Jak mogłyby wyglądać antyczne budowle, gdyby je wiernie zrekonstruowano?

Przyzwyczailiśmy się do zwiedzania takich miejsc w stanie, w jakim zastała je nasza cywilizacja, czyli w ruinie. Czasem po kupie kamieni trudno sobie wyobrazić prawdziwy przepych i bogactwo, jakie kiedyś wypełniało te miejsca.

Jak mogłyby wyglądać antyczne budowle, gdyby je wiernie zrekonstruowano?

Świat rozwija się w szybkim tempie, jednak obok nowoczesnych budynków możemy również podziwiać starożytne ruiny. Przyzwyczailiśmy się do zwiedzania takich miejsc w stanie, w jakim zastała je nasza cywilizacja, czyli w ruinie. Czasem po kupie kamieni trudno sobie wyobrazić prawdziwy przepych i bogactwo, jakie kiedyś wypełniało te miejsca.

Na przykład Partenon. Dziś jest na wpół zrujnowany, ale kiedyś był jednym z centralnie położonych budynków ateńskiego Akropolis, w którym na podium umieszczony był wysoki na 11 m posąg Ateny Partenos. Niestety na razie nikt nie planuje pełnej rekonstrukcji tych zabytków, ale grupa artystów i grafików zrekonstruowała 7 budynków antycznych wirtualnie. Stare ruiny nabierają zupełnie nowego wymiaru.

1. Domus Aurea, Rzym, Włochy

Domus Aurea

Złoty Dom Nerona (Domus Aurea) – rzymski pałac cesarza Nerona zlokalizowany pomiędzy wzgórzami Palatynu i Eskwilinu. Prace budowlane zostały rozpoczęte w 64 r. i były prowadzone do roku 68. Dekoracje Złotego Domu zostały wzbogacone złoceniami i inkrustacją z pasty szklanej oraz sztukaterią. Ściany i posadzki zdobiły także liczne mozaiki. Jedną z osobliwości Złotego Domu jest mozaika wykonana na suficie. W odkrytych salach odnaleziono liczne stiukowe dekoracje, malowidła w stylu podobnym do dekoracji odkrytych w Pompejach.

2. Partenon, Ateny, Grecja

Partenon

Partenon – jeden z centralnie położonych budynków ateńskiego Akropolis (jego budowę rozpoczęto w 447 p.n.e., a zakończono w roku 432 p.n.e.), w którym na podium umieszczony był wysoki posąg Ateny Partenos (waga 1140 kg). Obok Zeusa Olimpijskiego była największą grecką rzeźbą sakralną, jej wysokość wynosiła 12 m (wraz z bazą). Wykonana była w technice chryzelefantynowej (ze złota i kości słoniowej).

3. Bazylika Maksencjusza, Rzym, Włochy

Bazylika Maksencjusza

Ostatnia z wielkich bazylik wzniesionych w Rzymie, znajdująca się na Forum Romanum. Bazylika ustawiona była na platformie o wymiarach 100x65 m. Posiadała trzy krótkie, szerokie nawy. Wysokość budowli wynosiła 35 m. Ściany i posadzki zostały wyłożone kolorowymi marmurami. W bazylice ludzie nie tylko się modlili, przeprowadzano tutaj również różne spotkania i posiedzenia. W latach 60. XX wieku przeprowadzono tutaj zawody zapaśnicze.

4. Dolny taras pałacu Heroda, Masada, Izrael

Masada

Masada – nazwa starożytnej twierdzy żydowskiej położonej na szczycie samotnego płaskowyżu na wschodnim skraju Pustyni Judejskiej nad Morzem Martwym w Izraelu. Twierdza została zbudowana w latach 37-30 p.n.e. przez Heroda Wielkiego. Najbardziej imponującą budowlą na Masadzie jest północny pałac króla Heroda, zbudowany na trzech skalnych tarasach z głównym dolnym półokrągłym tarasem, z którego rozpościera się niesamowity widok. W pobliżu pałacu znajduje się duża łaźnia w rzymskim stylu z kolorową mozaiką i ścianami ozdobionymi malowidłami ściennymi.

5. Wielka Kiva, Aztec Ruins National Monument, Nowy Meksyk, USA

Wielka Kiva

Kivy używane były jako ceremonialne pomieszczenia, gdzie odprawiano obrzędy religijne przez poszczególne klany i rodziny. Kivy są dość dobrze widoczne na powierzchni ziemi w postaci okrągłych zagłębień lub zachowanych partii kamiennych ścian. Zostały odkryte w roku 1859.

6. Świątynia Angkor Wat, Siĕm Réab, Kambodża

Siĕm Réab

Wzniesiono ją w pierwszej połowie XII w. na polecenie Surjawarmana II ku czci hinduskiego boga Wisznu. Jej budowa trwała 37 lat. Dżajawarman VII przekształcił budowlę na świątynię buddyjską. W 1992 roku została wpisana na listę UNESCO.

7. Rzymskie łaźnie, Bath, Anglia

Rzymskie łaźnie

Dla Rzymian dzisiejsze Bath nosiło nazwę Aquae Sulis, i było ważną osadą, w której około 70 roku n.e. zbudowali oni kompleks basenów i łaźni, otaczając wszystko kamiennymi chodnikami. Stworzyli więc w Bath miejsce wypoczynku, w którym zażywali kąpieli relaksacyjnych i leczniczych.

źródło:MyVouchercodes
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty