Jak nauczyć psa komendy "fe”?

jak nauczyć psa komendy fe

Pies nie znający podstawowych komend może być niebezpiecznym nie tylko dla siebie samego, lecz i dla otoczenia. Nawet najżyczliwsze i najbardziej czułe czworonogie pupile czasami potrzebują ostrej komendy wypowiedzianej we właściwym czasie, która powstrzyma ich niebezpieczne działania.

Jak nauczyć psa komendy "fe” szybko i łatwo?

Zaczynać uczyć trzeba, gdy czworonog jest jeszcze szczeniakiem, lecz ukarania uczynione wcześniej trzech miesięcy mogą negatywnie zaważyć na układzie nerwowym zwierzęcia, dlatego i znajomość z komendą "fe” warto zaczynać właśnie po tym wieku. Dla nauczania czasami trzeba będzie szczenię ukarać. Pamiętajcie, że lekkie ukaranie teraz uratuje psa od wielu niebezpieczeństw i nieprzyjemności w przyszłości. Karać można niesilnym uderzeniem dłoni po tyłku lub za pomocą specjalnej obroży z kolcami. Jest taka opinia, że psa nie wolno bić ręką. Niewątpliwie cudzego psa tak karać nie wolno, lecz w relacjach właściciel-pies wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane. Ta dłoń tylko czasami karze, o wiele częściej ona głaska, pieści, karmi i pomaga.

Jak nauczyć szczeniaka komendy "fe” zależy od warunków, w których on mieszka i przyzwyczajeń czworonoga. Dla kogoś początkiem stanie się zakaz podejmowania z podłogi różnych przedmiotów, ktoś zapozna pupila z komendą przy próbie dogonić kota. W jakimkolwiek wypadku komenda musi wykonywać się wyraźnie i natychmiast.

Nauczanie komendy "fe” składa się z kilku kroków:

  1. Pies zachowuje się w sposób niepożądany i go trzeba powstrzymać. Na przykład coś podjął lub spróbował dogonić kota.
  2. Trzeba stanowczo dać komendę "fe”.
  3. Etap ukarania. Tu ważne jest nie przesadzić z siłą uderzenia. Dłonią można bić tylko po tyłku. Jeśli wykorzystuje się obroża z kolcami, po wydaniu komendy trzeba szarpać, odczuwalnie dla psa.
  4. Tresura powtarza się, dopóki pies nie stanie wyraźnie wykonywać polecenie. Lecz dawać komendę trzeba tylko 2-3 razy w ciągu jednego szkolenia w interwałach nie wyższych niż 15-20 minutowe.

Komendy "fe” i "nie wolno”

jak nauczyć pupila komendy fe

Żeby nie wykorzystywać komendę "fe” zbyt często i zostawić ją dla najważniejszych i specjalnych wypadków, można nauczyć psa rozumieć słowo "nie wolno”. Na przykład jeśli pies próbuje wejść do pokoju, który nie jest dla niego przeznaczony, lub zbyt gościnnie wita gościa, wtedy nadaje się komenda "nie wolno”. Natomiast jeśli pies zamierza zjeść znalezioną na ziemi zdechłą mysz lub złapać sąsiedzkiego kota, jego natychmiast musi zatrzymać komenda "fe”.

Tresura to bardzo ważna część życia psa w ludzkim społeczeństwie. Komenda "fe” dla psów jest niezbędna, ponieważ zwierzę nie zawsze może poprawnie ocenić sytuację w społeczeństwie, stworzonym według praw człowieka.

 
Powiązane artykuły:
Jak nauczyć psa komendy
Komenda "głos" – jeden z pierwszych kroków w tresurze psów i czasami ona daje się nielekko. W artykule czytamy praktyczne rady jak pomyślnie wykształcić wychowanka tej komendy i cieszyć się swoim kochanym pupilem.
Jak oduczyć psa skakania na gospodarza?
Często psy wyrażają swoją radość i dobry humor skacząc na swojego ulubionego gospodarza. Jednak daleko nie każdy będzie w zachwycie od takich przejawów emocji. Jak oduczyć psa skakać na gospodarza? Opowiemy w artykule.
Pudel – opis rasy, krótka charakterystyka
Za popularnością pudli obchodzą wiele swoich czworonogich kolegów. Pudle są niezwykle rozumne i niezwykle łatwo poddają się nauczaniu. Wszystko o rasie psów pudel, jej właściwościach i odmianach opowiemy w artykule.
Rasy łajek – opis najbardziej znanych ras
Istnieje kilka ras psów, które noszą piękną i dumną nazwę łajka. Wszystko o rasie psów łajka, jej właściwościach i odmianach opowiemy w naszych nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty