Jak dbać o kożuch, żeby długo ci służył?

jak dbać o kożuch

Kożuch – to wierzchnia odzież, która może być naturalna i sztuczna. Wyrób szyją futrem do wewnątrz, a skórą na zewnątrz. W naturalnym kożuchu, futro bardzo często jest ze skóry owczej. Właśnie od jakości wierzchu zależy, jak poprawnie dbać o kożuch. Kożucha ze skóry nie wolno oddawać do pralni chemicznej, natomiast takie kożuchy są bardzo wygodne i łatwo je pielęgnować.

Białe kożuchy wyglądają pięknie, ale należy uwzględniać, że z czasem rzecz może pożółknąć. Wybielić kożuch można rozczynem z ciepłej wody (1 szklanka), 1 łyżeczki nadtlenku wodoru i 1 łyżeczki amoniaku. Wszystkie kożuchy wymagają naniesienia specjalnej impregnacji, które chronią odzież od brudu i wilgoci, ale kożuchy białego koloru potrzebują tego bardziej niż inne. Istnieje wiele wskazówek, jak dbać o skórzane kożuchy.

Jak dbać o naturalny kożuch?

Każdy kożuch ma metkę o pielęgnacji. W żadnym wypadku nie wyrzucaj jej. Kożuch – rzecz droga i jeśli zdecydujesz się skorzystać z pralni chemicznej, to będzie ona obowiązkowo wymagana.

Niektóre właściwości:

  1. W transporcie, w kożuchu lepiej jeździć stojąc.
  2. Strzeż kożuch od jaskrawego sztucznego czy słonecznego światła. To zachowa jego kolor.
  3. Strzeż kożuch od perfum czy dezodorantów.
  4. Strzeż kożuch od moknięcia na wskroś. Rzecz może rozciągnąć się. Lecz jeśli już zmokłaś, susz go na wieszaku w temperaturze pokojowej z dala od grzejników stalowych i elektrycznych. Wieszak powinien być szeroki.
  5. Dopuszcza się prasować żelazkiem w systemie "sierść".
  6. Kupuj w sklepie środki do pielęgnacji kożucha, środki wodoodporne, barwniki, zawczasu sprawdziwszy je w miejscach niewidocznych dla oka.
  7. Tłuste miejsca przecieraj amoniakowym spirytusem i proszkiem do zębów lub talkiem, biorąc je po równo i robiąc masę.

Do czyszczenia wykorzystuj szczotkę z naturalnego kauczuku, gumkę, skórkę białego chleba, drobny papier ścierny. Jeśli zabrudzenie jest silne, zmieszaj po 20 g gliceryny i amoniakowego spirytusu w pół litrze wody i dodaj 5 g boraksu.

Aby usunąć plamy tłuszczu, użyj talku lub skrobi.

jak dbać o kożuch żeby długo służył

Są specjalne rekomendacje jak dbać o zamszowy kożuch. Polecają go nosić przy temperaturze nie niżej - 7°С. Czyszczą tylko na sucho. Wykorzystują papier ścierny, gumkę. Można zawczasu obrobić parą wodną.

Jak dbać o sztuczne kożuchy?

Do pielęgnacji sztucznych kożuchów wykorzystują środek do pielęgnacji za włosem. Nanoszą go, nadmiar usuwają gąbką, suszą. Z tłustymi plamami walczą proszkiem do zębów.

Piękny wygląd rzeczy wracają mieszanką z 1 łyżeczki sody, 1 szklanki mleka, 0,5 szklanki wody i 0,25 szklanki amoniaku. Wykorzystują farby dla zamszu, a dla brunatnego koloru kawowe fusy.

 
Powiązane artykuły:
Jak wyprać kurtkę puchową w pralce?
Wszystko wyraźniej rozumiecie, że przyszła pora odprawić na zasłużony odpoczynek do szaf i na antresoli zimową odzież i obuwie. Tylko kłopotu z tym jest niemało, ponieważ rzeczy należy zawczasu oczyścić, a niektóre jeszcze i wyprać. Taka jak kurtka puchowa na przykład.
Jak zakleić kurtkę z materiału bolonia?
Kurtki z materiału bolonia cieszą się szeroką popularnością i nadal aktualne jest pytanie - co robić, jeśli na ulubionej rzeczy utworzyła się dziura? Jak zakleić kurtkę? O tym opowie artykuł.
Jak pielęgnować futro z norek?
Futro z norek – marzenie wielu przedstawicielek płci pięknej. Jednak niemało z nim kłopotu. Przecież futrem z norki należy opiekować się, i niekoniecznie za pomocą specjalnych środków.
Jak prać kurtkę puchową, aby nie było zacieków?
Dosyć często można usłyszeć następujące skargi – wyprałam kurtkę puchową, ale pozostały zacieki. Co robić? Istnieje rozwiązanie danego problemu, o którym opowiemy w niniejszym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty