Jak czyścić skórzaną kurtkę?

jak czyścić skórzaną kurtkę

Wszystkie skórzane rzeczy są długowieczne i praktyczne. Ale one jednocześnie brudzą się i z czasem potrzebują czyszczenia. Prać ich nie polecają, ponieważ od wody skóra staje się pomarszczona i nawet może popękać. A jeśli rzecz jest biała, to powstaje bardzo ważny problem, jak oczyścić skórzaną kurtkę. Więc wyjaśnijmy, jak czyścić skórę.

Jak czyścić skórę naturalną i sztuczną?

Kurtek ze skóry naturalnej nie wolno czyścić środkami, które zawierają rozpuszczalnik, ponieważ od tego może się zepsuć zabarwienie. Optymalny wariant to oczyszczanie kurtki czystym spirytusem. Natomiast skórę sztuczną i zamsz, trzeba czyścić gąbką umaczaną w rozczynie środka do prania wełny lub jedwabiu.

Przed przystąpieniem do czyszczenia, spróbujemy usunąć plamy ze skórzanej kurtki (jeśli one są). Maślane ślady, można zetrzeć szmatą umaczaną w benzynie. Atramentowe zabrudzenie usuwa się spirytusem.

Skórzany wyrób bywa niezbyt brudnym, wtedy można wytrzeć go wilgotną gąbką, a potem do sucha wytrzeć miękką szmatą. Jeśli to nie pomaga, spróbujcie oczyścić skórę wodą mydlaną. Dobry efekt daje sok cytrynowy. Przetrzyjcie nim skórzaną kurtkę, a ona zostanie czysta i lśniąca. W wypadkach, kiedy skóra na waszej kurtce stała się sucha i gruba, można to skorygować przecierając ją gąbką z mieszanką wody i gliceryny. To ją oczyści, a gliceryna jeszcze zmiękczy skórę.

Jasną i białą skórzaną kurtkę można oczyścić mlekiem. Śladów po mleku na jasnej powierzchni nie pozostanie, a skóra będzie miększa i bardziej elastyczna.

Jak oczyścić kołnierz skórzanej kurtki?

Kołnierz to ta część kurtki, która brudzi się najszybciej. Żeby go oczyścić, weźcie na wilgotną miękką szmatę szczyptę sody i w ciągu 1-2 minut ostrożnie potrzyjcie zanieczyszczony kołnierz. Żeby kołnierz tak mocno się nie brudził, pod wierzchnią odzież pięknie zawiążcie szalik. Przy dowolnym sposobie czyszczenia należy pamiętać, że wilgotna skóra łatwo rozciąga się, toteż jej nie wolno trzeć mocno. A po oczyszczeniu należy powiesić kurtkę w temperaturze pokojowej i dać jej dobrze wyschnąć w ciągu doby.

 
Powiązane artykuły:
Jak dbać o kożuch, żeby długo ci służył?
Naturalne i sztuczne futerka – najpopularniejsza zimowa odzież. Przy regularnej opiece ona będzie służyła długo, nie tracąc swoich tak estetycznych, jak i cieplnych właściwości. O sposobach dbania o futerko, czytamy dalej.
Jak wyprać kurtkę puchową w pralce?
Wszystko wyraźniej rozumiecie, że przyszła pora odprawić na zasłużony odpoczynek do szaf i na antresoli zimową odzież i obuwie. Tylko kłopotu z tym jest niemało, ponieważ rzeczy należy zawczasu oczyścić, a niektóre jeszcze i wyprać. Taka jak kurtka puchowa na przykład.
Jak zakleić kurtkę z materiału bolonia?
Kurtki z materiału bolonia cieszą się szeroką popularnością i nadal aktualne jest pytanie - co robić, jeśli na ulubionej rzeczy utworzyła się dziura? Jak zakleić kurtkę? O tym opowie artykuł.
Jak pielęgnować futro z norek?
Futro z norek – marzenie wielu przedstawicielek płci pięknej. Jednak niemało z nim kłopotu. Przecież futrem z norki należy opiekować się, i niekoniecznie za pomocą specjalnych środków.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty