Jak nauczyć dziecko odrabiać pracę domową samodzielnie - praktyczne porady

jak nauczyć dziecko odrabiać pracę domową samodzielnie

Umiejętność zarządzania czasem, a nawet poczucie obowiązku do robienia czegoś - to cechy, które należy kształcić w dziecku od samego dzieciństwa. Nawyki te, będą dobrymi pomocnikami w życiu dziecka, nie tylko w szkole, ale i w przyszłości. Najpierw maluch uczy się sprzątać za sobą zabawki, dalej samodzielnie ubierać się i wykonywać podstawowe zasady higieny, a potem uczyć się bez kontroli dorosłych. Ale co zrobić, jeśli on nie chce odrabiać pracy domowej samodzielnie i jak tego nauczyć dziecko - to pytanie, w którym pomogą zorientować się psycholodzy i nauczyciele.

Porady nauczycieli

Nauczyć dziecko, odrabiać pracę domową samodzielnie, można tak w pierwszej klasie, jak i w klasie czwartej. Jeśli w tym okresie, dziecko nie nauczy się przykładać do nauki, to w starszym wieku może się to nie zdarzyć w ogóle.

Na pytanie, jak zmusić dziecko do odrabiania pracy domowej samodzielnie, odpowiedź jest prosta - zrozumieć przyczynę i ją rozwiązać. Poniżej najczęstsze przyczyny wśród nich:

  1. Dziecko nie rozumie tematu. Zdarza się to bardzo często i to nie tylko ze względu na zaniedbanie dziecka, ale i z winy nauczycieli. Oczywiście, w tym wypadku bez dodatkowych wyjaśnień się nie obejdzie. Jest bardzo ważne, żeby nie tylko wytłumaczyć dzieciakowi temat, ale również zainteresować dziecko tym, czego potrzebuje nauczyć się. W tym przypadku, bardzo dobrze pomagają nie nudne szkolne podręczniki, a inne rozwijające książki podobne do tej " Rozrywkowa matematyka dla maluchów", itd.
  2. Silne zmęczenie. W tym wypadku, dziecko nie chce robić swojej pracy domowej samodzielnie, szukając takiemu zachowaniu mnóstwo wymówek. Silne zmęczenie najczęściej pojawia się u pierwszaka, którego jednocześnie ze szkołą, rodzice oddali na kilka zajęć od razu. Przyzwyczaić się do takich obciążeń jest bardzo trudno, więc wracając do domu, dziecku nie chce się już nic. W takim wypadku, rodzice muszą trochę "odciążyć" dziecko, a czasem nawet na rok odłożyć jedne z zajęć.
  3. Lenistwo. Ta cecha jest obecna nie tylko u dzieci, ale i u dorosłych. Żeby ją pokonać, potrzebna jest motywacja. Dlatego, należy obiecać dziecku nagrodę, jeśli sam zrobi pracę domową. Przeglądanie ulubionego filmu animowanego po zajęciach lub pyszne ciasto domowe - jest to świetny powód do samodzielnej nauki. Oprócz tego, za dobre oceny w ciągu tygodnia, pod warunkiem samodzielnego przygotowania, dziecku można obiecać na weekend wycieczkę do cyrku, itp.
  4. Nadmierne wymagania. Zdarza się, że dziecko nie robi pracy domowej, z powodu ciągłej krytyki jej wykonania ze strony rodziców. nauczyć dziecko odrabiać pracę samodzielnieNawet, jeśli dziecko uczy się na twardą czwórkę, mamy i ojcowie są często niezadowoleni. Takie zachowanie dorosłych odrzucapragnienie dziecka, nie tylko do wykonywania lekcji samodzielnie, ale i w ogóle do nauki, ponieważ dla niego proces nauczania traci sens. W tym przypadku, rodzice muszą przemyśleć swoje podejście do nauki dziecka.

Oczywiście, oprócz tych przyczyn, istnieją i inne. Spróbuj zrozumieć, dlaczego dziecko nie chce uczyć się samodzielnie, a zrobiwszy to, usuń przyczynę. Takie podejście, nie tylko pozwoli nauczyć twoje dziecko samodzielności, ale także zapobiegnie katastrofie słabych wyników w przyszłości.

 
Powiązane artykuły:
Dlaczego powstają konflikty między rodzicami a dziećmi?
Rodzice, dzieci i niesnaski między nimi – odwieczny problem, który nie znajduje jednoznacznej odpowiedzi. Przecież w każdej rodzinie jest swoja historia i odpowiednio decyzja konfliktów. Dlaczego odbywają się niesnaski?
Pomysły na najbardziej pożądany prezent – co podarować nastolatkowi?
Wybór prezentu dla dziecka-nastolatka to zadanie trudne. Przecież u dziecka już są swoje przewagi, toż należy podejść do pytania serio i wyznaczyć co podoba się dziecku. Dalej zorientujemy się, co można podarować dziecku.
Jak nauczyć dziecko pisać poprawnie bez błędów?
Na podstawie statystyki, około 70% zaznają różnych problemów z pisownią. U kogoś cierpi charakter pisma, u innych gramatyka. Dalej rozpatrzymy - jak wykształcić dziecko poprawnie pisać bez błędów?
Dziecko źle się uczy – co robić?
Kiedy po raz pierwszy dziecko przestępuje próg szkoły jest wesołe i szczęśliwe, że ono takie "dorosłe" i u niego poza wątpliwością jest chęć do otrzymania nowych wiadomości. Jednak często dziecko odstaje w nauczaniu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty