Jak najbardziej prawidłowo należy przechowywać chleb?

jak przechowywać chleb

W ogóle chleb koniecznie zjadać w ciągu 3-4 dni, ponieważ potem on może zepsuć się, sczerstwieć, czy spleśnieć. Aczkolwiek zbyt świeży chleb jest niekorzystny. Otóż jak poprawnie przechowywać chleb?

W czym przechowywać chleb?

Gdzie przechowywać chleb każdy decyduje wychodząc z możliwości. Od razu po pieczeniu chleb musi chłodnieć na kratach (bez przeciągów) w przybliżeniu w ciągu trzech godzin (wystygły chleb lepiej kroi się) – w ciągu tego czasu chleb ostatecznie "dojrzewa", potem jego można posprzątać do naczynia. Lepiej, jeśli to naczynie do chleba jest drewniane (plecione z prętów, z kory brzozowej) i nie jest pokryte lakierem. Dobre naczynie powinno być spłatane tak, by w nim był słaby dostęp powietrza, inaczej chleb "udusi" się. Za naczyniem należy regularnie opiekować się: raz w tygodniu trzeba wydalać okruchy, można przetrzeć słabym rozczynem białego octu, a jeśli naczynie do chleba nie jest drewniane to wyszorować i bardzo dobrze opłukać, a potem wysuszyć.

Kilka słów o "chlebnych" sekretach

Jeśli kupiliście więcej chleba, aniżeli udało się zjeść, powstaje kwestia jak przechowywać chleb, żeby on zostawał świeżym i smacznym. Chleb może dobrze zachować się w papierowym pakiecie (pakiety, czy papier powinny być suche i czyste, gazety wykorzystać nie trzeba). W zasadzie szczelne opakowywanie (tylko nie polietylenowy pakiet!) również może chronić chleb od postronnych zapachów i zarażenia sporami pleśni. Żytni chleb lepiej przechowywać oddzielnie od białego.

Zamrożony chleb

Czy można przechowywać chleb w lodówce? Tak, można zamrażać chleb (cały, czy pokrojony kawałeczkami, zawinięty do celofanu, czy do papieru, a potem jeszcze do polietylenu) i zachowywać do 3 miesięcy w zamrażalnym oddziale. Potem taki chleb dla tajania musi postać przy pokojowej temperaturze w przybliżeniu w ciągu 2 godzin. Można rozmrozić jego w kuchence mikrofalowej, czy na małym ogniu w dętej szafie, zawczasu zawinąwszy do folii.

Ale jednak lepiej zachowywać chleb nie w lodówce, a w specjalnym naczyniu przy pokojowej temperaturze, ponieważ proces wyparowania wilgoci z chleba idzie najbardziej intensywnie przy temperaturze 0-2°C (to akurat warunki na półce w lodówce). Przy przechowywaniu w lodówce bez zamrażania chleb szybko czerstwieje i traci swój specyficzny przyjemny zapach.

 
Powiązane artykuły:
Jak prawidłowo przechowywać czosnek?
Wiele z nas lubią rozkoszować się ostrymi potrawami, doprawionymi czosnkiem. Lecz po to, żeby taka możliwość była w dowolną porę roku, należy nauczyć się poprawnie zachowywać ten produkt. Teraz opowiemy jak to poprawnie robić.
Jak przechowywać dynię?
Dynia – to pożyteczne warzywo, co ma właściwości leczniczego charakteru. W kulinarii ona wykorzystuje się dosyć szeroko. I dziś opowiemy, jak ją poprawnie zachowywać w zimie w domu i mieszkaniu. Czytajcie i stosujcie nasze pożyteczne porady!
Jak należy prawidłowo przechowywać rybę?
Ryba – produkt może zepsuć się. O tym jak ją poprawnie przechowywać opowiemy w naszym artykule. Zorientujmy się, jak przechowywać świeżą, słoną, wędzoną i suszoną rybę. Czytamy pożyteczne porady i bierzemy na notatkę!
Jak przechowywać natkę w lodówce?
Każda gospodyni chce by natka, którą ona kupiła na rynku, czy ścinała z ogrodu, zachowywała się w lodówce jak najdłużej. Lecz natka często bardzo szybko więdnie, tracąc swoją wilgoć. Żeby tego uniknąć proponujemy kilka malutkich chytrości.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty