Inspiracje do strategii poszukiwania zatrudnienia – jak znaleźć dobrą pracę?

jak znaleźć dobrą pracę

Kryteria dobrej pracy u każdego człowieka są swoje. Dla kogoś zasadniczym jest pytanie dużej pensji, dla drugiego – wygodny tryb pracy, a dla trzeciego najważniejsze jest to, żeby praca była interesująca. Jak znaleźć dobrą pracę, podpowiedzą psychologowie i specjaliści ds. kadr.

Porady, jak znaleźć dobrą pracę – od motywacji do składania CV

Aby szybko znaleźć dobrą pracę trzeba poprawnie nastawić się i motywować siebie. Daj odpowiednie zadanie własnemu mózgowi – podświadomie nad problemem człowiek myśli tylko w dzień, ale jeśli postawić zadanie swoim "szarym komórkom", to będą pracować nad rozwiązaniem problemu przez całą dobę i na pewno znajdziesz odpowiedź.

Aby podłączyć podświadomość, twoje pragnienie znalezienia dobrze płatnej pracy musi być bardzo silne. Trzeba jasno i wyraźnie przedstawiać: jaka jest ci potrzebna praca, wynagrodzenie, zakres obowiązków, rodzaj organizacji? Dobrze, gdy zwizualizujesz swoje pragnienie, na przykład narysuj plakat, na którym będzie widać wszystko, co można sobie wyobrazić.

W poszukiwaniu pracy jest bardzo ważne i emocjonalne wsparcie bliskich. W gronie rodziny wspólnie omówcie twoją przyszłą pracę, wysłuchaj rad krewnych – one na pewno będą słuszne. Jeśli bliscy ludzie będą rozumieć twoje pragnienie znaleźć dobrą pracę, oni na pewno pomogą ci, na przykład biorąc na siebie część obowiązków domowych.

Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć dobrą pracę – sprawdź wszystkie oferty w swoim zawodzie i w pokrewnych zawodach, dowiedz się czego wymagają od wnioskodawców. Analizując te informacje należy wyznaczyć poziom wiedzy lub umiejętności, których ci brakuje i postaraj się je wypełnić, na przykład po zakończeniu kursów. Następnie trzeba sporządzić CV, orientując się właśnie na wybrany zawód.

W przygotowaniu CV wiele osób popełnia błąd, robiąc go zbyt uniwersalnym i niekonkretnym. Jeśli ubiegasz się o stanowisko szefa wydziału gospodarczego, podawać w CV kursy fryzjerów nie należy. Napisz tylko to, co jest wymagane dla danego stanowiska, pracownik działu kadr zauważy twoją zwięzłość i umiejętność doceniać czyjś czas.

Wysyłać CV trzeba z uwzględnieniem twojego pojmowania "dobra praca". Jeśli szukasz wysoko opłacalnego miejsca – wyślij CV na duże firmy z dobrą pensją, potrzebna jest praca blisko domu – wyślij informacje o sobie w zasięgu najbliższych firm.

Rozmowa kwalifikacyjna – kluczowy moment w poszukiwaniu pracy

Jeśli twoje CV spodoba się potencjalnemu pracodawcy – zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Najlepszy sposób, aby pomyślnie przejść i znaleźć dobrą pracę – to być przygotowanym na każdą sytuację.

Psychologowie uważają, że opinia o pracowniku składa się w ciągu kilku sekund obcowania, dlatego postaraj się zrobić dobre wrażenie od razu: twój wygląd musi być nienaganny, uścisk dłoni - twardy, uśmiech - szczery. Jeśli twój zawód wiąże się z portfolio (dziennikarz, grafik, fotograf), należy wziąć je na rozmowę kwalifikacyjną, aby zaprezentować swoje osiągnięcia.

Podczas rozmowy z pracodawcą trzymaj się pewnie, zachowuj kontakt wzrokowy, ale nie patrz zbyt uważnie. Nie przerywaj rozmówcy, ale jeśli czegoś nie rozumiesz – zapytaj. Nie warto lać wodę, mów do rzeczy, zgodnie z prawdą. Jeśli jesteś zmuszony przyznać się do posiadania negatywnej cechy, zrównoważ ją pozytywną informacją.

jak znaleźć dobrą pracę porady

Bardzo często pracodawca zadaje "niewygodne" pytania, sprawdzając odporność na stres i jego umiejętność kandydata znalezienia wyjścia z trudnych sytuacji. W domu poćwicz odpowiedzi na najczęstsze z nich:

  1. Jakie były powody zwolnienia pana z poprzedniej pracy?
  2. Czy był pan na innych rozmowach kwalifikacyjnych?
  3. Dlaczego chce pan pracować właśnie w tej firmie?
  4. Jakie są pana słabe strony?

Czasami pracownik działu kadr proponuje symulacyjną sytuację i prosi o komentarz. Unikaj przejawów agresji, niekompetencji, złych wypowiedzi o poprzedniej pracy. Poszukiwanie odpowiedniej pracy jest przedsięwzięciem trudnym, ale wykonalnym. Nie bój się trudności i niepowodzenia, idź do przodu. Jeśli naprawdę chcesz znaleźć dobrą pracę, na pewno ci się uda!

 
Powiązane artykuły:
Porady rekrutacyjne – jak przejść pomyślnie rozmowę kwalifikacyjną?
Rozmowa kwalifikacyjna - pierwszy i najważniejszy schodek na drodze kariery. I od tego, jak go przejdziecie, będzie zależeć nie tylko zarobek, ale i całe późniejsze życie. Jak zachowywać się z pracodawcą? O tym dowiadujecie się dalej.
Tradycyjne i nietradycyjne sposoby na znalezienie pracy – jak szybko znaleźć pracę?
Wszystkie łase miejsca w pracy już dawno są zajęte, a z innej strony samoocena człowieka jest głównym czynnikiem poszukiwania. Jak szybko znaleźć pracę w nasz niełatwy czas? O tym porozmawiamy dalej.
Zasady obowiązujące przy zatrudnieniu – jak sprawić wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?
Sprawić dobre wrażenie na pracodawcę życzy sobie każdy. O tym jak to zrobić, istnieje mnóstwo rad. Należy dotrzymywać się rzeczowej etykiety, promieniować kontenans i pozytywną energię. Dokładniej o tym czytajcie dalej.
Jak prawidłowo zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej?
Ważną rolę przy rozmowie kwalifikacyjnej w celu urządzenia na pracę gra wrażenie, które złoży się u pracodawcy, czy managera. Ten artykuł opowie o tym, jak poprawnie zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty