Jak nauczyć psa komendy "daj łapę"?

jak nauczyć psa komendy daj łapę

Ta komenda cieszy się niezwykłą popularnością nawet wśród zwykłych ludzi, którzy nie mają na co dzień do czynienia z kynologią. Wyciąganie łapki zawsze kojarzyło się u ludzi z oddaniem i miłością. Prawie wszyscy są zainteresowani w nauczaniu swojego Kajtusia lub Dyzi tego wesołego polecenia, które zawsze wywołuje rozczulenie u ludzi. Przy tym pupilek prawie we wszystkich przypadkach bardzo szybko rozumie jego ważność i w okamgnienie pojmuje, że gospodarz odwdzięczy się posłusznemu podopiecznemu kostką lub innym delikatesem. Poza tym wykonanie tej komendy ma i praktyczny pożytek, bo pomaga przy strzyżeniu pazurów i podczas oglądania swojego pupila.

Jak nauczyć psa podawać łapę?

Jest kilka prostych do wyuczenia poleceń, które pomogą wam w kwestii jak nauczyć dorosłego psa lub szczenię podawać łapę.Przytoczymy tu kilka najprostszych, lecz najbardziej efektywnych ćwiczeń:

  1. Dla nauczania należy wziąć trochę ulubionych smakołyków, zainteresować szczenię i postarać się usadzić go prosto przed sobą. Pokażcie psu, że w waszej ręce są smakołyki i od razu zaciśnijcie je w pięści. Prawie zawsze najpierw zwierzę chce dostać się do przysmaków właśnie nosem i tylko w końcu usiłuje się rozewrzeć palce łapką. W tej chwili wymawiajcie komendę "daj łapę" i przechwytujcie ją ręką. Ważne, żeby nie przestraszyć pupila, nie ciągnijcie łapki zbyt mocno. Kiedy pies podaje łapę, zawsze wynagradzajcie jego prawidłowe zachowanie.
  2. Można postępować jeszcze prościej. Usadziwszy psa obok wymawiajcie komendę i od razu sami szybko bierzcie łapkę ręką, podejmując ją na wysokość ramion. Naturalnie, że nauczanie o wiele się przyśpieszy, jeśli nie poskąpicie nagrody dla włochatego pupila.
  3. Trzecia metoda jest podobna do poprzedniego sposobu, lecz jest malutka rozbieżność. Należy nie brać całą łapkę palcami, a tylko z lekka nakierowywać ją swoją lewą ręką do drugiej ręki. W sprawie jak nauczyć psa komendy "daj łapę", nie wykorzystujcie siły, a próbujcie stwarzać swojemu szczenięciu wrażenie tego, że on sam kładzie ją wam na dłoń. Z tego sposobu można skorzystać już potem, kiedy zastosowaliście nauczyć psa komendy daj łapę  poprzednie ćwiczenia dla utrwalania materiału.
  4. Dobrze, gdyby nauczyć psa podawać właścicielowi nie jedną łapkę, a obie. Komplikujcie zadanie próbując zmusić „ucznia” kolejno wyciągać lewą i prawą łapkę, wykorzystując ćwiczenia opisywane przez nas w tym akapicie powyżej. Z czasem piesek musi wykonywać komendę bez zachęty po pierwszym słowie właściciela.

Dobrze wyszkolone psy mogą wykonywać skomplikowane zadania, one odróżniają lewą łapkę od prawej, tylną łapę od przedniej. Miłość i pilność pomogą wam szybko nauczyć psa tego ciekawego polecenia ku zazdrości sąsiadów.

 
Powiązane artykuły:
Jak nauczyć psa podstawowych komend?
Wykształcić psa komendom można tylko jeżeli on przyznaje w was lidera. Jeśli już na tym etapie edukacji psa powstają trudności, lepiej odwołać się o pomoc do tresera, pod kontrolą którego z waszym wychowankiem zaczniecie rozumieć jeden drugiego.
Jak oduczyć psa szczekania na wszystko i wszystkich?
Szczekaniem pies nie zawsze wyraża agresję.To może być przejaw radości, czy po prostu pragnienie obcowania.Jednak stałe szczekanie stwarza masę niewygód gospodarzowi. Jak oduczyć psa szczekać na wszystko? Czytamy dalej.
Obroża dla psów – jak poprawnie zakładać obrożę?
Każdemu właścicielowi psa należy zderzać się z koniecznością nabycia obroży dla swojego wychowanka. Jeśli pies jest niewielki to może być prosto dekoracyjny element.Jeśli wybraliście nie tylko pupila, ale i ochroniarza, bez obroży dokładnie nie można się obejść.
Czym karmić psa, żeby on był zdrowy i wesoły?
Jeżeli jesteś właścicielem psa to zadajesz sobie pytanie - "czym lepiej karmić psa"?. Na dziś istnieje kilka wariantów, które przypuszczają karmienie psa suchymi czy mokrymi karmami, naturalnym pokarmem, konserwami czy mieszanym jedzeniem.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty