Jak nauczyć dziecko załatwiać się na nocnik?

jak nauczyć dziecko załatwiać się na nocnik

Chyba przekonanie dziecka do nocnika jest najbardziej bolącym tematem dla mam. Ponieważ dany proces nie zawsze przebiega tak, jakby tego się chciało i zaciąga się na długi czas. Aby dziecko zrozumiało co musi robić, należy unikać kilku rozpowszechnionych błędów, które popełniają, jak doświadczeni, tak i niedoświadczeni rodzice, starając się jak najszybciej przekonać dziecko do nocnika.

Na wszystko właściwa pora

Mamusie chcą, aby dziecko jak najszybciej nauczyło się być czystym, więc już w pierwszych miesiącach przekonują go do nocnika. Czasami to może się zakończyć sukcesem, jednak pod warunkiem, że mama poświęci temu cały swój czas wolny.

Dosyć często zdarza się tak, że dzidziuś na początku sprawia przyjemność mamie, jednak tak się zdarza przypadkowo, następnym razem mu nie udaje się załatwić na nocnik, a to jasna rzecz martwi mamę.

Jeszcze gorszy scenariusz, gdy dziecka na tyle denerwuje dany proces, że gdy dochodzi do prawdziwego nocnika, on kategorycznie odmawia załatwiania się na niego i minie bardzo dużo czasu, zanim maluch pokona swoją nienawiść do nocnika.

Pediatrzy uważają, że dzieci mogą kontrolować pęcherz moczowy w wieku dwóch lat, a jelito jeszcze później. Jeśli twojemu dziecko to się udało wcześniej, to jest raczej szczególnością organizmu, a nie zasługą rodziców.

Jak nauczyć jednoroczne dziecko załatwiać się na nocnik?

Jednak nie wiele mam czeka na to, gdy dziecko samodzielnie będzie odczuwać dyskomfort od mokrych spodenek. Jak tylko dzidziuś zaczyna normalnie siedzieć, kupują mu pierwszy nocnik i w postaci zabawy zaczynają dziecko przekonywać do niego.

To jest prawidłowe podejście, jednak należy nie przesadzać z zabawkami, gdy dziecko siedzi na nocniku. Dlatego, że ono nie zrozumie, po co w ogóle on jest potrzebny i będzie z zadowoleniem się bawić, a nie załatwiać się.

Żadnej agresji i krzyków nie powinien słyszeć i odczuwać dzieciak, jeśli po długim załatwianiu się na nocnik, czasami on siusia do spodenek. To jest normalne, dlatego że dzieciak podczas gry może zapomnieć i nie zdąży załatwić się na nocnik.

Nie pozwalaj dziecku oglądać bajki lub czytać książkę, gdy on się załatwia na nocnik. Nawet jednoroczne dziecko powinno zrozumieć, że nocnik nie jest przeznaczony do zabaw i po załatwieniu się należy posprzątać po sobie.

Jak nauczyć dziecko samodzielnie się załatwiać na nocnik?

Gdy dziecko już sobie wspaniale radzi z ubieraniem się i rozbieraniem i rozumie do czego jest potrzebny nocnik, należy stopniowo przyzwyczajać go do samodzielnego załatwiania się na nocnik. Gdy on pójdzie do przedszkola nie będzie miał z tym żadnych problemów.

Dziecko można uważać przyzwyczajonym do nocnika, gdy on samodzielnie lub po przypominaniu wie, gdzie on się znajduje, może samodzielnie zdjąć spodenki i usiąść.

Jak nauczyć dziecko załatwiać się na nocnik w nocy?

Końcowym momentem całego okresu przyzwyczajenia dziecka do nocnika jest ten czas, gdy on pozostaje suchym w ciągu całej nocy. Niektórym to się udaje już w wieku 1,5-2 lat, natomiast niektórzy potrzebują nieco więcej czasu.

Mamusie dzielą się na tych, kto budzi się kilka razy w nocy, aby posadzić dziecko na nocnik i na tych, kto czeka na naturalne dojrzewanie wszystkich procesów neurologicznych, które regulują oddawanie moczu.

Nawet, jeśli maluch załatwia się na nocnik w nocy, a jego pościel jest sucha, to wcale nie oznacza, że może kontrolować oddawanie moczu podczas snu. Całkiem odwrotnie – kształtuje się przyzwyczajenie załatwiać się w nocy.

Najlepiej przed snem nie dawać dziecku dużo pić, aby nie rozciągał się pęcherz moczowy. W taki sposób będą się wzmacniać ścianki pęcherza moczowego, które odpowiadają za kontrolowanie oddawania moczu. Normalnie, jeśli w wieku 3-4 lat dziecko w nocy pozostaje suchym. Jeśli natomiast mokre noce nadal trwają, to prawdopodobnie masz do czynienia z problemem neurologicznym i musisz się skonsultować z lekarzem.

 
Powiązane artykuły:
Co powinien umieć dwulatek? Rozwój dziecka w 2 roku życia
Dwulatek stale zdobywa nowe umiejętności. W tym artykule powiemy ci, co musi umieć dwulatek, jeśli on rozwija się normalnie, zgodnie ze swoim wiekiem biologicznym.
Dlaczego dziecko wysuwa język?
Dzieci lubią wzorować się dorosłych i powtarzają za nimi wszystko, co przyciągnęło ich uwagę. Na przykład dziecko pokazuje język. Lecz jeśli bobas stale wysuwa go na zewnątrz i przy tym całkiem nie gra się, wtedy problem w innym.
Dlaczego dziecko obgryza paznokcie?
Przyczyn, dlaczego dziecko gryzie paznokcie może być mnóstwo i ważne sprecyzować je, żeby zrozumieć jak należy działać, żeby bezboleśnie oduczyć go od tego szkodliwego zwyczaju.
Zasady przewożenia dzieci w samochodzie – czyli jak bezpiecznie przewieźć dziecko?
Reguły przewozu dzieci w pierwszej kolejności są stworzone dla bezpieczeństwa, co w interesach ojców, toż oni muszą dobrze znać je. Zorientujemy się dokładnie w takiej informacji.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty