Ile zębów powinno mieć dziecko w wieku jednego roku?

ile zębów powinno mieć dziecko w wieku jednego roku

Rozwój dziecka przebiega dosyć aktywnie. W wieku jednego roku wiele maluchów potrafi już chodzić, coś mamrotać i ma już kilka ząbków. Rodzice dosyć często śledzą, aby rozwój ich dziecka odpowiadał powszechnie obowiązującym normom. Więc porozmawiajmy o tym, ile zębów powinno mieć dziecko w wieku 1, 1,5 i 2 lat.

Ile zębów u dziecka do roku?

Zaczynamy od pierwszego. Pierwszy ząb maluchowi w przybliżeniu pojawia się w wieku 6 miesięcy. Jednak owy termin jest dosyć odnośny. Może to się stać i w wieku trzech miesięcy i dziewięciu, ponieważ proces ząbkowania w każdym wypadku jest indywidualny. Jeśli natomiast w wieku jednego roku dziecko nie ma żadnego ząbka, to obowiązkowo musisz zasięgnąć porady dziecięcego stomatologa, aby zrozumieć przyczyny i jeśli to będzie konieczne określić leczenie.

Otóż w przybliżeniu,proces ząbkowania rozpoczyna się w wieku sześciu miesięcy. Na początku pojawiają się środkowe dolne zęby, a później górne. Następnie wyrzynają się boczne siekacze, po nich kły lub pierwsze trzonowe. W wieku jednego roku dziecko powinno mieć 6-8 ząbków. Gdy dziecku pojawią się pierwsze siekacze stomatolodzy zalecają zapoznać go ze szczoteczką i pastą do zębów. Czasami rodzice myślą, że mleczne zęby nie trzeba pielęgnować, ponieważ są tymczasowymi. Jednak tak naprawdę nie jest. Próchnica zębów mlecznych również jest niebezpieczna dla zębów stałych, które tkwią w szczęce.Oprócz tego choroby jamy ustnej mogą negatywnie wpływać na ogólne samopoczucie dziecka. Również dziecko powinno spożywać twarde owoce i warzywa, które on będzie mógł gryźć. Poprawna pielęgnacja pierwszego ząbka malucha zabezpieczy mu biały uśmiech i zdrowe zęby w przyszłości, a również przyzwyczai go do regularnego mycia zębów, co jest bardzo istotne.

Ile zębów powinno mieć dziecko w wieku 1,5 roku?

W wieku 18 miesięcy dzieciak zazwyczaj ma już siekacze, kły i pierwsze zęby trzonowe z góry i z dołu. Więc w tym wieku ma 16 zębów. Jednakile zębów u dziecka do roku może się zdarzyć w taki sposób, że dziecko jeszcze nie ma kłów, ponieważ zazwyczaj wyrzynają się w wieku 20 miesięcy.

W wieku dwóch lat rodzice już dokładnie znają objawy ząbkowania, jak ich dziecko reaguje na ten proces, czy dziecko ma gorączkę. Chociaż wyrzynanie się drugich zębów trzonowych może być bardziej bolesne, ponieważ one są duże. Owe zęby wyrzynają się dzieciom po ukończeniu dwóch lat. W tym wieku dziecko powinno mieć 16 zębów. Być może już będą się wyrzynać drugie zęby trzonowe z góry i dołu. Jednak jeśli dziecko jeszcze nie ma zębów trzonowych to jest normalne, ponieważ zazwyczaj się wyrzynają w wieku 30 miesięcy (2,6 lat).

 
Powiązane artykuły:
Dlaczego dzieciom ciemnieją mleczne zęby?
Współcześni rodzice częściej zderzają się z problemem czernienia mlecznych zębów u dzieci. W czym przyczyna? Warto rzetelnie zorientować się w korzeniu pytania, żeby usunąć przyczynę i właściwie czerń zębów.
Jakie zęby wypadają dzieciom?
Zdawałoby się, tylko wczoraj były bezsenne noce i pierwsze ząbki waszego okruszyny. A teraz już bobas podrósł i na przemianę mlecznym przychodzą stałe ząbki. Które ząbki wypadają u dzieci? O tym dowiadujecie się z artykułu.
Jak zrozumieć, że dziecko ząbkuje?
Pierwsze ząbki u dziecka to zawsze duża radość dla rodziców. Proces ząbkowania zaczyna się na długo przed pojawieniem się uzębienia, a toż zaczyna niepokoić bobasa już od 3-4 miesiąca życia.
Wyrzynanie się kłów dziecku – objawy
Zęby muszą przeciąć się daleko niepierwszymi. Najpierw idzie kolej rylców, lecz czasami tryb znacznie porusza się, wszystko jest indywidualne. W artykule rozbierzemy, kiedy muszą w normie pojawiać się kły u bobasów.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty