Jak dorosły człowiek może samodzielnie nauczyć się pływać?

Wielu dorosłych ludzi nie potrafi pływać, ponieważ możliwość uczenia się w dzieciństwie mają nie wszyscy. Jednak po pobycie w ośrodku wypoczynkowym lub w placówce kuracyjnej dorosła osoba może zastanowić się, jak szybko nauczyć się pływać samodzielnie.
Jak prawidłowo nauczyć się pływać?
Lekarze uważają, że pływanie sprzyja aktywności fizycznej człowieka. Pomaga rozwijać i wzmacniać układ oddechowy i układ nerwowy, serce, naczynia krwionośne, mięśnie. A poza tym zajęcia w wodzie doskonale wzmacniają odporność i stymulują procesy przemiany materii.
Nauczyć się pływać samemu najlepiej w basenie, ponieważ chlorowana woda zapewnia znacznie lepszą pływalność i pomaga utrzymywać ciało na powierzchni, a niewielka głębokość i brak nieprzewidywalnych nierówności dna minimalizują strach przed utonięciem.
Przygotowanie do pływania rozpoczyna się od ćwiczeń oddechowych. Tutaj można skorzystać z doświadczenia zawodowych pływaków, którzy praktykują takie ćwiczenie: stojąc po piersi w wodzie zrobić głęboki wdech, a następnie po zanurzeniu pod wodę – wydech ustami.
Kolejne ćwiczenie przygotowuje do pływania i uwalnia od strachu wody: zrób głęboki wdech, a następnie z szeroko rozłożonymi na boki rękami i nogami człowiek kładzie się na wodzie twarzą w dół. Kiedy przyszły pływak bez problemu potrafi trzymać się na wodzie, nauczyć się pływać będzie tylko kwestią techniki.
Jak nauczyć się pływać w basenie?
Od nauki oddychania i trzymania się na wodzie można przejść do nauki ruchów rąk i nóg. Efektywna praca nóg jest bardzo ważna dla dobrej prędkości pływania. Ćwiczyć ruchy nóg można przy krawędzi basenu lub trzymając się za ruchomą deskę: nogi wyprostować, palce wyciągnąć, ruchy w górę i w dół nogami trzeba robić szybko i zamaszyście.
Pływanie kraulem jest jednym z najbardziej dostępnych do samodzielnej nauki. Jeśli ruchy nogami są opanowane, do nich trzeba dodać wymachy rękami: najpierw jedna ręka wyciąga się do przodu i wykonuje się wymach, a następnie druga. Wymachy wykonują się do biodra, dłonie przy wymachach należy złożyć w formie łódeczki. Oddychać w tym stylu należy tak: wdech odbywa się w stronę ręki, która wyciąga się do przodu, wydychamy do wody podczas wymachu drugą ręką.
Aby zajęcia w wodzie przynosiły tylko korzyści, lekarze i trenerzy zalecają, aby przychodzić na trening z pustym żołądkiem – 2,5 godziny po posiłku. W basenie jest również pożądane, aby założyć czepek do ochrony włosów i gumowe klapki, aby nie złapać grzyba.