Jak czyścić złoto w warunkach domowych?

jak czyścić złoto w warunkach domowych

Praktycznie przed każdą współczesną kobietą staje takie zadanie jak czystka złotych ozdób. Wyroby z tego szlachetnego metalu przez pewien czas tracą swój pierwotny wygląd zewnętrzny i wyglądają już nie tak pociągająco.

Zgódźcie się, nosić ozdoby co pociemniały czy zmatowiały nie jest bardzo przyjemnie. Do tego że, to jest niebezpiecznie – zanieczyszczone ozdoby mogą wywołać zapalenie płatka ucha, a z piercingiem w ogóle wszystko o wiele poważniej. Właśnie dlatego, żeby pozbawić się od podobnych nieprzyjemności bardzo ważne znać, jak poprawnie czyścić złoto w domowych warunkach. Zazwyczaj można oddać łańcuszek, bransoletę, wisior, kółka, czy kocanki na fachową czystkę. Jednak jeśli pozwala czas, o wiele prościej i taniej to zrobić w domu.

Dziś jest znane mnóstwo różnych metod, jak czyścić złoto w domowych warunkach. Jednak z powodu wielu z nich powstaje niemało pytań. Żeby rozjaśnić sytuację, w naszym artykule porozmawiamy o tym, jak można w domu samodzielnie uporządkować swoją kosztowną biżuterię.

Czy można czyścić złoto pastą do zębów?

Jak to nie zadziwiająco, jednak sprawić się z ciemną naleciałością i zabrudzeniami na złotych ozdobach pomaga zwyczajny środek dla czystki zębów. Pastę, czy proszek nanoszą na wyrób i akuratnie szczotkują miękką szczeciną. Potem wyrób należy przemyć bieżącą wodą i do sucha otrzeć. Jednak nie zważając na prostotę procesu i dobry rezultat, wiele osób jednak wątpią na rachunek tego, czy można czyścić złoto pastą do zębów. I nie bez powodu. Naprawdę zębowy proszek jest ścierną substancją, w nim mieszczą się ziarenka, które mogą drapać powierzchnię.

Toż wykorzystać pastę, czy proszek dla czystki wyrobów z kamicami, czy idealnie gładkich ozdób nie należy.

Również wielu z nas niepokoi, czy można czyścić białe złoto pastą do zębów. Jednoznacznie – nie. Dlatego przyjęto wykorzystać miękką tkankę na kształt aksamitu, bez brutalnego włosa. Ten spław implikuje tylko trzy metale (złoto, nikiel i miedź), on łatwo poddaje się ścieraniu. Obróbka pastą do zębów w tym wypadku istotnie zaszkodzi powierzchnię ozdoby.

Jak czyścić złoto amoniakowym spirytusem w warunkach domowych?

Żeby przywrócić wyrobowi blask wystarczy wykorzystać trzy proste substancje: amoniakowy spirytus, piorący środek dla naczynia i bardzo gorącą wodę. W szklanym naczyniu mieszamy:

  • 1 szklanka wody;
  • 1 łyżka piorącego środka;
  • 1 łyżka amoniakowego spirytusu.

W otrzymaną mieszankę kładą złoto i zostawiają na 1-2 godziny. Po wyrobie można wyjąć, porządnie przemyć pod bieżącą wodą i osuszyć miękką szmatą.

Jest prostszy wariant, jak oczyścić złoto amoniakowym spirytusem. Należy przygotować pastę z amoniaku i rozmaczamy w wodzie kredkę.

Mieszankę nanoszą na biżuterię, szczotkują i przemywają bieżącą wodą.

Jak w domowych warunkach czyścić złoto za pomocą nadtlenku wodoru?

Pozbyć się od czernień i naleciałości na złocie pomoże bardzo prosta i efektywna mieszanka:

  • 1 szklanka ciepłej wody;
  • 1 łyżka amoniakowego spirytusu;
  • 1 łyżka płynnego mydła;
  • 40 ml nadtlenku wodoru.

Wszystkie ingredienty należy dobrze przemieszać, pogrążyć do płynu wyroby i zostawić czyścić się na 20 minut. Potem jak zawsze wszystko rzetelnie przemyć i przetrzeć do sucha miękką tkanką.

Czyścimy złoto sodą

Ponieważ ścierne substancje z dużymi cząstkami nie zwłaszcza witają się w czystce złotych wyrobów, pytanie o tym czy można czyścić złoto сzyścimy złoto sodąsodą jest całkiem logiczne. Jednak w odróżnieniu od zębowego proszku soda łatwo rozpuszcza się w wodzie i wstępuje do reakcji z innymi substancjami. Przygotować środek dla czystki złota na podstawie sody jest bardzo prosto. Dlatego należy mieć:

  • 1 szklankę gorącej wody;
  • 1,5 łyżki spożywczej sody;
  • Niewielki kawałek folii.

Folię rozściełają na dno pojemności, zalewają do niej sodowy rozczyn i zostawiają w nim złoto na noc. Rankiem wszystkie ozdoby należy przemyć wodą i przetrzeć do sucha.

 
Powiązane artykuły:
Jak można usunąć plamy z herbaty? Zwalczanie trudnych zabrudzeń
Nierzadki wypadek w każdym domu – rozlewana herbata na biały obrus, czy odzież. Jednak nie warto pośpieszać pożegnać się z ulubioną rzeczą. W artykule opowiemy, jak wywieść plamę od herbaty na białym.
Jak zebrać rtęć z dywanu? Zagrożenia związane z rtęcią
Wiadomo, że rtęć to trująca substancja, i jeśli u was roztłukł się termometr, należy zebrać wszystko do ostatniej kropli. Jak zebrać rtęć z kobierca? O tym opowiemy w artykule.
Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? Tricki ubraniowe, które powinna znać każda gospodyni
Guma do żucia – to prawie śmiertelny wyrok dla niektórych tkanin, jednak nie pośpieszajcie wyrzucać ulubioną rzecz, być może ją jeszcze uda się uratować. Jak oczyścić odzież od gumy do żucia? O tym opowie artykuł.
Jak czyścić futro? Zasady pielęgnacji futer i produktów futrzarskich w domu
Czasami dowolny futerkowy wyrób potrzebuje czystki, przecież ono gromadzi kurz. Jak można łatwo oczyścić futro w domowych warunkach? O tym opowiemy w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty