Jak i kiedy zażywać witaminy, by zwiększyć ich wchłanialność?
Większość niezbędnych nam witamin dostarczamy naszemu organizmowi z pożywieniem.
Mało kto z nas wie, że aby zwiększyć wchłanialność witamin, należy je zażywać o określonej porze dnia. Kiedy więc najlepiej przyjmować preparaty, zawierające witaminy?
Witamina C
Witamina C należy do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Można ją przyjmować o dowolnej porze dnia. Jeśli jednak chcesz zwiększyć jej wchłanialność, musisz popić ją szklanką ciepłej wody. Jeśli z powodu niedoboru żelaza bierzesz preparaty z tym składnikiem, to musisz wiedzieć, że witamina C zwiększa jego wchłanialność.
Witaminy A, D, E, K
Są to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, więc należy je łykać podczas posiłku, zawierającego tłuszcze, które, jak wiadomo, stanowią nośnik witamin A, D, E i K. Tłuszcze pełnią dla witamin funkcję rozpuszczalnika i umożliwiają ich wchłanianie w wątrobie.
Witaminy grupy B
Witaminy grupy B poprawiają sprawność intelektualną, dodają energii. Pełnią również bardzo ważną funkcję w procesach metabolicznych. Jeśli cierpisz na bezsenność, to być może masz niedobór witaminy B. Należy je przyjmować podczas śniadania.
Wapń
Wapń jest niezbędny nie tylko dla mocnych zębów, ale również kości. Jest podstawowym ich budulcem. Wapń jest jednym z niewielu składników, które można zażywać o dowolnej porze dnia. W przypadku wapnia bardzo ważne jest, by przyjmować go samodzielnie, bez towarzystwa preparatów witaminowych, zawierających cynk i żelazo, które osłabiają jego działanie i wchłanialność. Między zażywaniem tych preparatów powinien być zachowany stosowny odstęp czasowy – 1-2 godziny.
Błonnik, magnez i żelazo
Błonnik, magnez i żelazo najlepiej przyjmować wieczorem. Błonnik może zaburzyć przyswajanie witamin i minerałów, dostarczanych z pożywieniem. Natomiast kofeina, zawarta w kawie i herbacie, zmniejsza wchłanianie żelaza. Magnez natomiast ma działanie przeczyszczające, więc lepiej przyjmować go wieczorem, by nie dopadła cię przykra niespodzianka w pracy.