Jak nauczyć dziecko pisać poprawnie bez błędów?

Bardzo często, praktycznie w 70% przypadkach, dzieci nie tylko w pierwszej klasie, ale i starszych piszą z błędami. To mogą być nieścisłości gramatyczne, problemy z interpunkcją, pomijanie liter lub w ogóle ich lustrzane odbicie.
Taka sytuacja sprawia duże problemy nie tylko nauczycielom i rodzicom, ale także i dzieciom, dla których nauczanie staje się mozolnym trudem. Istnieje kilka sposobów, jak nauczyć dziecko pisać poprawnie, bez błędów, ale dlatego trzeba zrozumieć – jest to zwykła nieuwaga lub dysgrafia, która wymaga korekty logopedy i psychologa.
Uczymy się pisać bez błędówBardzo przydatne dla dzieci "Magiczne dyktando", gdy zdanie składające się z maksymalnie czterech słów najpierw czyta się, sylabizując. Następnie każda sylaba czytana na głos jest zapisywana w postaci kreski. I ostatnim etapem będzie zapis słowa nie literami, a punktami, gdy każdy z nich oznacza literę, to znaczy ile liter w słowie, tyle punktów.
Wielu współczesnych pedagogów z powodzeniem stosuje metodę Tichomirowa, który jeszcze w 19 wieku zauważył, że dziecko w każdym wieku należy uczyć czytania ortograficznego. Wielu uważa, że ta metoda nie ma z pisaniem nic wspólnego, i nie będą mieli racji, ponieważ wszystkie procesy w mózgu ze sobą są powiązane.
Aby pomóc dziecku należy nauczyć go czytać metodą sylabową, przy czym w każdym słowie należy głosem wydzielić samogłoski i spółgłoski. Krótkie słowa można czytać powoli, ale nie dzieląc na sylaby.
Jak tylko dziecko nauczy się wymawiać teksty, głoskując i podczas pisania dyktanda ono podświadomie będzie również wymawiać słowa, sylaby i zrobi z czasem mniej błędów.
Jak nauczyć dziecko pisać dyktanda bez błędów?
Choć jakby dobrze dziecko nie znało zasad, ale bez regularnych i trudnych ćwiczeń ono nie potrafi pisać idealnie, bez żadnych błędów. A dlatego codziennym rytuałem powinno być pisanie krótkich tekstów – najpierw łatwych, a z czasem bardziej skomplikowanych.
Jeśli rodzice zauważyli, że dziecko pisze litery niepoprawnie lub je pomija, to należy wskazać na jego błąd, ale nie wspominając błędnie napisane, a tylko odpowiednią literę, aby nie zapisała się w pamięci równoległa informacja.
I nie należy zapominać o wychowaniu fizycznym, sporcie, tańcu, spacerach na świeżym powietrzu. Przecież to wszystko ma wpływ na aktywność mózgu, który jest odpowiedzialny za błędy w piśmie.