Jak lepiej rodzić – samodzielnie albo poprzez cesarskie cięcie?

jak lepiej rodzić samodzielnie albo poprzez cesarskie cięcie

Jedno z najbardziej rozpowszechnionych pytań, które interesują przyszłe mamy, dotyczy tego jak lepiej rodzić: samodzielnie, albo poprzez cesarskie cięcie. Spróbujmy odpowiedzieć na niego, zapoznawszy się ze wszystkimi zaletami obu sposobów porodu.

Jakie są zalety i wady cesarskiego cięcia?

Zanim zrobimy końcowe wnioski i odpowiemy na pytanie, dotyczące tego jak lepiej rodzić: poprzez cesarskie cięcie lub w sposób naturalny, warto podkreślić, że poród poprzez cesarskie cięcie jest już dawno praktykowany w państwach zachodnich jako podstawowa metoda przeprowadzenia porodu. To się odbywa w ten sposób, ponieważ poród poprzez cesarskie cięcie zazwyczaj nie ma powikłań jak dla kobiety (postaci urazów pochwy), tak i dla malucha. W wyniku przeprowadzenia porodu w postaci operacji wyeliminowana jest możliwość rozwoju hemoroidów, co w czasie porodu naturalnego jest dosyć częste.

Również warto podkreślić, że przeprowadzenie cesarskiego cięcia jest zaplanowane zawczasu, przebiega zgodnie z ustalonym scenariuszem, co nie można powiedzieć o porodzie naturalnym. Niemniej ważnym jest fakt, że przyszła mama nie odczuwa żadnego bólu, ponieważ operacja przebiega pod ogólnym znieczuleniem lub zewnątrzoponowym.

Opowiedziawszy o zaletach cesarskiego cięcia również należy wymienić wady danej metody. Do nich należą:

  • możliwość urazić płód narządami chirurgicznymi;
  • powikłania po znieczuleniu;
  • zła adaptacja malucha w środowisku otaczającym;
  • zmniejszenie się sił odpornościowych organizmu.
Jakie są zalety i wady porodu naturalnego?

Naukowcy udowodnili, że maluch, który pojawił się na świecie w wyniku porodu naturalnego lepiej się adaptuje w nowych dla maleńkiego organizmu warunkach.

Bakterie, które po poruszaniu się malucha drogami płodowymi, pozostają częściowo na jego skórze, później przedostają się do jego układu trawiennego. Również medycy twierdzą, że dzieci, które pojawiły się na świecie w wyniku cesarskiego cięcia doznają większego stresu, aniżeli te, które urodziły się wjak lepiej rodzić samodzielnie albo cesarz wyniku porodu naturalnego.

Również każda kobieta, która zastanawia się nad tym jak rodzić: w sposób naturalny lub poprzez cesarskie cięcie, powinna uwzględniać ten fakt, że w wypadku porodu naturalnego proces laktacji normalizuje się o wiele wcześniej.

Natomiast w wypadku, gdy kobieta nie może zdecydować się w jaki sposób rodzić dwójkę dzieci lub więcej, najlepiej zadać owe pytanie lekarzowi. Jednak warto podkreślić, że bezpośrednio fakt wielopłodowej ciąży nie jest zaleceniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

W jaki sposób powinna rodzić kobieta, która oczekuje od razu na dwójkę dzieci, powinien decydować lekarz bezpośrednio przed samym porodem.

 
Powiązane artykuły:
Czy można kupować rzeczy noworodkowi zawczasu?
Ciężarne często boją się różnych zabobonów i sprawa nawet nie w tym, że ona w całości wierzy. Kiedy sprawa dotyczy zdrowia i pomyślności jej jeszcze nieurodzonego dziecka, kobiety preferują nie ryzykować i nie wypróbowywać losu.
Ćwiczenia oddechowe dla ciężarnych - po co są potrzebne?
Oddechowe ćwiczenia nasycają organizm tlenem, toż jest skrajnie pożyteczne dla ciężarnych i płodu. Dlatego ważne jest opanować oddechową technikę dla użycia jej przy porodach.
Kiedy obniża się brzuch przed porodem u pierwiastek?
Jedna z oznak zbliżenia się porodu jest opuszczenie brzucha. Jednak dowolna kobieta ma własne właściwości organizmu. Przez co brzuch zmienia położenie i kiedy zazwyczaj to odbywa się? O tym dowiadujemy się dalej.
Kilka skutecznych sposobów na obliczenie daty urodzenia dziecka
Mamusiom chce się wszystko wiedzieć o swoim bobasie – jak on rośnie i rozwija się, co umie robić i zazwyczaj, kiedy bobas musi pojawić się na świecie. Jednak w artykule są zebrane rozpowszechnione sposoby obrachunku czasu urodzenia.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty