Jak jeździć na nartach zjazdowych – korzystna informacja
Nauczyć się jeździć na nartach zjazdowych można po różnemu. Oczywiście od tego jak będziesz uczyć się, bezpośrednio zależy twoja późniejsza profesjonalna technika jazdy. Technika jazdy na nartach zjazdowych u każdego fachowca i amatora swoja. Wiele zależy od instruktora, przewodzącego nauczanie. Każdy z nich ma swoje sposoby, toż bardzo ważne poprawnie wybrać człowieka, który będzie nauczał cię jak jeździć na nartach zjazdowych. Nawiasem mówiąc, po odpowiednim nauczaniu doświadczenie jazdy zbiera się i doskonali się dość łatwo.
Rodzaje nart zjazdowych
Narty zjazdowe można podzielić na rodzaje w zależności od poziomu fizycznego i technicznego przygotowania narciarza. W przybliżeniu to są narty zjazdowe dla początkujących, zaawansowanych narciarzy, narciarzy ekspertowego poziomu i narty dla sportowców.
Również do podgatunków można odnieść specjalne żeńskie narty, sportowe juniorskie narty i dziecięce narty. Zgodnie z przeznaczeniem narty zjazdowe są przeznaczone dla amatorów różnego poziomu (narty dla jazdy poza trasami, carvingowe i uniwersalne narty) i specjalistyczne sportowe narty zjazdowe (narty dla skicross, narty dla slalomu, narty dla akrobatyki).
Narty dla początkujących
Żeby poprawnie dobrać narty początkującym należy uwzględniać dużo czynników. Na przykład dłuższe narty dobrze jadą po głębokim śniegu, krótkie narty bardziej podejdą dla manewrów.
Dla początkujących podejdą narty, które będą na 20 cm niżej ich wzrostu. Również dla początkujących sportowców podejdą szerokie narty, które są uniwersalne dla różnych tras. Początkującym należy wybierać miękkie i lekkie narty, one dość dobrze trzymają narciarza i nie dadzą mu możliwości upaść. Również między klasycznymi i carvingowymi nartami warto oddać przewagę ostatnim. Właśnie one są zwężone pośrodku i są łatwiejsze w kierowaniu, co sprowadzi do minimum poślizgi na skrętach.
Kijki do nart zjazdowychWielu początkujących narciarzy nie nadają dużego znaczenia kijkom narciarskim, które w rzeczywistości odnoszą do głównych elementów narciarskiego sprzętu. Od nich, nawiasem mówiąc, zależy nawet technika sportowca.
Kijki – wydawany materiał, toż na pierwszych etapach poznania techniki nart zjazdowych nie trzeba myśleć o konstruktywności kijków. Najpierw one powinni być mocne i tu nie trzeba zastanawiać się nad pytaniem zakupu drogich kijków.
Za swoją treścią różnią się one tylko materiałem zrobienia samych kijów, formą uchwytu i materiałem głowicy. Dla początkującego dobrze podejdzie zwyczajny aluminiowy kij z uchwytem i bardzo prostą głowicą.
Wybrać potrzebny ci kij jest dość łatwo. Wstań prosto, weź kijki za uchwyt, przy czym ręce powinny być zgięte w łokciach do około 90 stopni. Większość instruktorów radzi wziąć kije na 5 –10 centymetrów dłużej, ponieważ w jakimkolwiek wypadku ich można zmniejszyć.
Po zakupieniu kijków najpierw należy ścinać z nich pasy, tam gdzie jest uchwyt i w dalszym ciągu starać się nie wciągać do nich ręki. Przecież w narciarskim sprzęcie wszystko zrobiono po to, żeby w moment spadku sprzęt odpinał się i w żadnym wypadku nie okaleczył narciarza, toż zaczepiać kijki do rąk pasami surowo zabronione. Nawet więcej, w moment upadku zawsze staraj się odrzucić kijki jak najdalej. Jeśli nagle nie udało ci się wyrzucić kijki i one pogięły się, aluminiowe kijki jest dość łatwo wygiąć przez kolano, lub w skrajnych przypadkach kupić nowe.