Jak bronić się przed odpadami? 10 skutecznych sposobów

Z roku na rok narasta ilość śmieci i odpadów. Zagrożone jest nie tylko środowisko naturalne, ale już bezpośrednio nasze zdrowie i życie. Jak powiedzieć temu stop?

Trend ostatniego tysiąclecia – dbanie o naszą planetę i oczyszczanie jej z odchodów. Jak zmniejszyć ilość narastających śmieci i odpadów na Ziemi? Za kilkaset lat Ziemia będzie pokryta pozostawionymi przez nas odpadami i śmieciami. Jak powiedzieć śmieciom stop? To pytanie nie retoryczne, lecz potrzebujące kardynalnych zmian w naszej świadomości.

Jeśli chcesz poprawić istniejącą sytuację, musisz zacząć działać, stosując kilka prostych zasad: czystość, oszczędzanie i oczyszczanie naszej planety.

1. Materiałowe torby na zakupy zamiast torebek foliowych

Materiałowe torby

Pierwsze bawełniane torby pojawiły się w sklepach wegańskich. Jakie są wady i zalety takich toreb? Teraz można wyrzucić wszystkie torby plastikowe, które zajmują sporo miejsca w naszej kuchni.

Stosunkowo łatwo jest zrezygnować z foliowych torebek na rzecz materiałowych. Trzeba tylko pamiętać o ich praniu i prasowaniu, co jest zdecydowanie wadą takich toreb. Noś przy sobie parę toreb bawełnianych na zakupy. Nie zajmują dużo miejsca, wykonane są z ekologicznego materiału.

2. Stosuj akumulatorki zamiast paluszków

paluszki

Baterie (paluszki) nadal są przez nas używane. Przy gospodarowaniu tego typu odpadami przede wszystkim należy pamiętać, że nie wolno wyrzucać baterii do zwykłego kosza na śmieci. Jeżeli często korzystasz z jakiegoś urządzenia na baterie, stosuj dające się ładować akumulatorki. Akumulatorki dają możliwość oszczędzać nie tylko pieniądze, ale również czas.

3. Zrezygnuj ze stosowania chemii gospodarczej

chemia gospodarcza

Chemia gospodarcza znacznie ułatwia życie każdej współczesnej kobiecie, pomagając jej zrobić idealne porządki w domu. Wielu z nas rezygnuje z używania chemii gospodarczej, ponieważ cierpimy na alergię na środki chemiczne. Niestety każdego roku coraz więcej ludzi cierpi na alergię. Jak sobie z tym poradzić? Chemię gospodarczą można z łatwością zastąpić cytryną, sodą, octem, musztardą w proszku. Możesz sam zrobić ekologiczne środki czystości. W internecie na pewno znajdziesz mnóstwo przepisów na sporządzenie ekologicznych środków czystości w domu.

4. Rezygnujemy z plastikowych butelek

butelki

Plastikowe butelki są lekkie, wygodne, ale czas rozkładu butelki PET to 450-500 lat. Jeśli butelka jest wykonana z materiału, łatwo ulegającemu biodegradacji, to czas rozkładu takiej butelki to jeden rok.

Dlatego wciąż szuka się rozwiązań mogących uczynić te butelki bardziej przyjaznymi środowisku. Zamiast plastikowych butelek pojawią się nowe pojemniki, łatwo ulegające biodegradacji, butelki filtrujące wodę, kartony.

5. Oszczędzanie wody

woda

Jeden człowiek zużywa przeciętnie od 150 do 200 litrów wody dziennie. Z tego tylko 5 litrów wykorzystuje do mycia zębów. Reszta zużywana jest do kąpieli, mycia, prania, spłukiwania toalet.

Jeśli chcemy wprowadzić oszczędności w używaniu wody, musimy zacząć od zmiany naszych przyzwyczajeń. To wcale nie oznacza, że musisz zapomnieć o higienie i zrezygnować z codziennego brania prysznica. Podczas mycia zębów wystarczy zamknąć kran podczas tej czynności. Można również zainstalować perlatory na kranach. Perlator, czyli sitko napowietrzające strumień wody i rozdzielający go, jest także prostym sposobem na oszczędność wody.

Zainstalowanie takich nasadek na wylewkach baterii umywalkowych i zlewozmywakowych pozwala uzyskać nawet do 50% oszczędności wody, przy znacznie lepszym efekcie myjącym i płuczącym.

6. Sprzątanie swojej szafy i mieszkania

rzeczy

Po porządkach w domu i szafie zostaje nam dużo rzeczy, których szkoda nam wyrzucić. Jednak czasami konieczna jest rewizja szafy i mieszkania. Niektóre rzeczy można oddać potrzebującym, inne sprzedać lub przerobić, czyli dać im drugie życie.

Najprostszy sposób na wykorzystanie starych koszulek to przemianowanie ich na dywanik. Można także być bardziej kreatywnym i stworzyć ze starych garnków doniczki.

rzeczy 2

Można stare rzeczy oddać na cele charytatywne. Nieużywane ubrania, meble i zabawki są przyjmowane przez wiele placówek zajmujących się pomocą społeczną. Można np. wesprzeć różne fundacje, które pomagają potrzebującym.

7. Pomagamy biednym zwierzętom i schroniskom

pies

Schroniska dla zwierząt – to zmora nie tylko władz lokalnych, ale również ich właścicieli, którzy na wszelkie sposoby chcą pomóc bezdomnym czworonogom. W jaki sposób im pomóc jednocześnie dbając o czystość miasta?

Każdy z nas może przeznaczyć niedużą kwotę pieniężną dla schroniska, kupić leki albo karmę dla zwierząt. Jedną z najcenniejszych rzeczy, jakie może zaoferować człowiek, to adopcja psa. Niestety nie będzie miał dobrego rodowodu, jednak na pewno znajdziesz wiernego przyjaciela.

8. Instalujemy czujnik (detektor) ruchu

detektor

Czujniki ruchu są jednym z najczęściej używanych elementów systemu sterowania oświetleniem. Doskonale sprawdzają się w garażu, w korytarzu czy w klatce schodowej. Czujniki ruchu i ściemniacze potrafią obniżyć zużycie energii elektrycznej nawet o 70%.

9. Segregujemy odpady

odpady

W Japonii i USA śmiecie są przetwarzane, a z uzyskanego w ten sposób materiału robi się nowe produkty, wytwarza się prąd. Śmieci należy segregować według ogólnie przyjętych zasad. Należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Jakie surowce oddzielamy? Są to: tworzywa sztuczne i metale, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne. Przy segregacji trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych: zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki. Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych. Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

10. Sięgaj po herbaty liściaste

herbata

Różnorodne herbaty aromatyzowane zawsze poprawiają nam humor podczas pięciominutowej przerwy w pracy. Herbata truskawkowa, czekoladowa. Czyż można odmówić sobie przyjemności napicia się aromatycznego napoju? Można i koniecznie trzeba to zrobić. Torebki herbaciane zawierają niejakościowy susz. Warto również pamiętać o aspekcie ekologicznym. Torebki z herbatą długo się rozkładają i zanieczyszczają glebę szkodliwymi substancjami.

Dlatego też, aby czerpać prawdziwą przyjemność ze smaku, aromatu herbat, warto sięgać tylko po herbaty liściaste.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty