Jak czyścić dywan?

jak czyścić dywan

Wiele z nas kładzie na podłodze w swoim mieszkaniu puszyste i miękkie dywany. Chodzić po nim jest przyjemnie, nogi nie marzną, również dzieci z zadowoleniem bawią się na dywanie. Jednak istnieją i minusy, jednym z najbardziej istotnych jest zabrudzenie dywanu. Postaramy się dowiedzieć - jak się pozbyć brudu z dywanu?

Jak czyścić dywan w domu?

Przede wszystkim dywany należy regularnie odkurzać, aby brud i kurz nie osiadał na włosie. Jeśli natomiast masz zamiar przeprowadzić generalnie sprzątanie, to musisz być gotowa na to, że to zajmie nieco czasu.

Oprócz różnych środków chemicznych, wśród których najbardziej popularnym jest powszechnie reklamowany Vanish, istnieją również ludowe środki czyszczenia dywanów takie jak sól, ziemniaki, kiszona kapusta, opiłki drewna. Wykorzystywać je jest dosyć prosto. W tym celu musisz nanieść na dywan wybrany środek (kapustę przed użyciem należy myć, ziemniaki – utrzeć na tarce), a następnie czyścić dywan za pomocą szczotki. Owe produkty wchłaniają brud, dlatego zabieg należy powtórzyć kilka razy, dopóki dywan nie będzie czysty i kolejna dawka kapusty, ziemniaków lub soli nie będzie czystą.

Czerstwy chleb i wyparzone listki herbaty pomogą pozbyć się brudu na czarnym dywanie. Należy je nanieść na dywan i wyczyścić dokładnie szczotką, następnie usunąć za pomocą miotły. Barwy dywanu po takim zabiegu będą bardziej nasycone.

Czyścić dywan również można za pomocą sody oczyszczonej, przy czym można stosować jak wilgotny, tak i suchy sposób. Suchy sposób, analogiczny jak w wypadku kapusty lub herbaty, a wilgotny wymaga rozpuszczenia w 5 l wody pół szklanki sody oczyszczonej, otrzymaną mieszankę nanosimy na dywan. Po upływie pół godziny dywan odkurzamy i dokładnie suszymy.

Biały dywan wspaniale można wyczyścić za pomocą śniegu. W tym celu jak czyścić dywan w domuzimą dywan należy wynieść na dwór i położyć na śnieg, który powinien być suchym i czystym. Następnie musisz dokładnie wytrzepać dywan, przewrócić go, nasypać z góry śnieg i usunąć go za pomocą miotły. Zabieg należy powtarzać do tej pory, zanim śnieg nie stanie się biały.

Jeśli na dywanie po zabawach dziecięcych pozostała plastelina, to można ją usunąć za pomocą dwóch metod: na zimno i na gorąco. W pierwszym wypadku plamę należy zamrozić za pomocą kostki lodu albo zimą wynieść dywan na śnieg. W drugim wypadku plamę należy nagrzać żelazkiem, przed zabiegiem na plastelinę należy położyć kartkę papieru. Gdy usuniesz resztki plasteliny z włosia dywanu, owe miejsce należy wyczyścić mieszanką mydlaną.

 
Powiązane artykuły:
Czym wybielić poszarzałe firanki tiulowe?
Wiele gospodyń zderzają się z takim problemem jak poszarzałe firanki tiulowe. Jednak to jeszcze nie przyczyna pożegnać się z ulubionymi tekstyliami. Jak przywrócić bieliznę tiulowi? O tym opowiemy w artykule.
Jak wyczyścić kożuch?
Kożuch – to jedna z najbardziej wybrednych rzeczy garderoby, wymagająca delikatnego obejścia. Jak oczyścić futerko nie wyrzuciwszy wyrobu? O tym powiemy w naszym nowym artykule.
Jak usunąć piankę montażową z ubrania?
Taka plama może stać się wyrokiem dla ulubionej rzeczy, jednak nie spieszcie się z nią żegnać, być może nie wszystko beznadziejnie stracone. Jak można wydalić montażową pianę z odzieży? O tym opowiemy w artykule.
Jak wyczyścić i prawidłowo pielęgnować dywan?
Plama na dywanie może stać się prawdziwym problemem dla schludnej gospodyni, jednak nie pospieszajcie rozpaczać. Jak i czym oczyścić dywan w domowych warunkach? O tym opowiemy w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty