IVF: prawda i mity
Medycyna nie stoi w miejscu. Naukowcy odkrywają innowacyjne metody leczenia różnych dolegliwości. Dosyć często są krytykowani przez społeczeństwo, jak to było z zapłodnieniem in vitro. Wynika to z tego, że ludzie zazwyczaj posiadają mizerną wiedzę na temat IVF, wierzymy w mity, które już czas obalić.
Mit Nr 1 – Urodzić dziecko można w dowolnym wieku

Oczywiście in vitro to szansa na późne macierzyństwo, jednak to raczej można nazwać cudem, a nie zasadą, ponieważ zapłodnienie pozaustrojowe jest wykorzystywane w leczeniu niepłodności, a nie w planowaniu rodziny w późnym wieku. Sukces zapłodnienia in vitro zależy od wielu czynników, w tym też od wieku. U kobiet w wieku 40-41 lat odsetek ciąż zakończonych urodzeniem żywego dziecka wynosi zaledwie 5-7 %.
Mit Nr 2 – Można wybrać płeć dziecka

W in vitro istnieją protokoły, to swojego rodzaju założony z góry plan tego, jak będzie krok po kroku wyglądało zapłodnienie in vitro, którego należy ściśle przestrzegać. Chociaż zapłodnienie pozaustrojowe stwarza taką możliwość – lekarze mogą świadomie wybrać płeć dziecka, które urodzi się z in vitro, jeśli jeden z rodziców jest obciążony chorobą genetyczną, sprzężoną z płcią.
Mit Nr 3 – Usunięcie prawego i lewego rogu macicy

Niektóre kobiety są święcie przekonany, że przed przeprowadzeniem zabiegu zapłodnieniem in vitro lekarz koniecznie musi usunąć róg macicy. Jednak prawda jest całkiem inna. Bez rogu macicy nie dojdzie do zapłodnienia.
Mit Nr 4 – In vitro zwiększa ryzyko raka

Najszersze i najbardziej kompleksowe badania, jakie przeprowadzono do tej pory, stawiają jednoznaczną tezę: nie stwierdza się zwiększonego ryzyka zachorowalności na raka wśród kobiet, który zostały podane IVF. Przed zabiegiem IVF kobiety poddawane są dokładnym badaniom, które dają możliwość wykryć zmianę nowotworową we wczesnym stadium, dlatego większość pań kojarzy in vitro z rakiem.
Mit Nr 5 – Dzieci z próbówki

Do przeprowadzenia zapłodnienia in vitro służy nie próbówka, lecz Szalka Petriego, cylindryczna podstawka o szerokim dnie i niskich ściankach.
Mit Nr 6 – Wiele ciąż pochodzących z in vitro jest bliźniaczych

Kobiety poddające się zapłodnieniu in vitro często zachodzą w ciąże bliźniacze i mnogie, ale nie zawsze musi tak być. Jest to skutkiem umieszczenia co najmniej dwóch zarodków podczas ich transferu do macicy.
Mit Nr 7 – Dziecko rodzi się przez cesarskie cięcie

Jeśli kobieta poddała się zapłodnieniu pozaustrojowemu, to wcale nie oznacza, że dziecko urodzi się wyłącznie przez cesarskie cięcie. Wskazań do cięcia jest całe mnóstwo, ale zapłodnienia in vitro nie ma wśród nich. Cesarskie cięcie to zabieg wykonywany w sytuacjach zagrażających życiu dziecka lub matki.
Mit Nr 8 – In vitro powoduje choroby u dzieci poczętych tą metodą

Niektórzy uważają, że dziecko poczęte metodą in vitro często ma problemy zdrowotne. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Dzieci poczęte dzięki in vitro mają wysoką odporność, ponieważ do embriotransferu wybiera się morfologicznie najlepsze zarodki.
Mit Nr 9 – Po embriotransferze trzeba leżeć

Niektóre kobiety uważają, że po embriotransferze pacjentka powinna dużo leżeć i odpoczywać, aby zarodek nie został wypchnięty z macicy. Owszem, po transferze zarodków zaleca się oszczędzający tryb życia, ale kobieta może wykonywać codzienne czynności i nawet uprawiać sport. Sport poprawia krwiobieg, co pozytywnie wpływa na rozwój zarodka.
Mit Nr 10 – Pierwsza próba zapłodnienia pozaustrojowego zawsze nieudana

Szanse na pomyślny przebieg in vitro to bardzo indywidualna kwestia. Statystki skuteczności in vitro są optymistyczne, bo z szacunków i danych różnych ośrodków leczenia niepłodności wynika, że w pojedynczym cyklu to aż 30–40% szans na ciążę.
Mit Nr 11 – Bezpłodne pokolenie

Wiele osób jest przekonanych, że dzieci poczęte w próbówce będą bezpłodne. Nic bardziej mylnego. Wyjątek stanowią dziedziczne choroby układu rozrodczego.
Fakt Nr 1 – Pierwsze dziecko

Pierwszy zabieg zapłodnienia In vitro przeprowadzono w Anglii. W jego wyniku przyszło na świat dziecko poczęte poza ustrojem matki – Louise Joy Brown. Rodzice Lesley i John Brown dostawali listy z pogróżkami, od osób, które uważały, że oni popełniają wielki grzech. Louise dziś ma już 40 lat i jest szczęśliwą matką.
Fakt Nr 2 – zabieg in vitro jest skomplikowaną procedurą

Zapłodnienie pozaustrojowe jest skomplikowane. Składa się z kilku podstawowych kroków. Kobieta otrzymuje leki, które pozwalają kontrolować wzrost pęcherzyków i zwiększają szanse na pobranie kilku jajeczek w jednym cyklu kobiety. Następnie lekarze dokonują pobrania komórek jajowych za pomocą igły, którą wprowadza się poprzez macicę i aspiruje jajeczka, które umieszcza się na szalce Petriego. W laboratorium dochodzi do połączenia komórki jajowej i plemników.
Fakt Nr 3 – Dane mówią same za siebie

Około 6.5 milionów dzieci przyszło na świat dzięki stosowanej od 1978 roku metody in vitro, więc można śmiało stwierdzić, że in vitro jest coraz popularniejsze.
Fakt Nr 4 – Bezpłatny zabieg

Wiele par, które rozważają możliwość zapłodnienia in vitro, są przekonani, że jest to dosyć kosztowny zabieg. Jednak w większości krajów istnieją różne rządowe program finansowania in vitro. Rząd zazwyczaj finansuje jedną lub dwie próby in vitro, ale nie dofinansowuje wstępnych badań.
Fakt Nr 5 – zamrażanie komórek jajowych i męskiego nasienia

Współczesna medycyna daje możliwość osobom, które na razie jeszcze nie są gotowe na dziecko, zamrozić komórki jajowe i nasienie, które można przechowywać w ciągu kilku lat, aby później wykorzystać je do przeprowadzenia zapłodnienia in vitro.
Fakt Nr 6 – Najstarsza matka świata

Jedną z najstarszych kobiet, która urodziła, jest Rajo Devi Lohan, która w momencie narodzin swojego pierwszego dziecka miała 70 lat. Przez 50 długich lat starała się ze swoim mężem o potomka. W końcu zdecydowali się na przeprowadzenie zabiegu in vitro. Kobieta szczęśliwie zaszła w ciąże i urodziła córeczkę. To był trudny poród, ale na szczęście współczesna medycyna i lekarze spisali się na medal.
Zapłodnienie in vitro pomaga milionom osób na całym świecie poznać radość rodzicielstwa. Jednak nadal budzi wiele kontrowersji i ma wielu przeciwników.