Jak mądrze chwalić swoje dziecko? 10 prostych zasad

Współcześni psycholodzy przekonują, że każde dziecko potrzebuje tego, by go chwalili, zwłaszcza rodzice. Jednocześnie podkreślają, że nie warto jednak przesadzać z tym chwaleniem. Jak więc znaleźć złoty środek?

Pochwała powinna być konstruktywna i skuteczna, a nie ogólnikowym stwierdzeniem. Zarówno za dużo pochwał, jak i za mało mogą zaszkodzić dziecku. Aby do tego nie doszło, musisz pamiętać o 10 mądrych zasadach chwalenia dziecka.

1. Nagroda

mama

Pochwal dziecko od razu po wykonaniu zadania, nigdy nie odkładaj tego na później. Nie ma sensu chwalić pociechę za to, co zrobiła miesiąc czy tydzień temu. Oczywiście sprawisz dziecku przyjemność tym, że pamiętasz o jego dobrych czynach, ale już nie ten efekt.

2. Nie porównuj

rodzina

Musisz chwalić swoje dziecko za jego osiągnięcia i czyny. Nie warto chwalić go za to, że jest lepsze od innych. Każdy z nas jest unikalny. Warto zachęcać dziecko do rozwoju własnej osobowości, a nie porównywania się do innych.

3. Szczere pochwały

syn

Pochwały zawsze powinny być szczere. Skup się na dziecku. Ono wyczuwa fałsz i nieszczerość, więc na pewno zrozumie, że kłamiesz i przestanie ci ufać.

4. Nie ma dzieci idealnych

córka

Uświadom sobie, że twoja pociecha nie jest idealna. Nie jest wybitnym malarzem czy olimpijczykiem. Musisz chwalić go za wysiłek, zaparcie, za jego własne osiągnięcia. Zauważ postęp i pochwal dziecko. Pomoże to dziecku się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności.

5. Kontroluj ton głosu

ojciec

Mów do dziecka głosem miłym i kontroluj swój ton, a nie wyłącznie to, co mówisz. Dziecko zwraca przede wszystkim uwagę na emocje. Pochwała musi być w całości pozytywna. Dziecko pamięta wyłącznie emocje, a nie słowa.

6. Przytulanie

uciski

Pochwal dziecko i przytul. Przytulając, całując, głaskając dziecko, pokazujesz mu, że go kochasz, jesteś z niego dumna, doceniasz jego wysiłek. Przytulanie jest ważne dla rozwoju dziecka.

7. Nie wypominaj dziecku to, co się wydarzyło tydzień czy dwa temu

ojciec

Chwal go za to teraźniejsze osiągnięcia. Nie wypominaj mu tego, że na przykład tydzień temu coś nabroiło czy dostało złą ocenę w szkole. Nie próbuj pod przykrywką pochwały przemycać krytyki: "No proszę, a jednak możesz dostać lepszą ocenę".

8. Nie przesadzaj z pochwałami

uciski

Chwalenie za coś mało istotnego sprawi dziecku przyjemność, ale w przyszłości ono będzie liczyło na to, że zawsze będziesz go chwalić za byle co, a jeśli tego nie zrobisz, to ono się obrazi.

9. Skup się na dziecku

rodzina

Często rodzice chwalą dziecko na odczepnego. Nawet jeżeli przychodzi pokazać ci obrazek, a właśnie jesteś w trakcie sprzątania – przestań. Na chwilę oderwij się od tego, co robisz, obejrzyj obrazek, zapytaj, dlaczego wybrało właśnie takie kolory, rysowanie czego sprawiło mu najwięcej trudności. Skup się na dziecku, okaż zainteresowanie, pochwal.

10. Doceniaj nie tylko efekt końcowy

mama

Każdy sukces odniesiony przez dziecko, nawet ten najmniejszy, zasługuje na pochwałę. Nie warto robić podziału na te większe (istotniejsze) i mniej istotne sukcesy i osiągnięcia. Pamiętaj, by doceniać nie tylko efekt końcowy, ale również pracę, jaką dziecko włożyło w jego osiągnięcie.

Chwal dziecko za dobre czyny, dobre zachowanie, oceny. Chwal za to, że pomaga innym, że zmywa naczynia, sprząta w swoim pokoju, jest grzeczne, dobre. Pochwała to potężne narzędzie w ręku rodziców. Chwalenie mobilizuje dziecko do lepszej pracy i zachowania.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty