Jak czyścić srebro w domu?

jak czyścić srebro

Wyroby ze srebra znajdują się praktycznie w każdym domu. Owy wartościowy metal jest bardzo ceniony przez człowieka, a biżuteria, naczynia, prezenty były produkowane w ciągu wielu wieków. Niestety jaskrawy połysk tego metalu z czasem znika i on czernieje. Jak i czym można poczyścić srebro w domowych warunkach? Owe pytanie zadają wszyscy ludzie, którzy nie chcą regularnie nosić wyrobów ze srebra do specjalnych zakładów.

Czemu srebro czernieje?

Prawdopodobnie każdy z nas zadaje pytanie - czemu srebro czernieje? Srebro – to najbardziej tajemniczy metal i jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Nauka wyjaśnia ten fakt w następujący sposób: dochodzi do współdziałania między srebrem i siarką. Im wyższa próba, tym metal mniej czernieje. Ludzie uważają, że metal czernieje na ciele w tym wypadku, gdy człowiek jest chory. Srebro może czernieć w całości albo częściowo. Dosyć często srebro czernieje, gdy człowiek zażywa leki.

Więc w jaki sposób czyścić srebro?

Okazuje się, że czyszczenie srebra - to dosyć prosty sposób dostępny każdemu. Rzeczywiście nieobowiązkowo chodzić za każdym razem do jubilera, aby on wyczyścił twoje wyroby ze srebra. Prościej jest samodzielnie opanować metody czyszczenia srebra, ponieważ istnieje sporo sposobów czyszczenia tego metalu w domowych warunkach.

Obowiązkowo dowiedz się jaka jest próba pierścionka, łańcuszka lub sztućców. To jest potrzebne po to, aby srebro nie straciło swoich właściwości.

  1. Aby jakościowo poczyścić srebro próby 925, należy wziąć spirytus amoniakowy.
  2. Srebro z niższą próbą można czyścić kwasem cytrynowym. Do kwasu cytrynowego dodajemy wodę (1:3) i wkładamy do tej mieszanki produkty.

Przedmioty należy przez cały czas przewracać, aby czyściły się równomiernie. Po 20 -30 minutach wyroby wyciągamy i wycieramy na sucho. Zobaczysz, że twoje srebro znowu błyszczy.

Najprostszym i najbardziej dostępnym sposobem na czyszczenie srebra jest soda oczyszczona. „W jaki sposób czyścić srebro z jej użyciem?” - zapyta się każdy. Dodaj do sody wody, aby powstała kaszka i nacieraj ową mieszanką srebro.

Jeśli chcesz poczyścić srebrną monetę to nie warto używać wyżej wspomnianych sposobów. Czyszczenie monet w domu odbywa się za pośrednictwem kwasu. Jeśli moneta jest starożytna to trzeba uważać, aby podczas czyszczenia ją nie uszkodzić. Do składu wielu monet, oprócz srebra wchodzi również miedź. Właśnie przez nią monety zazwyczaj się brudzą. Rozpoznać taki typ brudu możnajak czyścić srebrny łańciuch na podstawie zielonego koloru. Aby poczyścić taką monetę trzeba ją włożyć do naczynia, w którym znajduje się 5% kwasu siarczanowego. Monetę od czasu od czasu należy wyciągać z naczynia, czyścić szczotką i ponownie wkładać do pojemnika. Po przeprowadzeniu tego zabiegu przez kilka razy, przywrócisz dawny połysk.

Jeśli moneta staje się fioletowa to znaczy, że struktura była naruszona. Czyszczenie domowe w takim wypadku nie jest zalecane zwłaszcza jeśli chodzi o dosyć wartościową monetę. Lepiej pójść do fachowca. Gdy poczyścisz chociażby przez jeden raz srebrny łańcuszek, monetę lub naczynia ze srebra w domu to przekonasz się, że robić to jest bardzo łatwo, a srebro czyszczone samodzielnie będzie o wiele lepiej błyszczeć. Opanowawszy owy dosyć prosty zabieg będziesz mogła oszczędzać pieniądze i czas!

 
Powiązane artykuły:
Jak czyścić złoto – współczesne i starożytne przepisy
Za czystkę najulubieńszych i bardziej kosztownych wyrobów ze złota nie warto brać się samodzielnie, ponieważ to odezwie się zepsutymi wartościami. Jeśli jesteście gotowe zaryzykować oczyścić złoto w domowych warunkach, przydadzą się nasze porady.
Czym czyścić złoto, żeby błyszczało?
Z czasem dowolny wyrób ze złota traci swój blask i wyraźnie matowieje.Jednak jest sposób przywrócić ozdobom pierwotny rodzaj. Czym oczyścić złoto, aby błyszczało? O tym czytamy w artykule.
Jak usunąć gumę do żucia ze spodni - gorąca, zimna metoda
Nikt jest nie ubezpieczony od takiej nieprzyjemności jak guma do żucia na spodniach.Jednak nie warto zasmucać się i wyrzucać ulubioną rzecz. Jak oczyścić spodnie od gumy do żucia opowie artykuł.
Jak wybielić srebro?
Srebrne rzeczy i ozdoby mają jednak istotny minus - z czasem one matowieją i zaczynają czernić. Jednak nie rozpaczajcie. Jak i czym wybielić srebro, opowiemy w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty