Indyjska przyprawa curry
Indyjska przyprawa curry już dawno stała się jedną z najpopularniejszych w kuchniach całego świata. I to całkiem niezadziwiająco. Przecież harmonijnie dobrana kompozycja aromatycznych traw i przypraw przekształci dowolne danie, nadawszy jemu niepowtarzalny aromat, oszałamiający smak i piękny kolor.
Skład przyprawy curry jest niestały i może wahać się zależnie od smakowych przewag i pożądanej miary ostrości przyprawy. A które ingredienty, i w której ilości, mogą być obecne w curry, opowiemy niżej w naszym przepisie.
Przyprawa curry – przepis
Składniki:
Dla 100 gram curry:
- kurkuma – 30 g;
- mielona kolendra – 20 g;
- fenugrek – 10 g;
- pieprz czerwony – 5 g;
- korzeń imbirowy mielony – 20 g;
- pieprz czarny mielony – 5 g;
- cynamon mielony – 5 g;
- goździk mielony – 5 g.
Przygotowanie
Przygotować przyprawę curry jest niezwykle prosto. Dość prosto zmieszać w moździerzu we wskazanych proporcjach przyprawy ze spisu komponentów i rozetrzeć je bardzo dobrze dla lepszej wymiany aromatami i smakami. Zazwyczaj, lepiej możliwie przygotować mielony pieprz, kolendrę i goździk samodzielnie, rozdrobniwszy ziarna i pąki w młynku do kawy.
Obowiązkowe w curry są tylko pierwsze cztery komponenty. Inne można zamieniać drugimi według swojego smaku, czy dodawać nowe.
Stosowanie i właściwości przyprawy curry
Przyprawa curry pięknie uzupełnia potrawy z mięsa, ryżu i świeżych warzyw. Ją często dodają do sałatek, zwłaszcza na podstawie mięsa kury, a także do różnych sosów, robiąc je bardziej aromatycznymi.
Oprócz przepięknego smaku przyprawa curry ma niemało pożytecznych właściwości, które w większości wyznaczają się działaniem na organizm wchodzących do niej komponentów. Na przykład kurkuma doskonale oczyszcza krew, stymuluje pracę wątroby, ma przeciwzapalne właściwości, a także polepsza przyswojenie organizmem białek, wzmacnia metabolizm i wyprowadza toksyny. Drugi komponent, co mieści się w curry – kolendra, która polepsza apetyt i normalizuje trawienne funkcje.
Fenugrek aczkolwiek mieści się w curry w mniejszej ilości aniżeli kurkuma i kolendra, lecz dużo przewyższa ich pożyteczność. Lwia część rozmaitych witamin, elementów i minerałów, którymi jest bogaty fenugrek, sprzyjają poprawie pracy wszystkich funkcji organizmu, umocnieniu immunitetu i uzdrowieniu. Niemało korzyści również przynosi organizmowi imbir. On ma przeciwzapalne właściwości i pomaga walczyć z chorobami.