Jak czyścić futro? Zasady pielęgnacji futer i produktów futrzarskich w domu

jak czyścić futro

Sprawdzić, czy potrzebuje futro czyszczenia, można za pomocą zwykłej suszarki do włosów. Skieruj zimne powietrze na futerko i zobacz, co z nim się dzieje. W przypadku, gdy ono rozlatuje się lekko i lśni, twoja kurtka lub płaszcz futrzany szczególnej obróbki nie potrzebują. Ale jeśli ono nie lśni i ciężkie sfilcowane futro nie rozwiewa się pod strumieniem powietrza, to na ciebie czeka ciężka praca.

Czyszczenie futra w domu

1. Jak czyścić naturalne futro?

Najbardziej delikatnym jest białe futro, które brudzi się szybciej. Do jego czyszczenia nadaje się 3% nadtlenek wodoru, który należy rozcieńczyć w stosunku 1:1 w zwykłej wodzie surowej. Trzeba napełnić rozpylacz otrzymanym płynem, spryskać sierść, odczekać do wyschnięcia, wyczesać włos i wstrząsnąć ubranie.

Ciekawe, że szampony dla kotów lub psów pomagają również w pytaniu, jak czyścić futro w domu. Wymieszaj niewielką ilość środku w wodzie, namocz w niej kawałek ściereczki i potrzyj futro, starając się przeczesywać futro w kierunku wzrostu włosa. Następnie należy usunąć płyn, wykorzystując ręcznik papierowy do wycierania rąk.

Kolorowe futra z długim włosiem czyszczą solą. Trzeba posypać nią ubranie i oczyścić odzież szczotką. W szczególnie trudnych przypadkach sól rozpuszcza się w roztworze wody i amoniaku (1:1). Szczotkę moczymy w otrzymanym środku, a następnie czyścimy futro.

2. Jak czyścić sztuczne futro?

W tym przypadku używany jest roztwór mydlany, który należy spienić tak, aby powstała piana. Następnie zabrudzone futro przeciera się zwilżoną w mydle gąbką z melaminy. Acetonu lub octu do czyszczenia syntetycznego futra lepiej nie stosować. W celu usunięcia plam można rozpuścić skrobię w jakimś płynie, który stosuje się do mycia naczyń. Gdy ubranie wyschnie, należy je dodatkowo poczyścić szczotką.

Niektórzy ludzie problem, jak czyścić futro, rozwiązują za pomocą prania. Ale można to zrobić tylko ze sztucznym futrem, w których podszewka wykonana jest nie z bawełny, a z syntetyków. Naturalnego futra w ogóle nie wolno prać. Ono na pewno popląta się, stanie się łamliwe i straci na atrakcyjności.

 
Powiązane artykuły:
Jak usunąć rysy na laminacie? Proste sposoby na naprawę laminatu
Nie zważając na przepiękne charakterystyki, laminat, jak i dowolne drugie pokrycie, skłonny jest do draśnięć, i jaki by troskliwy nie był stosunek, takie ryzyko jest zawsze. Jak można posprzątać rysy na laminacie? O tym opowiemy w artykule.
Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? Tricki ubraniowe, które powinna znać każda gospodyni
Guma do żucia – to prawie śmiertelny wyrok dla niektórych tkanin, jednak nie pośpieszajcie wyrzucać ulubioną rzecz, być może ją jeszcze uda się uratować. Jak oczyścić odzież od gumy do żucia? O tym opowie artykuł.
Jak zebrać rtęć z dywanu? Zagrożenia związane z rtęcią
Wiadomo, że rtęć to trująca substancja, i jeśli u was roztłukł się termometr, należy zebrać wszystko do ostatniej kropli. Jak zebrać rtęć z kobierca? O tym opowiemy w artykule.
Jak można usunąć plamy z herbaty? Zwalczanie trudnych zabrudzeń
Nierzadki wypadek w każdym domu – rozlewana herbata na biały obrus, czy odzież. Jednak nie warto pośpieszać pożegnać się z ulubioną rzeczą. W artykule opowiemy, jak wywieść plamę od herbaty na białym.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty