Jak nauczyć dziecko pić z filiżanki – proste sposoby dla mamusi

jak nauczyć dziecko pić z filiżanki

Jak tylko dziecko zaczyna śmiało trzymać się w pionowym położeniu ( 7-8 miesięcy), ono już może rozpoczynać swoją znajomość z kubkiem. Pić dobrze wyjdzie u niego nie w jednym dniu, dzieciak potrzebuje czasu, żeby nauczyć się samemu korzystać z kubka, przy tym nie rozlewając napoju.

Od czego rozpocząć?

Zanim przystępować do nowego rodzaju działalności i nauczyć dziecko pić z kubka, należy ten sam kubek kupić. Zazwyczaj można obejść się zwyczajnym domowym naczyniem, lecz zadanie mamy zainteresować malucha, czyli jego pierwszy kubek powinien być jaskrawy, kolorowy z zabawnymi bohaterami. Oprócz tego kubek powinien być lekki i wygodnie rozmieszczać się w malutkich rączkach, koniecznie z antypoślizgowymi gumowanymi akcentami.

Jeśli w wieku blisko roku mama przestaje karmić dziecko piersią, to niekoniecznie przechodzić na butelkę, przecież to skomplikuje proces nauczania. Dla tych maluchów, które nie były karmione piersią też butelkę lepiej stopniowo wyłączać z użycia, oddając przewagę kubkowi.

Najpierw dziecko będzie wypijało bardzo mało płynu i z tym trzeba się pogodzić. Jeśli mama przestanie dawać picie z butelki, to już przez parę tygodni on zacznie pić tak, jak należy.

Kubek dla dziecka może być wykorzystany do adaptacji dziecka przed tym, jak wykształcić go pić z kubka. Z czasem należy go zostawić tylko do picia poza domem.

Jak nauczyć dziecko pić z kubka samodzielnie?

Pierwszymi krokami w nauczaniu dziecka będzie załączanie kubka z parą łyżek wody do jego ust. Przewracać kubek trzeba powoli i akuratnie, żeby dziecko nie zakrztusiło się i nie nastraszyło. jak nauczyć dziecko pić z kubkaJeden udany łyk - to będzie już sukces, ale nie powinnaś spieszyć rzeczy. Przecież trzeba będzie robić przerwę, zanim przyzwyczaić robić kilka łyków po kolei.

Jak tylko dziecko zrozumie, że po to, aby napić się, należy mu podnieść kubek z lekka nachylając go, można zwiększać ilość płynu. Najpierw będą kałuże na podłodze i mokra odzież, więc jest zalecane nabrać cierpliwości i kupić nieprzemakalne śliniaczki.

Z reguły dziecku są potrzebne około 3-4 miesiące, żeby nauczyć się dobrze pić z kubka. Lecz jeśli dziecko kategorycznie odmawia spróbować nowości, czy ciągle wszystko rozlewa, nie warto rozpaczać. Przecież u wszystkich jest ściśle indywidualny plan treningowy tej mądrości życia.

 
Powiązane artykuły:
Jak nauczyć dziecko żuć twardy pokarm?
Kiedy można dawać dzidziusiowi twardy pokarm? To pytanie niepokoi wiele mamuś. Przemielony pokarm - to zwyczajnie dobrze i wygodnie, lecz zapada czas, kiedy należy wykonywać swoją pracę ząbkom. Lecz co robić jeśli dziecko nie chce żuć i rezygnuje jeść twardy pokarm?
Ile można przechowywać gotową mieszankę dla niemowlaka - porady dla mam
Poprawnie zorganizowane dziecięce odżywianie w wieku laktacyjnym - to bardzo ważny aspekt zdrowego rozwoju dziecka. Jeśli bobas znajduje się na sztucznym dokarmianiu, u ojców nierzadko powstaje pytanie o terminach przechowywania gotowej mieszanki. Opowiemy o tym dokładniej.
Ile pieluszek dziennie potrzebuje noworodek?
Odejście za nowonarodzonym – marudna i przyjemna praca dla każdej świeżo upieczonej mamusi, która chce wszystko zrobić wszystko poprawnie dla swojego dziecka. Mamy często stawiają pytanie na ilości wykorzystywanych pieluch na dzień - zorientujemy się w tym pytaniu razem.
Jak uśpić niemowlę bez kołysania?
Człowiek w dowolnym wieku może zasypiać samodzielnie - to fizjologiczna potrzeba, założona przyrodą, i całkiem niekoniecznie kołysać niemowląt. A żeby uśpić bobasa warto nabawiać się sił. Dalej rozbierzemy, jak wykształcić dziecię zasypiać bez dorosłych.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty