Jak nauczyć jednoroczne dziecko korzystać z nocnika?

jak nauczyć jednoroczne dziecko korzystać z nocnika

Problem nauczania dzieci samodzielnego korzystania z nocnika jest bardzo aktualny dla większości młodych rodziców. Przecież czym wcześniej dziecko nauczy się robić swoje sprawy w prawidłowym miejscu, tym mniej u mamy będzie kłopotów z praniem i sprzątaniem.

Nie wszyscy rozumieją, kiedy należy nauczać dziecko korzystać z nocnika i myśli z tego powodu mogą być absolutnie różne. W tym artykule rozpatrzymy sytuację z jednorocznymi maluchami, a także podpowiemy chytrości nauczania dzieci tej samodzielności.

Większość lekarzy i doświadczonych rodziców zna, że najlepiej doczekać się kiedy dzieciakowi wypełni się półtora roku, potem już można systematycznie zaczynać nauczanie. Nie, to nie oznacza, że dotychczas w domu nie musi być nocnika, po prostu dziecko w wieku 1,5–2 lata dojrzewa do uświadomionego korzystania nocnikiem i psychologicznie i fizjologicznie. Lecz bywają wypadki, kiedy zwłaszcza starannej mamusi udaje się osiągnąć trwałego wyniku już z jednorocznym dzieckiem.

Jak poprawnie nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Mamie należy uświadamiać, że dzieciaka nie zmusisz robić to, czego on nie chce – w tej sprawie pomoże tylko pieszczota i cierpliwość. Toż jeśli dziecko stawia opór innowacjom, warto odłożyć to przedsięwzięcie na parę tygodni, a potem można spróbować znów. Użycie zabawek, przeglądu kreskówek i innych rozrywek na nocniku niekoniecznie, przecież one odwracają uwagę dziecka od głównej sprawy.

Jest bardzo ważne poprzednie przygotowanie dziecka. To oznacza, że jeszcze w wieku do roku koniecznie zrezygnować z pieluch w dzienny czas, żeby dziecko widziało przyczyny i skutki.

Jaki nocnik wybrać?

Dla malutkich dzieci najlepiej podejdzie jaskrawy ciekawy nocnik-krzesełko, który będzie odporny przy dowolnym położeniu dziecka i nie przewróci się. Takich modeli jakie wykorzystują w przedszkolu trzeba unikać, przecież jednoroczne dziecko jeszcze niezbyt dobrze umie zarządzać swoim ciałem i może upaść.

Również nie trzeba do nauczania wykorzystywać muzyczne nocniki, które przestraszają, czy odwracają dziecko od sprawy, czy modeli pod postacią zwierząt z rączką w przedniej części. Przecież mamie zdarzy się nieskończenie w całości zdejmować i znów ubierać spodenki, żeby posadzić dzieciaka na taki nocnik.

Kolejność działań

Jeśli już zaczęłaś uczyć dziecko korzystać z nocnika, to robić to należy regularnie i systematycznie. Oznacza to, że dziecko musi być zawsze w zasięgu wzroku, więc w najmniejszych oznakach niepokoju ( są takie jak chrząkanie, czerwony nos, wstrząśnięcia) szybko posadzić dziecko na nocnik.

Dla tych, kto nie zna jak nauczyć dziecko do 1 roku korzystać z nocnika, istnieje rekomendacja sadzać go systematycznie. Tak robią w przedszkolu, przy czym z dużym sukcesem. Czyli po każdym śnie i przed nim, a także do i po otrzymaniu jakiejkolwiek żywności trzeba na 5 minut usadzić na nocnik. W tym wypadku wypracuje odruch i dziecko wkrótce zrozumie, dlaczego rodzice to robią, zwłaszcza jeśli go chwalić za pozytywny wynik.

Teraz kiedy poznałaś, jak nauczyć jednoroczne dziecko korzystać z nocnika, po prostu dotrzymuj się takiego prostego planu i u dzieciaka umocuje się w świadomości, że on nie musi sikać kiedy uczyć dziecko korzystać się z nocnikaw spodenki.

Lecz jeśli dziecko kategorycznie rezygnuje korzystać z nocnika i jeden jego obraz naprowadza na dzieciaka horror, to z nauczeniem lepiej poczekać, kiedy ono samo dojrzeje do tego.

Jak nauczyć dziecko w nocy korzystać z nocnika?

W zasadzie w nocny czas dziecko zostaje suche nieco później, przecież w tym wypadku hamowanie oddawania moczu zależy tylko od fizjologicznej dojrzałości organizmu. Bardzo rzadko dzieci jednorocznego wieku nie moczą w nocy spodenek, czy proszą się do nocnika. Sadzenie we śnie też jest mało efektywne, przecież dziecko sika wtedy, kiedy jest nieprzytomne.

 
Powiązane artykuły:
Metodyka rozwoju mowy dzieci przedszkolnego wieku
Rozległy słownikowy zapas i umiejętność poprawnie mówić, propozycje stanowią podstawę pięknej potocznej mowy człowieka. Żeby wykształcić dziecko-przedszkolaka mówić składnie, istnieją pewne metodyki rozwoju mowy.
Dlaczego dwulatek nie mówi? Przyczyny opóźnionego rozwoju mowy
Każde dziecko ma swoje tempo rozwoju, które może trochę wyprzedzać, czy odstawać od średnio statystycznych. I jeśli dziecko nie mówi do 2 lat, to całkiem nie oznacza, że u niego powstały problemy ze zdrowiem.
Jak nauczyć rysować dziecko trzech lat ? Nauka malowania dla maluchów
Zajmując się rysowaniem dzieci uczą się wydzielać kolory, formy i wyrażają w taki sposób własne opinie. Właśnie dlatego ważne nauczyć dziecko rysować. Dalej opowiemy, jak nauczyć rysować dziecko trzech lat.
Dlaczego dziecko nie rozmawia w wieku 3 lat?
Niektóre dzieci zaczynają mówić bez przerwy już do 2 lat, inni i w 3 nie chcą rozmawiać, a są i tacy, którzy całkiem nie pośpieszają opanowywać mowę. Czytamy o tym w nowym temacie.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty