Jak dbać o papużkę falistą?

jak dbać o papużkę falistą

Utrzymanie w mieszkaniu malutkich udomowionych papużek ma mnóstwo przewag, lecz nie znając jak dbać o papużkę falistą, nie trzeba śpieszyć z zakupem takiego domowego ptaka. Niewłaściwe utrzymanie, pielęgnacja i karmienie papużek falistych może doprowadzić do ciężkich chorób i śmierci ptaków. W tym że czasie dla mieszkańców dużych miast w utrzymaniu malutkiego ptaszka kryje się mnóstwo przewag, przecież z papużką nie trzeba spacerować, a przy obecności poprawnie wyposażonej klatki i możliwości nabycia jakościowego karmu i suplementów, dbanie o ptaszka nie złoży szczególnych trudności. Więc co jest potrzebne dla utrzymania tego ptaka? Zobaczmy co zalecają eksperci.

Zasady dbania o papużek falistych

Przy regularnym dbaniu długość życia ptaków składa blisko 20 lat, lecz wiele rozpowszechnionych błędów doprowadzają do znacznego skrócenia ich życia, do 6–8 lat. I po to, żeby zabezpieczyć domowemu ptakowi pełne życie trzeba dotrzymywać się następnych reguł:

 1. Klatka dla ptaka powinna być dość przestronna. Dekoracyjne okrągłe klatki z kopulastym dachem są absolutnie nie do przyjęcia dla ptaków. Najlepszym rozwiązaniem jest wysoka prostokątna klatka, z równą powierzchnią. W klatce na różnych poziomach powinny być ustalone żerdki różnej szerokości, żeby papuga ugniatała swoje łapki. Tak samo należy mieć wysuwaną podstawkę dla sprzątania klatki.
 2. Klatka powinna być umieszczona w światłym pomieszczeniu na wysokości 1–1,5 m od podłogi, w obronionym od przeciągów miejscu, a tak samo daleko od grzejników.
 3. Obowiązkowo trzeba wypuszczać papugę z klatki, żeby ona mogła swobodnie latać.
 4. Trzeba unikać nagłych zmian temperatury, szkodliwych dla papug, a także podtrzymywać umiarkowaną wilgotność powietrza.
 5. Do pełnowartościowego odżywiania należy zabezpieczyć ptakowi świetlny dzień długością o 12 godzin zimą i 14 godzin latem.
 6. Dziennie należy czyścić podstawkę klatki, karmnika i poidła. Dlatego można wykorzystać wywar rumianku. Generalne sprzątanie klatki przeprowadza się raz na miesiąc.
 7. faliste papugi karmienie i odejście
 8. W wolnym dostępie dla papugi musi znajdować się pojemność z piaskiem, koniecznym dla trawienia ptaszka. To może być przesiany rzeczny piasek, prażony w piekarniku albo specjalny piasek dla ptaków, zakupiony w sklepie zoologicznym.
 9. Jednym z najważniejszych etapów w utrzymaniu i dbaniu o papużkę falistą jest karmienie. Dieta ptaka powinna być zrównoważona, zawierać dostateczną ilość witamin i mineralnych substancji. Głównym pokarmem ptaków są zbożowe mieszanki, co składają się z prosa, owsa, nasienia kanarka i niewielkiej ilości drugich pożytecznych ziaren i nasion. Gotową mieszankę można kupić w sklepie zoologicznym. Karma powinna być wysokiej jakości, bez pleśni i grzybków.

Nie ostatnią rolę w utrzymaniu papużek falistych gra dbanie o dziób. Przy nadmiernym odrastaniu dzioba u papugi pojawiają się problemy z wykorzystaniem jedzenia, co zaznacza się na jej ogólnym stanie. Toż jako dbanie o dziób papużki falistej, trzeba umieścić do klatki dezynfekowane gałęzi drzew z korą, o które ptaszek będzie korygował nie tylko dziób, ale i pazury:

 1. Ważnie wybierać gałęzie takich typów drzew, które nie są szkodliwe dla ptaka, a tak samo nie wolno zbierać gałęzi w pobliżu dróg czy brać z ziemi.
 2. Środki dla pielęgnacji dzioba papużki falistej można również kupić w sklepie zoologicznym.
 3. Jeśli mimo wszystko dziób i pazury papugi odrastają, ich należy podstrzygać. Dla przeprowadzenia tego zabiegu trzeba doświadczenia, toż pierwsze razy trzeba skracać dziób i pazury tylko pod nadzorem specjalisty.

Warzywa i owoce nie powinni zawierać szkodliwych substancji chemicznych. Wiele produktów są przeciwwskazane dla papużek, w szczególności zawierających garbniki, kwas cyjanowodorowy. Należy sporządzić listę dozwolonych i zakazanych pokarmów i trzymać go na widocznym miejscu, żeby błędnie nie nakarmić ptaka szkodliwymi produktami. Tak jak u papug jest przyśpieszony metabolizm, to reakcja na trujące produkty może rozwinąć się w liczone godziny.

 1. Woda dla papugi powinna być dobrze oczyszczona i odstawiona. Gotowaną wodę ptakom dawać nie wolno.
 2. Przy pojawieniu się oznak choroby trzeba skonsultować się z ornitologiem dla przeprowadzenia diagnostyki i przepisania leczenia. W większości wypadków we właściwym czasie pomoc może uratować życie domowemu ptakowi.
 3. Papug nie wolno bez konieczności brać do rąk. To może doprowadzić do szoku i nawet do śmierci ptaka.
 4. Przy obecności w domu innych zwierząt trzeba przekonać się, że nie ma zagrożenia dla papugi z ich strony. Życzliwe stosunki między domowymi zwierzętami różnych rodzajów są rzadkimi wyjątkami i najczęściej gospodarzom należy stale izolować zwierzęta jeden od drugiego.
 5. Papudze jest potrzebne komunikowanie i uwaga gospodarza. Bez tego ptaszek będzie tęsknił, co zaznaczy się na jego zdrowiu.
 6. Bez obecności doświadczenia w utrzymaniu ptaków, nie warto śpieszyć się z hodowlą papug. Trzeba uwzględniać, że utrzymanie samicy w okresie odkładania jajek i dbanie o piskląt papużki falistej jest związane z pewnymi trudnościami i wymaga wiedzy w tej dziedzinie.

Jak dbać o papużki faliste w jesienno-zimowym okresie?

W okresie sezonu grzewczego, oprócz wymienionych powyżej rekomendacji trzeba szczególnie rzetelnie kontrolować wilgotność i temperaturę w pomieszczeniu. Rano i wieczorem trzeba przeprowadzać wilgotne sprzątanie. Aby kompensować papudze brak słonecznego światła, trzeba wykorzystać elektryczne żarówki minimum 100W. Aby zwiększyć odporność w tym okresie rekomenduje się dodawać do wody 2–3 krople świeżego jak dbać o papużkę falistą poradycytrynowego soku. Tak samo ścisłe dotrzymując się instrukcji, trzeba wykorzystać suplementy witaminowe i mineralne.

Jak dbać o papużki faliste w gorącej porze roku?

W letni okres trzeba okazać szczególną uwagę higienie, częściej sprzątać klatkę, śledzić za czystością karmnika i poidła. Codziennie przeprowadzać wilgotne sprzątanie w pomieszczeniu - będzie to niezbędne. Tak samo trzeba chronić ptaka przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Utrzymanie, pielęgnacja i hodowla papużek falistych może stanąć ciekawym hobby jak dla dorosłych, tak i dla dzieci.Przecież obserwacja i komunikacja z tymi wspaniałymi domowymi ptakami daje mnóstwo pozytywnych emocji i nowe doświadczenie.

 
Powiązane artykuły:
Rozmnażanie papużek falistych w domu
Po to, żeby ptaki dały zdrowe potomstwo warto stworzyć dla tego komfortowe warunki i dobre mieszkanie. Wszystko o rozmnażaniu falistych papug w domowych warunkach opowiemy w naszym nowym artykule.
Jak rozmnażają się papużki – wszystko co powinnaś wiedzieć
Jeśli planujecie rozmnożyć papugi w domowych warunkach, wam trzeba znać wszystkie zasady tego procesu. O tym jak mnożą się papugi i które warunki dla tego należy stworzyć, opowiemy w naszym nowym artykule.
Papugi nierozłączki – pielęgnacja i utrzymanie
Nierozłączki – papugi, które różnią się jaskrawym wyglądem zewnętrznym i dobrym charakterem. Jeszcze one stwarzają pary na długotrwały czas, toż dla rozmnażania należy uważnie dobierać partnerów. Opiekować się nimi jest dość prosto.
Papuga nierozłączka w warunkach domowych
Od jakości pielęgnacji zależy zdrowie i długość życia waszego ulubionego ptaka. Wszystko o właściwościach utrzymania i odejścia za papugą nierozłączką w domowych warunkach opowiemy dalej w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty