Jak i kiedy zażywać witaminy, by zwiększyć ich wchłanialność?

Jeśli organizm nie dostaje niezbędnej dawki witamin i minerałów z żywnością, musimy zażywać odpowiednie preparaty, aby uzupełnić niedobór witamin, które zazwyczaj przepisuje nam lekarz na podstawie wyników badań.

Większość niezbędnych nam witamin dostarczamy naszemu organizmowi z pożywieniem.

Mało kto z nas wie, że aby zwiększyć wchłanialność witamin, należy je zażywać o określonej porze dnia. Kiedy więc najlepiej przyjmować preparaty, zawierające witaminy?

Witamina C

cytryny 1

Witamina C należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Można ją przyjmować o dowolnej porze dnia. Jeśli jednak chcesz zwiększyć jej wchłanialność, musisz popić ją szklanką ciepłej wody. Jeśli z powodu niedoboru żelaza bierzesz preparaty z tym składnikiem, to musisz wiedzieć, że witamina C zwiększa jego wchłanialność.

Witaminy A, D, E, K

jajka

Są to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, więc należy je łykać podczas posiłku, zawierającego tłuszcze, które, jak wiadomo, stanowią nośnik witamin A, D, E i K. Tłuszcze pełnią dla witamin funkcję rozpuszczalnika i umożliwiają ich wchłanianie w wątrobie.

Witaminy grupy B

warzywa

Witaminy grupy B poprawiają sprawność intelektualną, dodają energii. Pełnią również bardzo ważną funkcję w procesach metabolicznych. Jeśli cierpisz na bezsenność, to być może masz niedobór witaminy B. Należy je przyjmować podczas śniadania.

Wapń

ser

Wapń jest niezbędny nie tylko dla mocnych zębów, ale również kości. Jest podstawowym ich budulcem. Wapń jest jednym z niewielu składników, które można zażywać o dowolnej porze dnia. W przypadku wapnia bardzo ważne jest, by przyjmować go samodzielnie, bez towarzystwa preparatów witaminowych, zawierających cynk i żelazo, które osłabiają jego działanie i wchłanialność. Między zażywaniem tych preparatów powinien być zachowany stosowny odstęp czasowy – 1-2 godziny.

Błonnik, magnez i żelazo

jedzenie

Błonnik, magnez i żelazo najlepiej przyjmować wieczorem. Błonnik może zaburzyć przyswajanie witamin i minerałów, dostarczanych z pożywieniem. Natomiast kofeina, zawarta w kawie i herbacie, zmniejsza wchłanianie żelaza. Magnez natomiast ma działanie przeczyszczające, więc lepiej przyjmować go wieczorem, by nie dopadła cię przykra niespodzianka w pracy.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty