Jak dbać o szynszylę?

jak dbać o szynszylę

Jednym z najbardziej popularnych i miłych domowych gryzoni, są szynszyle. Te zwierzęta są bardzo uroczymi pupilami, które uwielbiają łaskę i uwagę. Jeśli więc postanowiłeś kupić takiego przyjaciela, musisz wiedzieć jak poprawnie dbać o szynszylę. Ponieważ mieszkając w odpowiednich warunkach, pupil będzie dzień po dniu darować radość tobie i twoim bliskim. W niniejszym artykule opowiemy o podstawowych zasadach pielęgnacji tych dobrych i uroczych zwierzaków.

Dbanie o szynszylę w warunkach domowych

Aby zwierzę miało możliwość gdzieś się ukryć i czuć się bezpiecznie, należy mu urządzić specjalny domek, w którym obowiązkowo powinien znajdować się karmnik i pojnik. Pokój, w którym mieszka szynszyla, musi być regularnie wietrzony i musisz dbać o to, aby temperatura powietrza nie przekraczała +22 stopni.

Dbanie o szynszylę w mieszkaniu lub domu jest dosyć proste, jednak potrzebuje twojej uwagi. Aby zwierzak czuł się komfortowo i był zdrowy, podczas urządzania domku dla pupila, wybieraj materiały naturalne. Jako ściółki wybierz wypełniacz drewniany. Aby zwierzak mógł chodzić do toalety w jedno i to samo miejsce, postaw w domku kuwetkę z tym samym wypełniaczem, którą będziesz regularnie czyścić.

Niektórzy gospodarze, którzy nie wiedzą jak poprawnie dbać o szynszylę, zapominają o tym, że to schludne zwierzęta, potrzebują kąpieli piaskowych aby oczyścić swoją sierść z brudu. Dlatego obowiązkowo w domku zwierzaczka, umieść kuwetkę z piaskiem kwarcowym, który można kupić w dowolnym sklepie zoologicznym.

W pielęgnowaniu szynszyli, ogromną rolę odgrywa odżywianie. Pokarm powinien zawierać różnorodne produkty kaloryczne, również te, które zawierają dużą ilość błonnika. Na przykład: ziarno, siano, suszone i świeże owoce, warzywa, orzechy, pestki.

Bardzo ważne dla szynszyli jest pielęgnowanie sierści. Regularne wyczesywanie grzebieniem z ostrymi ząbkami, zapobiega powstawaniu kołtunów, a sierść staje się lśniąca.

Szynszyle również muszą regularnie ostrzyć ząbki, więc w klatce powinien znajdować się specjalny kamień, który nie zawiera aromatyzatorów i barwników.

 
Powiązane artykuły:
Chomiki – pielęgnacja i utrzymanie, wszystko co trzeba wiedzieć
Chomiki są dosyć wymagające w pielęgnacji i nie chcąc zawieść takiego bobasa, trzeba wiedzieć wszystko o zagospodarowaniu miejsca dla gryzonia i jego trybie dnia. Wszystko o właściwościach utrzymania chomików - opowiemy w artykule.
Chomiki w warunkach domowych – co potrzeba wiedzieć?
Od jakości pielęgnacji zależy zdrowie i nawet życie pupila, toż do tego pytania warto odnieść się odpowiedzialnie. Jak utrzymywać chomiki w domowych warunkach, opowiemy w artykule.
Czym można karmić chomika? Czyli lista żywieniowa domowego gryzonia
Jest wiadomo, że jednego tylko karmu dla pełnowartościowego żywienia pupila jest za mało, warto zaproponować jemu mnóstwo naturalnych produktów. Czym można karmić chomika? O tym opowiemy w artykule.
Co jedzą chomiki w warunkach domowych, czyli czym karmić gryzonie
Na żal, nawet kupiona kara nie zawsze może zabezpieczyć pełnowartościową rację waszemu pupilowi, toż warto zamyślić się w pytaniu jego żywienia. Co oprócz pokarmu, jedzą chomiki w domowych warunkach? O tym czytamy w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty