Jak nauczyć psa komendy "głos”?

jak nauczyć psa komendy głos

Więc u was pojawił się malutki czworonogi przyjaciel. Od razu powstaje pytanie, jak często i czym go karmić, gdzie jemu spać, jak prawidłowo wychowywać i tresować? I oczywiście jak nauczyć psa komendy "głos”? Szczekanie na komendę lub dawanie głosu to jeden z pierwszych nawyków (po "siad”, "waruj", "do mnie", "na miejsce", "fe"), których trzeba nauczyć psa.

Jeśli pies przeszedł szkolenie polecenia "głos” to on zawiadamia szczekaniem swojego właściciela w następujących wypadkach:

  1. Pies znalazł człowieka, zwierzę lub przedmiot na komendę pana.
  2. Zbliżają się obcy ludzie lub zagraża jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

Nawiasem mówiąc, nie wszystkie psy poddają się tresurze, na przykład rasy myśliwskie. Więc nie zamęczajcie swojego czworonoga jeśli jemu trudno uczyć się, ponieważ możecie spowodować uraz psychiczny u psa i zrobić go agresywnym. W tym wypadku lepiej zwróćcie się do kynologa, który zna się na tym jak nauczyć psa komendy "głos".

Lepiej zaczynać tresurę w wieku 5-6 miesięcy. Do tego momentu nauczanie odbywa się od czasu do czasu i niezauważalnie.

Przed nauczaniem

Przed tym jak jak nauczyć psa komendy "głos", obserwujcie jego zachowanie i wyjaśnijcie na co on reaguje szczekaniem. Lepiej to czynić w czasie zabawy, kiedy można wyznaczyć,co u szczenięcia wywołuje rozdrażnienie i szczekanie. To może być kawałek szmaty, skóry, niewielka piłeczka i oczywiście miska na pokarm.

Wybieramy miejsce tresury

Lepiej nauczać psa na specjalnym ogrodzonym placu. Można wybrać i inne miejsce. Ważne jest, żeby nikt nie odwracał waszej uwagi i wy nikomu nie przeszkadzaliście. Miejsce do treningów musi znajdować się daleko od drogi i być bezpiecznym.

Sposoby nauczania

Istnieje kilka sposobów jak nauczyć szczenię komendy "głos":

  1. Psu pokazują smakołyki lub ulubioną zabawkę i drażnią, aż on zaszczeka. W tym czasie trzeba szybko i wyraźnie wypowiedzieć komendę "głos", a potem obowiązkowo wynagrodzić – oddać smakołyk, zabawkę, pochwalić i pogłaskać.
  2. Stają na koniec smyczy, a zabawkę lub kawałek smakołyka wysoko trzymają nad głową psa, żeby on nie mógł dostać. Jak tylko pies zaszczeka, zdopingujecie go tak samo jak i w pierwszym przypadku.
  3. Dla następnej metody nauczania psa komendy "głos" będziecie potrzebowali już wyszkolonego psa. Jego sadzają obok i zachęcają, lecz tak, żeby wasze szczenię to widziało. Jeśli kilka razy powtórzycie takie działania on zrozumie, że za wykonanie komendy też będzie zdopingowany, w takim razie poda głos.
  4. Nareszcie można nauczyć szczenię komendy, jeśli zauważyć kiedy ono zaszczekało. W tej chwili należy wypowiedzieć "głos”, nie zapomniawszy o zachęcie.
Proces nauczania

Więc wybraliście miejsce na treningi i postanowiliście jak będziecie uczyli psa komendy "głos”. Wybierając się na tresurę obowiązkowo weźcie ulubione smakołyki waszego czworonogiego przyjaciela dla zachęty – kawałki parówki, mięsa, sera, suchy chleb. Bądźcie ostrożni z herbatnikami i innymi słodyczami. Można je dawać bardzo malutkimi kawałeczkami, ponieważ to szkodzi psom. Na tresurę potrzebne będą obroża, smycz, a także zabawki lub inne przedmioty, na które pies podaje głos. Nakarmijcie szczenię na 3-4 godziny przed początkiem tresury.

nauczyć psa komendy głos

Komendę "głos” należy podawać tylko jeden raz wyraźnie i głośnie, lecz bez krzyku; stanowczym, lecz nie złym głosem. Zachęcajcie psa po każdym wykonaniu polecenia. Dublujcie komendę wymachem ręki – tak nauczycie szczenię wykonywać ją nie tylko po poleceniu wypowiedzianym głosem, ale i po geście. Jeśli on nie ma ochoty szczekać, skończcie tresurę.

Powtarzać nauczanie psa komendy "głos" trzeba codziennie po 15-30 minut, dopóki on nie nauczy się wyraźnie wykonywać polecenie.

Ważne jest żebyście nie byli zbyt wymagający i przejawiali cierpliwość do waszego małego czworonogiego przyjaciela!

 
Powiązane artykuły:
Jak oduczyć psa skakania na gospodarza?
Często psy wyrażają swoją radość i dobry humor skacząc na swojego ulubionego gospodarza. Jednak daleko nie każdy będzie w zachwycie od takich przejawów emocji. Jak oduczyć psa skakać na gospodarza? Opowiemy w artykule.
Pudel – opis rasy, krótka charakterystyka
Za popularnością pudli obchodzą wiele swoich czworonogich kolegów. Pudle są niezwykle rozumne i niezwykle łatwo poddają się nauczaniu. Wszystko o rasie psów pudel, jej właściwościach i odmianach opowiemy w artykule.
Jak nauczyć psa komendy
Nienauczony rozkazom pies może wyrządzić szkody nie tylko tym kogo otacza, ale i samemu sobie.Toż jeszcze we wczesnym wieku trzeba zacząć edukację pupila. Nasz nowy artykuł pomoże wykształcić psa komendy "fe".
Rasy łajek – opis najbardziej znanych ras
Istnieje kilka ras psów, które noszą piękną i dumną nazwę łajka. Wszystko o rasie psów łajka, jej właściwościach i odmianach opowiemy w naszych nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty