioletowe.

Czasami gospodarze nie zabezpieczają tych warunków, ponieważ nie wiedzą o tym, natomiast pupil w związku z tym zaczyna chorować, a czasami nawet umiera. Ponieważ w brudnej wodzie pojawiają się różne szkodliwe substancje, w wypadku braku promieni ultradźwiękowych i ciepła, organizm żółwia nie wchłania wapnia i on zaczyna chorować, a pancerz staje się miękki i krzywy.

Więc zapoznajmy się jak należy pielęgnować żółwia i ile on może żyć bez wody.

Pielęgnacja i utrzymanie żółwia czerwonouchego

Wiele gospodarzy interesuje pytanie - czy może czerwonouchy żółw żyć bez wody? Żółw czerwonouchy – gad wodny, który potrzebuje lądu, aby na nim odpocząć i zagrzać się. Odżywiają się również w wodzie. Więc na lądzie żółw może przebywać bez żadnej szkody dla zdrowia przez dwie-trzy doby. Istnieje współzależność: im młodszy żółw, tym mniej czasu on powinien spędzać na lądzie, ponieważ młode żółwie mogą umrzeć na lądzie.

Do utrzymywania żółwi czerwonouchych potrzebne jest akwaterrarium o objętości do 150 litrów. Istnieje błędne przekonanie, że maleńki żółw potrzebuje maleńkiego akwarium. Jednak należy pamiętać, że żółwie szybko rosną i potrzebują wystarczająco miejsca, aby móc pływać, przewracać się , na przykład żółw w wieku 10 lat potrzebuje o wiele więcej miejsca, aniżeli maleńki. Z tego więc powodu grubość wody w akwarium powinna wynosić 40-50 cm.

Woda w akwaterrarium powinna przez cały czas się wymieniać na 30-40% od ogólnej objętości. Należy umieścić w akwaterrarium filtr, który oczyszcza wodę, ponieważ żółw czerwonouchy jest brudasem. Również należy umieścić ogrzewacz, aby temperatura w akwarium wynosiła +22-25 stopni. Jeśli temperatura opuści się poniżej +20 stopni to żółw będzie mniej aktywny , przestanie jeść i może zachorować.

Nie zapominaj urządzić w akwaterrarium sztucznego lądu, którego potrzebuje żółw czerwonouchy. Jego można kupić w sklepie, albo zrobić samodzielnie. Pamiętaj o tym, że wysepka powinna być nieśliska . Owa wysepka powinna być dosyć duża: do 25% od ogólnej powierzchni czy może żyć czerwonouchy żółw bez wodyakwaterrarium. Przy czym jedna jej część powinna znajdować się w wodzie.

Czasami w akwaterrarium urządzają dwuwarstwową wysepkę: górna część znajduje się nad powierzchnią wody, dolna – na takim poziomie pod wodą, aby głowa żółwia siedzącego na niej była powyżej poziomu wody.

Wysepkę lądową należy ogrzewać lampą UV w taki sposób, aby temperatura była o 10 stopni wyższa, aniżeli w wodzie. Nie warto, aby lampa znajdowała się bardzo nisko nad wysepką: żółw może dostać oparzeń od przegrzewania. Oprócz tego owa lampa powinna mieć specjalną ochronę przed wilgocią.

 
Powiązane artykuły:
Akwarium dla żółwia, czyli urządzenie terrarium żółwia lądowego
Coraz więcej popularnym staje się utrzymanie w domowych warunkach egzotycznych zwierząt, w tym i żółwia. W artykule opowiemy, jak poprawnie i ładnie urządzić terrarium swojego żółwia.
Czym karmić żółwia rzecznego w domu?
Poręcze zdrowia i długoletności domowego zwierzęcia – to jakość utrzymania, obejścia i zazwyczaj żywienia. Czym trzeba karmić rzecznego żółwia w domowych warunkach? Opowiemy w naszym nowym artykule.
Żółwie ozdobne – jak określić wiek i płeć?
Postanawiając mieć żółwie ozdobne, należy wiedzieć o nich wszystko, żeby wybrać zdrowego i młodziutkiego pupila. W naszym nowym artykule opowiemy, jak można wyznaczyć wiek i płeć żółwi ozdobnych.
Jak rozpoznać u żółwia czy to chłopiec czy dziewczyna?
Jeśli planujecie potomstwo żółwi, skrajnie ważnie znać inność płci męskiej i żeńskiej u wychowanków. Jak wyróżnić żółwia chłopaka od dziewczynki, opowiemy w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty