Jak nauczyć psa podstawowych komend?

jak nauczyć psa podstawowych komend

Nauczanie i tresura są ważnymi etapami w rozwoju stosunków między psem a właścicielem. Nauczanie psów rozpoczyna się z wczesnego wieku, treningi powinny być konsekwentne i systematyczne. Przed tresurą właściciel musi wyuczyć podstawowe reguły i metody nauczania, poznać rozpowszechnione błędy. Ważnym jest rozumienie psychologii psów, to, jak odbywa się zapamiętywanie komend. Jeśli wykonanie poleceń zachęca się smakołykami, to łuk odruchowy będzie przechodził przez ośrodek nerwowy, kierujący odżywianiem i z czasem pies przestanie wykonywać komendy, jeśli one nie będą zachęcane za pomocą pokarmu. To jest niedopuszczalne dla psów dużych ras. Celem nauczania powinno być posłuszeństwo psa bez względu na okoliczności. Lecz domagać się podporządkowywania brutalnością i okrucieństwem kategorycznie nie wolno.

Stosunki właściciela i psa trzeba budować tylko na miłości i szacunku.Pies musi podporządkowywać się właścicielowi uznając go za lidera, a w żadnym razie nie za tyrana. W przypadkach kiedy potrzebna jest pomoc tresera, gospodarz psa musi znać, że zadanie tresera polega na tym, żeby nauczyć nie psa, a właściciela wyjaśnić jak prawidłowo pracować ze zwierzęciem. Pod okiem fachowca właściciel sam pracuje z psem, podaje komendy, zachęca i poddaje karze, treser w ten czas tylko koryguje działania właściciela. Przy nauczaniu niektórych ras oddzielnych komend również rekomenduje się skorzystać z usług specjalistów. Na przykład zanim nauczysz psa komendy „przód”, należy chociażby otrzymać konsultację, dotyczące konkretnej rasy, zwłaszcza jeśli wykonanie tych komend jest potrzebne dla pracy psa, na przykład przy polowaniu lub ochronie.

Jak nauczyć psa chodzić do toalety?

Kiedy w domu tylko pojawia się pupilek, jeszcze zanim zaczniecie uczyć go komend należy nauczyć psa chodzić do toalety. Jeśli szczenię jeszcze jest zbyt małe i nie spaceruje na dworze to w mieszkaniu wyodrębnia się specjalne miejsce, gdzie stawia się kuwetę. Jak tylko właściciel dostrzega, że szczenię zaczyna szukać miejsce, należy odnieść go do kuwety, a kiedy pies zrobi swoją sprawę, obowiązkowo pochwalić. Wyprowadzać psa należy rano po jedzeniu i zabawach, a także na noc. Kiedy trzeba nauczyć psa chodzić do toalety na dworze, działania będą identyczne. Rano do tego jak szczenię pójdzie do kuwety, jego wyprowadzają na dwór i zachęcają, jeśli ono zrobi to, czego od niego wymagają. Dalej w ciągu dnia szczenię trzeba uważnie obserwować i wyprowadzać na dwór od razu, jak tylko ono pójdzie do kuwety.

Jak nauczyć psa podstawowych komend– "siad”, "waruj", "równaj", "daj łapę", "daj głos", "idź na miejsce"?

Dla wykonania tych komend wykorzystuje się mechaniczny sposób tresury. Ta metoda polega na działaniu na pewne grupy mięśni przy podaniu polecenia. Bić psa w żadnym wypadku nie wolno. Działanie odbywa się przez naciskanie lub naciąganie smyczy. Dla wykonania komendy "siad" naciskają na zad, a smycz naciągają w górę. Przy poleceniu "waruj” – w pozycji siedzącej naciskają na kark, a smycz ciągną do dołu. Dlatego, żeby pies dawał łapę w pozycji siedzącej, podają komendę i biorą łapę. Potem podają polecenie i wyciągają do łapy rękę. Szczekają psy przy działaniu bodźców. Więc zanim nauczyć psa podawać głos, należy przygotować kawałeczek smakołyków, posadzić psa i dać mu powąchać smakołyki tak, by on nie mógł ich uchwycić. Jednocześnie podawać komendę i jak tylko pies zaszczeka dać mu smakołyki. Dla nauczania polecenia „równaj” psa po komendzie podciągają za pomocą smyczy. Dla przyuczenia psa do miejsca podają mu polecenie i odprowadzają na jego miejsce. Dowolnej komendzie powinno towarzyszyć pewne działanie, na przykład klaskanie lub pstrykanie palcami, poklepywanie po nodze i stopniowo przyuczyć wykonaniu komend podanych za pomocą tych sygnałów.

Jak nauczyć psa przynosić kapcie?

Wielu właścicieli chcą nauczyć swoich pupilów jakichś szczególnym poleceń, lecz to będzie niemożliwe, dopóki zwierzę nie będzie wyszkolone na podstawowe komendy. Na przykład zanim nauczyć psa przynosić kapcie, należy popracowaćnauczyć psa podstawowych komend   nad poleceniem "apport”, celem którego jest przeniesienie przedmiotów. Opanować tę komendę należy konsekwentnie, żeby pies i przynosił, i oddawał przedmioty.

Wykonanie komend jest częścią procesu wychowawczego. Bez względu na rasę pies musi podporządkowywać się właścicielowi i wykonywać pewny zestaw poleceń koniecznych dla zabezpieczenia bezpieczeństwa zwierzęcia (do mnie, równaj, fe), dla zabezpieczenia bezpiecznego przeprowadzenia procedur higienicznych (stać, siad, waruj, daj łapę). Do nauczania psa należy podchodzić w odpowiedzialny i rozważny sposób, w razie konieczności zwracać się do specjalistów, żeby uniknąć błędów i nie powodować urazów swojego pupila.

 
Powiązane artykuły:
Jak oduczyć psa szczekania na wszystko i wszystkich?
Szczekaniem pies nie zawsze wyraża agresję.To może być przejaw radości, czy po prostu pragnienie obcowania.Jednak stałe szczekanie stwarza masę niewygód gospodarzowi. Jak oduczyć psa szczekać na wszystko? Czytamy dalej.
Obroża dla psów – jak poprawnie zakładać obrożę?
Każdemu właścicielowi psa należy zderzać się z koniecznością nabycia obroży dla swojego wychowanka. Jeśli pies jest niewielki to może być prosto dekoracyjny element.Jeśli wybraliście nie tylko pupila, ale i ochroniarza, bez obroży dokładnie nie można się obejść.
Czym karmić psa, żeby on był zdrowy i wesoły?
Jeżeli jesteś właścicielem psa to zadajesz sobie pytanie - "czym lepiej karmić psa"?. Na dziś istnieje kilka wariantów, które przypuszczają karmienie psa suchymi czy mokrymi karmami, naturalnym pokarmem, konserwami czy mieszanym jedzeniem.
Mops – opis rasy, cechy charakteru i odżywianie
Ten pies – czuły domowy pupil, a także wierny przyjaciel i wesoły kompan. Każdy widział na ulicy krótkomordego z dużymi oczami i zakręconym ogonkiem psa. Wszystko o rasie psów mops i jej charakterystykach opowiemy w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty