Jak dorosły człowiek może samodzielnie nauczyć się pływać?

jak dorosły człowiek może samodzielnie nauczyć się pływać

Wielu dorosłych ludzi nie potrafi pływać, ponieważ możliwość uczenia się w dzieciństwie mają nie wszyscy. Jednak po pobycie w ośrodku wypoczynkowym lub w placówce kuracyjnej dorosła osoba może zastanowić się, jak szybko nauczyć się pływać samodzielnie.

Jak prawidłowo nauczyć się pływać?

Lekarze uważają, że pływanie sprzyja aktywności fizycznej człowieka. Pomaga rozwijać i wzmacniać układ oddechowy i układ nerwowy, serce, naczynia krwionośne, mięśnie. A poza tym zajęcia w wodzie doskonale wzmacniają odporność i stymulują procesy przemiany materii.

Nauczyć się pływać samemu najlepiej w basenie, ponieważ chlorowana woda zapewnia znacznie lepszą pływalność i pomaga utrzymywać ciało na powierzchni, a niewielka głębokość i brak nieprzewidywalnych nierówności dna minimalizują strach przed utonięciem.

Przygotowanie do pływania rozpoczyna się od ćwiczeń oddechowych. Tutaj można skorzystać z doświadczenia zawodowych pływaków, którzy praktykują takie ćwiczenie: stojąc po piersi w wodzie zrobić głęboki wdech, a następnie po zanurzeniu pod wodę – wydech ustami.

Kolejne ćwiczenie przygotowuje do pływania i uwalnia od strachu wody: zrób głęboki wdech, a następnie z szeroko rozłożonymi na boki rękami i nogami człowiek kładzie się na wodzie twarzą w dół. Kiedy przyszły pływak bez problemu potrafi trzymać się na wodzie, nauczyć się pływać będzie tylko kwestią techniki.

Jak nauczyć się pływać w basenie?

Od nauki oddychania i trzymania się na wodzie można przejść do nauki ruchów rąk i nóg. Efektywna praca nóg jest bardzo ważna dla dobrej prędkości pływania. Ćwiczyć ruchy nóg można przy krawędzi basenu lub trzymając się za ruchomą deskę: nogi wyprostować, palce wyciągnąć, ruchy w górę i w dół nogami trzeba robić szybko i zamaszyście.

Pływanie kraulem jest jednym z najbardziej dostępnych do samodzielnej nauki. Jeśli ruchy nogami są opanowane, do nich trzeba dodać wymachy rękami: najpierw jedna ręka wyciąga się do przodu i wykonuje się wymach, a następnie druga. Wymachy wykonują się do biodra, dłonie przy wymachach należy złożyć w formie łódeczki. Oddychać w tym stylu należy tak: wdech odbywa się w stronę ręki, która wyciąga się do przodu, wydychamy do wody podczas wymachu drugą ręką.

Aby zajęcia w wodzie przynosiły tylko korzyści, lekarze i trenerzy zalecają, aby przychodzić na trening z pustym żołądkiem – 2,5 godziny po posiłku. W basenie jest również pożądane, aby założyć czepek do ochrony włosów i gumowe klapki, aby nie złapać grzyba.

 
Powiązane artykuły:
Opanowanie sztuki pływania – jak nauczyć się pływać?
Nieumiejętność pływania może kosztować człowieka życie, toż opanować przyzwyczajenia i trzymać się na wodzie należy każdemu. Ten artykuł opowie o tym, jak można nauczyć się pływać samodzielnie.
Korzyści z pływania na basenie – dlaczego warto chodzić na basen?
W tym artykule mowa pójdzie o korzyściach pływania. Opowiemy dlaczego pływać pożytecznie dla zdrowia i że dzięki pływaniu można domagać się znacznych wyników w obniżeniu wagi regularnie ćwicząc.
Taktyka odchudzania na pływalni – jak prawidłowo pływać w basenie?
Po to, żeby nauczyć się poprawnie pływać w basenie i wyciągać maksimum korzyści, należy skorzystać z usług wykwalifikowanego trenera. Główne aspekty treningów z pływania możecie poznać z tego artykułu.
Zasady postępowania w basenie, czyli bezpieczna nauka pływania
Należy pamiętać, że basen – to nie tylko społeczny kompleks z odpowiednimi zasadami postępowania, ale i miejsce podniosłego niebezpieczeństwa. Toż ważne znać i stanowczo dotrzymywać się reguł korzystania z basenu, o których teraz porozmawiamy.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty