Jak dbać o fretkę, czyli co musisz wiedzieć o tym zwierzaku?

jak dbać o fretkę

Oswajać i hodować fretki rozpoczęli wiele lat temu. Ludzie ich wykorzystali do walki z wszelkiego rodzaju gryzoniami. Teraz tych pięknych istot więcej wykorzystują w roli dekoracyjnych zwierząt i towarzyszów, które łatwo przystosowują się do życia w zwyczajnym miejskim mieszkaniu. Na ile trudno o nie dbać i czy może z tym sprawić się początkująca osoba?

Fretki domowe – pielęgnacja i utrzymanie

Pierwsza rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę – to jest to, że one mają specyficzny zapach. Fretki mają gruczoły, które w minutach niebezpieczeństwa mogą wydzielać enzymy. Większości wielbicieli one nie sprowadzają niedogodności, lecz daleko nie wszyscy ludzie jednakowo ten zapach postrzegają. Żeby nie rozczarowywać się w przyszłości, najlepiej przed nabyciem zwierzęcia powąchać go.

Pielęgnacja fretek i prawidłowe ich odżywianie – nie jest zbyt skomplikowanym zajęciem, lecz należy dotrzymywać się szeregu zasad, wykonanie których pomoże gospodarzowi nie narobić najbardziej rozpowszechnionych błędów. Należy pamiętać, że fretki to drapieżniki, które mają dość ostre zęby. Jeśli masz malutkie dziecko to należy dobrze pomyśleć, zanim przynieść takiego zwierzaka domowego do swojego mieszkania. Przecież z nim należy zachowywać się bardzo ostrożnie. Z kotami te istoty odczuwają siebie normalnie. Ale jeśli masz psa myśliwskiej rasy to taki sąsiad może dodać im kłopotów. Gryzonie dla nich przedstawiają się przede wszystkim jako zdobycz. I jest wątpliwe, czy oni zaprzyjaźnią się w twoim mieszkaniu.

Płeć zwierzęcia również wpływa na ich temperament. Samce są agresywne i większe niż samice, także różnią się od nich swoim zabarwieniem. Lecz oni szybciej przywykają do gospodarza i nawet mogą do niego przeżywać przyjacielskie uczucia. W ślubny okres oni mają zwyczaj zaznaczać swoje terytorium. Jeśli masz w domu dużo roślin to lepiej usuń ich powyżej. Ponieważ nasze fretki lubią kopać w ziemi i najprawdopodobniej zepsują twoje zasadzenia.

Jak poprawnie dbać o fretkę w mieszkaniu?

Trzymają ich w klatkach, czy odgrodziwszy dla nich szczególny kąt. Jeśli planujesz, że to stworzenie będzie chodzić po twoim domu to przede wszystkim uszczelnij wszystkie szpary, zamknij szafy, szafki, okna i otwory wentylacyjne. Podczas spacerów na przyrodzie trzymaj ich na szelkach, żeby nie uciekły. Klatka powinna być niemniej 50x80 cm i 30 cm wysokości. W ciasnym pomieszczeniu ona będzie odczuwać siebie nieprzytulnie. Do snu fretce potrzeba zrobić domek, gdzie ona po spacerze będzie odpoczywać. Karmnik dla nich lepiej znaleźć dość mocny, żeby zwierzątka nie potrafiły szybko złamać go. Te zwierzęta przyzwyczają się chodzić do toalety do kuwety, lecz ona powinna być specjalną – trzy ścianki takiego urządzenia powinny być dość wysokie (30 cm) i zmieniać zawartość najlepiej nie rzadziej niż raz dziennie. Inaczej oni znajdą sobie w mieszkaniu zakątek, co nie przyniesie ci dużo radości.

Jak karmić domową fretkę?

Zawsze w miseczce powinna być świeża woda. Karmić tych zwierząt należy pokarmem, w którym jest obecna dostateczna ilość białka i tłuszczu, przecież one – drapieżne zwierzęta. Oprócz specjalnych mieszanek włącz do pokarmu twoim zwierzętom gotowanego kurczaka lub jajka przepiórki. W przyrodzie one jedzą myszy, dżdżownice, żaby czy duże owady. Lubią fretki różną rybę – łososia, dorsza, pstrąga. Nie rezygnuj z wołowiny, kurczaka lub wieprzowiny. Zawczasu można im ugotować i pozostawić do ostygnięcia. Mleka im lepiej nie dawać, a twaróg podejdzie, w nim jest dużo pożytecznego dla nich wapnia. Roślinny pokarm, produkty z twojego stołu, zwłaszcza ostre, lepiej tym zwierzętom domowym nie dawać.

Jak dbać o malutką fretkę?

Malutkie szczenięta bardzo boją się chłodu i mogą szybko zmarznąć. Optymalna dla maluchów temperaturajak dbać o fretkę utrzymanie – blisko 35 stopni. Po 20 dniu można ich zaczynać karmić. Nadaje się im płynne mięso mielone, dziecięce odżywianie, trochę później można zaproponować karmy dla kotów w puszkach. Około 5–6 tygodnia już można proponować maluchom trochę suchego pokarmu. Oddzielają maluchów od mamy nie prędzej ósmego tygodnia, ale lepiej to robić nawet trochę później. Młode zwierzęta, do około ośmiu miesięcznego wieku, są bardzo aktywne. One nie mogą długo usiedzieć na jednym miejscu i są naprawdę bardzo aktywne. Dość szybko one zaczynają być bezczelne i starają się dominować we wszystkim. To wielbiciele zabawy - tą swoją cechę fretki zachowują do starszego wieku. Należy uwzględniać ten aktywny temperament zanim nabyć takiego niespokojnego zwierzęcia.

 
Powiązane artykuły:
Ślimaki ampularie – utrzymanie i rozmnażanie
Żeby urozmaicać ludność akwarium można dokwaterować do rybek, ślimaków - ampularię. Ci mieszkańcy to doskonali pomagierzy we wsparciu czystości w akwarium i przy tym absolutnie niewybredne w obejściu i życzliwe w stosunku do rybek.
Co jedzą ślimaki, czyli dieta dla ślimaków w akwarium
Dla każdego rodzaju ślimaków racja powinna być indywidualną, jednak wszystkim w pierwszej kolejności jest potrzebne calcium. O tym czym trzeba karmić domowe ślimaki czytamy w nowym artykule.
Jak rozmnażają się ślimaki?
Ślimaki dziwią nas swoją niezwykłą anatomią, nie mniej dziwny jest ich proces rozmnażania. W naszym nowym artykule opowiemy jak mnożą się najbardziej rozpowszechnione rodzaje domowych ślimaków.
Kilka porad dla hodowców o opiece nad ślimakami
Coraz częściej w naszych domach pojawiają się tacy dziwni wychowankowie jak domowe ślimaki – ciche, pocieszne i niewybredne. W artykule opowiemy o właściwościach obejścia za najbardziej rozpowszechnionymi ich rodzajami.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty