Jak czyścić złoto – współczesne i starożytne przepisy

Wyroby ze złota od zawsze cieszyły się ogromną popularnością. Złoto w postaci naturalnej jest bardzo delikatne i miękkie. Dlatego podczas stwarzania wyrobów ze złota jest dodawane srebro, miedź. Próba, która stoi na wyrobie wskazuje ilość miligramów złota na 1 gr. Im wyższa próba, tym więcej złota zawiera wyrób. Czyste złoto nie podlega korozji, ale w wyniku tego, że wyrób zawiera inne metale, on może czernieć. Dlatego miłośnicy złotych wyrobów powinni wiedzieć, w jaki sposób trzeba czyścić złoto i o jego warunkach przechowywania.
Przed tym zanim będziesz czyścić złoto należy zasięgnąć porady fachowca lub zapoznać się z technologią czyszczenia złota. Oprócz współczesnych sposobów istnieje wiele starożytnych przepisów i informacji o czyszczeniu złota.
Czyszczenie złota w domowych warunkach
Doświadczony fachowiec może łatwo dobrać środek do czyszczenia złota w zależności od brudu. Aby czyścić złoto w domowych warunkach być może trzeba dobierać metodę poprzez eksperyment. W zależności od tego jaki metal dodano do złota, na biżuterii pojawia się różny kolor osadu. Zielony lub czarny osad od miedzi można usunąć za pomocą amoniaku, natomiast związki siarczanowe można usunąć za pomocą środków czyszczących. Dowolnie silnie działający środek może uszkodzić wyrób, więc należy używać jedynie delikatnych proszków. Zanim zaczniesz czyścić złoto zdejmij wszystkie kamyczki, wisiorki, ponieważ środki chemiczne mogą je uszkodzić. Do czyszczenia wyrobów można wykorzystywać jedynie miękką ścierkę. Po czyszczeniu złoto obowiązkowo trzeba wysuszyć – pozostała wilgoć może być powodem pojawienia się ciemnych plam.
Zalecenia dotyczące czyszczenia złotych wyrobów
Jak czyścić złoto o niskiej próbie
Jeśli złoto ma próbę poniżej 583 to można je czyścić mieszanką, składającą się z kilku kropelek spirytusu amoniakowego i proszku do prania, który nie zawiera środków wybielających.
Jak czyścić złoto od związków siarczanowych?
Wykorzystywane są pasty przygotowane z proszku białego magnezu, korundy, kredy, wymieszane z wazeliną, wodą mydlaną lub olejem.
Czyszczenie złota za pomocą spirytusu amoniakowego?
Poczyścić złoto w domowych warunkach pomoże spirytus amoniakowy. Do jednej szklanki wody wlewamy 0,5 łyżeczki spirytusu. Wyrób wkładamy do tej mieszanki, następnie dokładnie myjemy i suszymy. Aby czyścić biżuterię z kamieniem, należy wziąć 6 kropelek spirytusu. Do bardzo brudnych wyrobów używa się spirytusu z wodą mydlaną.
Jak czyścić złoto z kamieniami wartościowymi?
Przed tym zanim rozpoczniesz czyszczenie złota z kamieniami, które nie można zdjąć podczas czyszczenia lub wstawkami z innych metali, zasięgnij porady jubilera, aby on dobrał odpowiedni środek. Pamiętaj, że niepoprawnie dobrany środek może zepsuć wyrób – wiele kamieni nie można czyścić za pomocą środków chemicznych.
Jak czyścić złoty łańcuszek?
Im cieńszy wyrób tym bardziej dokładnie należy dobierać metodę czyszczenia. Najlepiej unikać sposobów fizycznego oddziaływania, a wykorzystywać delikatne mieszanki.
Jak czyścić złoty łańcuszek z wisiorkiem?
Jeśli nie możesz zdjąć wisiorka to używaj płynnego środka oczyszczającego. Połóż łańcuszek do środka, natomiast część z wisiorkiem pozostaw na powierzchni. Gdy część łańcuszka jest już czysta, przesuń wisiorek i zanurz inną część łańcuszka do środka do czyszczenia.
Jak czyścić pierścionek?
Ponieważ pierścionki najczęściej ulegają wpływowi różnych substancji, czyścić je trzeba dosyć często. Do czyszczenia najlepiej wybrać delikatny sposób, aby nie uszkodzić wyrobu. Jeśli pierścionek jest z kamieniem to trzeba go czyścić bardzo delikatnie, nie używać żadnych ostrych przedmiotów. Najlepiej wybrać pałeczki z watą, namoczyć je spirytusem amoniakowym, gliceryną.
Metody ludowe czyszczenia złota
A oto niektóre metody ludowe czyszczenia złota:
- Mieszankę z białka jajecznego i piwa nanieść na ścierkę i poczyścić złoto.
- Do garnka wlać dwie szklanki wody, ugotować (powinien to być wrzątek). Dodać 1 łyżkę sody oczyszczonej. Mieszankę należy ostudzić i włożyć do niej wyroby ze złota na godzinę. Następnie umyć i wysuszyć.
- 1 łyżeczkę hyposulfitu rozcieńczyć w jednej szklance wody przez 15 minut. Wyroby ze złota
należy umyć i wysuszyć.
- Dosyć często do czyszczenia złota używają środka do mycia naczyń. Substancje, które wchodzą w skład środka bardzo dobrze usuwają brud, ale mogą uszkodzić metal.
Przechowywać wartościowe metale należy w dobrze zamykających się pudełkach. Wieczorem zdejmuj biżuterię, zwłaszcza pierścionki. Długie oddziaływanie złota na organizm, może być szkodliwe dla zdrowia. Gdy zdejmujesz biżuterię, przecieraj ją delikatną ściereczką. Unikaj trafiania na wyroby wody, kosmetyków, tłuszczów, kremów i innych środków chemicznych. Należy czyścić złoto w miarę potrzeby, unikać powstawania trwałego osadu. Używaj delikatnych środków do czyszczenia albo korzystaj ze starożytnych przepisów.Wtedy twoja biżuteria zawsze będzie miała piękny połysk.