Jak dobrać narty zjazdowe?

jak dobrać narty zjazdowe

Jak dobrać narty zjazdowe? Pytanie nie jest łatwe, jednak na niego jest odpowiedź. Główni, okazać należną uwagę wszystkim niezbędnym elementom i adekwatnie ocenić swoje doświadczenie. Nie warto starać się od razu rozpoczynać ze skomplikowanych modeli dla profesjonalistów – one są bardzo niebezpieczne dla nieprzygotowanych ludzi i mogą stać się przyczyną urazu, którego łatwo uniknąć dobrawszy narty, które podchodzą ci po klasie.

Jak poprawnie dobrać narty zjazdowe na poziomie treningowym?

Twoja technika jazy na nartach zjazdowych gra niemałą rolę przy wyborze sprzętu. Jest kilka typów nart:

  • profesjonalne (specjalne warianty dla slalomu, itp.);
  • narty dla doświadczonych narciarzy;
  • dziecięce narty zjazdowe (czy dla początkujących) – to carvingowe narty z średnim cięciem (narty z szerokim dziobem i piętą przy wąskim środku).

Wybór nart zjazdowych – promień cięcia

W tym wypadku dobór nart zjazdowych bazuje się na tym, co ci się bardziej podoba:

  1. Jeśli jest ci potrzebna szybkość i płynne skręty, twój promień cięcia – 17-18 m.
  2. Jeśli chcesz odczuwać potęgę odśrodkowych sił na bardziej slalomowych skrętach – twój wariant to promień cięcia 10–12 m.

Jak poprawnie wybrać narty zjazdowe po długości?

Warto uwzględniać następne właściwości:

  1. Jeśli chcesz płynnej jazdy na dużej szybkości na płaskich stokach i pewnie hamować – twój wariant długie narty. Jednak one są nie przystosowane do manewrów. Ich długość powinna być równa twojemu wzrostu – to wariant dla profesjonalistów.
  2. Jeśli chcesz manewrować, poczuwać się odpornie na wypukłej lodowatej powierzchni i jeździć nie zbyt szybko – twój wariant krótkie narty. Dla początkujących podchodzą narty długością twojego wzrostu w centymetrach minus 20 cm.

Długość można zmieniać stopniowo, z każdym nowym sezonem dodając po 5–10 centymetrów. Czym krótsze twoje narty, tym prościej będzie ci je kontrolować.

narty zjazdowe

Jazda na nartach zjazdowych – wybór szorstkości

Kiedy mowa zachodzi o tym wskaźniku, warto uwzględniać znów wyjątkowo twoje osobiste preferencje.

  1. Jest ci ważna miękka amortyzacja na dowolnym terenie i u ciebie niewielkie doświadczenie jazdy - twój wariant to miękkie narty.
  2. Jesteś profesjonalistą i są ci potrzebne wyraźne skręty i piękne wyjścia z nic - twój wariant to szorstkie narty.

Drugi wariant podchodzi nie tylko dla zatwardziałych profesjonałów, ale i dla tych, kto odczuwa siebie na średnim poziomie, jednak nie boi się trudności i jest pewny swoich umiejętności.

 
Powiązane artykuły:
Odzież narciarska – co wybrać kobiecie?
Wybrać narciarską górską odzież nie jest prosto. Nie zważając na taki wybór w planie designerów decyzji, należy ze szczególną rzetelnością podejść do wyboru materiału kurtki i spodni. Z artykułu dowiadujecie się na co trzeba zwrócić uwagę.
Jak wybrać prawidłowe buty do snowboardu?
Jeden z ważnych detali dla przygotowania do sezonu snowboardu jest dobór butów. Na rynku można spotkać ogromną liczbę modeli, co może tylko zagmatwać. Z artykułu dowiadujecie się jak zrobić wybór poprawnie.
Jak jeździć na nartach zjazdowych – korzystna informacja
Przy podróży na narciarskie górskie kurorty najczęstsze pytanie – jak nauczyć się jeździć na górskich nartach? Najpierw warto wziąć instruktora dla przedstawienia techniki, albo odwołać się do ludzi z dużym doświadczeniem.
Narty zjazdowe dla początkujących
Jedna z najpopularniejszych zimowych rodzajów sportu to przejażdżka na górskich nartach. Opanować ten rodzaj nie tak prosto, zwłaszcza tym, którzy nie stali na nartach. W artykule zobaczycie kilka porad po wyborze sprzętu dla początkujących.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty