Jak często podlewać storczyki?

jak często podlewać storczyki

Egotyczny storczyk - ulubiona roślina doniczkowa wielu ogrodników. Piękno pączków pociąga. Jednak oprócz wspaniałego wyglądu zewnętrznego storczyk jest bardzo wybredny jeśli chodzi o pielęgnację. Najmniejsze niedociągnięcia i roślina od razu zwiędnie, zrzuci pączki. Z tego więc powodu musisz dokładnie wiedzieć, jak poprawnie pielęgnować piękne storczyki z lasów tropikalnych. Odsłonimy tajemnice podlewania storczyków.

Jak często należy podlewać storczyki?

Owe aktualne pytanie interesuje praktycznie wszystkich początkujących ogrodników, którzy dopiero kupili ową piękną roślinę doniczkową. Najważniejsze w podlewaniu – obowiązkowo musisz zaczekać zanim podłoże przesuszy się. Dzięki pulchnej masie w doniczce wilgoć bardzo szybko przenika do wszystkich warstw – po podlewaniu korzenie rośliny nabywają jaskrawego zielonego koloru. Z każdym dniem na ściankach doniczki pojawiają się skropliny i korzenie stopniowo się przesuszają. Przystępować do podlewania można wtedy, gdy:

  • na korzeniach powinien pojawić się szaro-srebrzysty nalot;
  • w doniczce nie będzie skroplin;
  • podłoże stanie się jaśniejsze i będzie się wydawać suchym.

Najlepiej wykonać owy zabieg w następnym dniu. Zazwyczaj storczyk należy podlewać w 6-8 dniu.

Jeśli na dworze jest zimna i wilgotna pogoda, a w mieszkaniu jeszcze nie ma ogrzewania, roślinę nie trzeba podlewać. Storczyk lepiej reaguje na przesuszanie podłoża, aniżeli na nadmierną wilgoć (przelanie), na którą reaguje ciemnieniem korzeni.

Jak często podlewać storczyki – szczególne wypadki

Wyżej opisane zasady dotyczą tych wypadków, jeśli twoja roślina doniczkowa nie kwitnie i znajduje się w pomieszczeniu z normalną wilgotnością powietrza.

Jeśli mówić o tym jak często podlewać storczyki zimą, to w tym wypadku istnieje szereg szczególności. W tym okresie ogrzewanie zazwyczaj jak często podlewać storczyki w zimienadmiernie wysusza powietrze w pomieszczeniu. Jeśli zimą w twoim mieszkaniu jest bardzo gorąco, to podłoże przesuszy się o wiele szybciej. Dlatego dosyć często storczyk podlewamy nie jeden raz w tygodniu, a dwa. Jasna rzecz, musisz uwzględniać stan korzeni i podłoża.

Jeśli chodzi o to jak często podlewać storczyki w okresie kwitnienia, to w tym wypadku nie musisz uwzględniać stopnia przesuszania się podłoża. Storczyk należy podlewać wtedy, gdy część korzeni pokryje się srebrzystym nalotem, jednak w doniczce jeszcze będzie stać woda – w 5-6 dniu. Niemniej ważny problem dla wszystkich ogrodników – jak często podlewać storczyki po przesadzaniu? Aby korzenie nie gniły i roślina dobrze się adaptowała w nowej doniczce, storczyk należy podlewać na piąty-szósty dzień, nie wcześniej.

 
Powiązane artykuły:
Jak przesadzić dracenę do innej doniczki?
Każdy, kto hoduje rośliny wie, że czasami one potrzebują przesiadki. Nie jest wyjątkiem i dracena. Żeby przesiadka draceny przeszła pomyślnie, należy dotrzymywać się kilku prostych reguł. Dokładniej czytajcie w artykule.
Bodziszek w warunkach domowych – przycinanie
Żeby pokojowe kwiaty były piękne i zdrowe, za nimi należy poprawnie opiekować się - polewać, podkarmiać, obcinać. To stosuje się nawet do takich niewybrednych roślin jak bodziszek. Latem i w zimie metody odejścia za bodziszkiem różnią się.
Pokojowe rośliny cebulowe – 6 najbardziej atrakcyjnych roślin cebulowych
Pokojowe, cebulkowe kwiaty - daleko nie najpopularniejszy wariant wśród hodowców kwiatów. I główną przyczyną tego jest ogólny rezon w trudności obejścia za tymi roślinami. Między tamtym, wśród cebulkowych jest mnóstwo niewybrednych.
Paprocie domowe – pielęgnacja paprotki doniczkowej
Jeśli szukacie uniwersalnej rośliny, zdolnej dobrze wpisywać się do dowolnego wnętrza, zwróćcie uwagę na pokojowe paprocie. Te rośliny nie wymagają dużo czasu na obejście, wystarczy zabezpieczyć im konieczną wilgotność powietrza.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty