Jak nauczyć dziecko rozróżniać kolory?
Każda mama chce, aby jej dziecko zaczęło jak najszybciej rozróżniać kolory i czasami ona bardzo się do tego przykłada. Od samego urodzenia dziecko otaczają różnorodne kolorowe obrazki z napisami, przeprowadzane są różne zajęcia rozwijające, dotyczące tego tematu.
Jednak większość dzieciaków, jeśli nie ma poważnych chorób układu nerwowego, wcześniej czy później opanowują nawyki rozróżniania kolorów. Jak najszybciej nauczyć dziecko rozróżniać kolory i w jakim wieku najlepiej to robić? Postarajmy się zrozumieć!
Kiedy zaczynać uczyć kolory?Najlepiej dzieciaki odbierają informację w wieku od 1,5 roku i wyżej. Jednak to wcale nie oznacza, że dziecko będzie władać od razu całą informacją. Zanim nauczysz dziecko rozróżniać kolory musisz mu kupić pierwszą zabawkę rozwijającą –piramidkę. Właśnie dzięki niej dzieci doskonale zapamiętują informację.
Najważniejsze, nie zaniechać zajęć, nawet jeśli ci się wydaje, że dziecko ciebie nie rozumie, jednak również nie warto przesadzać, ponieważ dzidziuś szybko się zmęczy i może się zniechęcić. W każdym wypadku dziecko przed osiągnięciem wieku trzech lat może mylić kolory lub wcale nie rozróżniać niektórych.
Jak nauczyć dziecko zapamiętywać kolory?Bardzo korzystnie przeprowadzać dziesięciominutowe zajęcia, podczas którego uczycie jednego, określonego koloru. Można to robić dwa-trzy razy dziennie. Dobrze się sprawdzają tygodnie tematowe, gdy uwzględniany jest tylko jeden kolor.
Na przykład żółty. W ciągu dnia zwracamy uwagę dziecka na przedmioty właśnie w tym kolorze, które go otaczają. Zabawki, klocki, wiaderko, łopatka, koszulka, spodenki, nawet słoneczko w żółtym kolorze. Przez cały czas powtarzaj nazwę koloru, dziecko bez wątpienia zapamięta owy kolor.
To samo rób, jeśli chodzi o inne kolory. Jednak nie warto dostarczać dziecku zbyt dużo informacji. Najważniejsze, aby wyuczył podstawowe kolory – czerwony, żółty, granatowy, zielony, fioletowy, pomarańczowy, natomiast inne kolory, maluch wyuczy później.
Dobrze pomaga zapamiętać kolory rysowanie kredkami i flamastrami, a również lepienie z plasteliny.